İşadamında Girişimcide Olması Gereken Kişisel Özellikler Nelerdir?

İşletmenizin başarılı olup olmayacağını bilmek imkansızdır. Bununla birlikte, başarılı bir işletme sahibi olup olmayacağınızı tahmin eden göstergeler olduğuna inanıyoruz. Başarılı girişimcilerin nitelikleri hakkında resmi bir araştırma yapmadık, fakat kendi deneyimlerimizden öğrendik. Başarılı bir girişimci olmak için gereken özellikler sende var mı?

Başarılı Girişimcilerin Özellikleri

Bu özelliklerden herhangi birine sahipseniz, başarılı bir iş başlatıp çalıştırmak için yola koyulabilirsiniz.

1.Çok Soru Sormak 

Küçük işletme sahipleri sürekli soru sorarlar. Zira bir işe başlarken ve işleri geliştirmek için yollar bulmak üzere sorular sormak gerekir. Girişimciler hiçbir zaman soru sormayı bırakmazlar – bir soru sorduklarında, ondan daha fazla yol alırlar. İşletmenizin gelişmesi için kilit nokta; çok soru sormaktır. 

2.Hatalardan Korkmamak

Kimse hata yapmak istemiyor ve kimse kasten hata yapmıyor. Ancak işletme sahibi olduğunuzda mutlaka hata yaparsınız.  Birçok kişi yeni bir iş kurmak istemez çünkü hatalar yapmaktan korkar. 

Evet! Hata yapmanın da sizin için gerekli olduğunu söylemek için geldik. Başarılı olmak için, hata yapmanızı öneririm. 

3.Ortalama Akademik Bilgiye Sahip Olma

Küçük bir işletme sahibi olmak için formel eğitmenlik yapmanız, süper akıllı veya süper eğitimli olmanız gerekmez. Ortalama düzeyde bilgili olmak yeterince iyidir. Dünyada çok parlak insanlar vardır ama sık sık bu insanların başkaları için çalıştığını görürsünüz.

Elbette, son derece zeki bir kişi olabilirsiniz ve bir iş kurabilirsiniz. Fakat daha çok, yenilikçi ve girişimci olan insanlar ortalama eğitimli insanlardır.

4.Temel Kişilik Özelliklerine Sahip Olma

Girişimcilerin sahip olması gereken birkaç işletme kişilik özelliği vardır. Muhtemelen girişimcilerin şunlara sahip olduklarını duymuşsundur:

  • Metanet
  • Güven
  • Tutku
  • Özveri
  • Cesaret

Bu karakter özelliklerine sahip olmak başarıya ulaşmanıza yardımcı olacaktır. 

5.Çalışmaya İstekli Olma ve Öğrenme

Girişimciler ve işletme sahipleri, ayakkabılarının içinde ne kadar çakıl taşı biriktiğini takip etmenin zor olduğunu söyleyecektir. Zor mu? Evet, ama uygulanabilir. Öğrendikleri bordro yönetimi ve muhasebe temelleri sayesinde tomurcuklanan işletmelerini adım adım yüceltebilirler.

Başlamak için bir sürü beceriye ihtiyacınız yok; zaman içinde neye ihtiyacınız olduğunu öğrenebilirsiniz. Örneğin, doğuştan gelen bir risk alıcı değilseniz, işiniz büyüdükçe bu becerinizi geliştirebilirsiniz.

Örneğin düşük öz güveniniz varsa, işinize harcadığınız her gün kendinize güveniniz artacaktır. Başka bir deyişle, işe başlamak için karşılamanız gereken ön koşulların bir listesi yok. Sadece çalışmaya ve öğrenmeye istekli olmanız yeterlidir. Gerisi, geçtiğiniz yollarda karşılaştığınız süreçlerde öğrenilebilir veya edinilebilir.

İşte Başarılı Olmak İçin Vazgeçilmesi Gereken Şeyler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir