İşletmeler Hangi Sosyal Medya Platformlarını Kullanmalıdır?

Küçük işletmeler için sosyal medya pazarlaması basit bir iş gibi gelebilir. Ancak pek çok farklı sosyal medya platformu olduğundan, maksimum olumlu etkiyi görebilmek için kaynakların nasıl tahsis edileceğini bilmek zordur.

Her küçük işletmenin karşı karşıya kaldığı soru, hangi kanalların daha sık kullanılması gerektiği ya da daha çok kullanılabileceğidir. Sosyal medya söz konusu olduğunda, oyunda Facebook’tan daha büyük bir isim yok. Çünkü en çok kullanıcı, en büyük erişim ve en büyük kültürel etkiye sahip olan platformdur.

Snapchat, gelişmekte olan üslubuyla, daha trend olan seçenek olarak akla gelebilir. Ancak ister kişisel fotoğraf yayınlamak için ister dijital bir pazarlama kampanyası başlatmak için olsun, ilk seçenek hemen hemen her zaman Facebook’tur. Ancak, bunun için daha bir sürü başka yol var. Küçük işletmelerin sosyal medya varlığı oluşturmasına yardımcı olmak için hangi platformlar en uygun olanıdır?

Facebook’un Gücünü Tanıyın

2017 yılında da Mark Zuckerberg’in yaratıcılığı, hepsinden çok kullanılan sosyal medya platformudur. Ankete katılan 1,100’den fazla katılımcının yüzde 68’i Facebook’u pazarlama stratejilerinin bir parçası olarak kullandıklarını söyledi. LinkedIn, yüzde 39’la ikinci sırada yer aldı.

İşte ilk 10 sıra:

 1. Facebook (% 68) 
  2. LinkedIn (% 39) 
  3. Twitter (% 34) 
  4. Instagram (% 27) 
  5. YouTube, Vine veya Vimeo (% 25) 
  6. Sosyal medyayı pazarlamanın bir parçası olarak kullanmıyoruz (% 20) 
  7. Şirket blogu (% 19) 
  8. Yelp (% 13) 
  8. Pinterest (% 13) 
  10. Periscope, Blab veya Meerkat gibi canlı akışlı uygulamalar (% 5)

Pazarlamacılığında hiç sosyal medya kullanmadıklarını söyleyen yüzde 20’nin yalnızca yüzde 12’si Facebook kullanmıyor. Facebook neden bu kadar popüler? Elbette bunun bir nedeni, 2 milyar kişisel kullanıcının bulunması. 

İşyerinde Verimliliği Artırmak İçin Yapılması Gerekenler

Daha Küçük Platformlar, Büyük Katkı Sağlayabilir

İşletmelerin tüm yumurtalarını bir sepete koymaları ve yalnızca Facebook üzerinde yoğunlaşmaları gerektiğini söylemek doğru değil. Bu, konsantrasyon riski yaratır: Eğer bir alana odaklanırsanız ve burası tutmazsa başınız dertte demektir. Ve her olası müşteri Facebook’u kullanmadığı için etkiyi artırmak için mesajınızı diğer platformlara yaymak faydalı olacaktır.

Youtube

YouTube ve daha az ölçüde Vimeo (ankette yer alan Vine, Twitter tarafından kapatıldı), listede beşinci sıraya yerleşti. Özellikle YouTube iki nedenden dolayı önemli bir kaynaktır:

 • Arama için optimize edilmiş video içeriğiniz varsa, kullanıcılar tarafından keşfedilecek ürünleriniz veya hizmetleriniz için başka bir yol oluşturuyorsunuz demektir.
 • Google’ın YouTube’a sahip olduğu ve videoların, Google sonuçlarının ilk sayfasında diğer organik içeriğe göre 50 kat daha fazla görünme ihtimalinin bulunduğu bildiriliyor.

Video üretim kalitesinin her zamankinden daha önemli olduğunu aklınızda bulundurun, bir etki yaratmak için içeriğinizin iyi üretilmiş olması gerekir.

Google+

Google+, sosyal medya dünyasında nispeten çorak topraklar olarak bilinir. Buna karşı pek fazla argüman bulamazsınız, çünkü bu platformda etkileşim ve içerik paylaşımı Facebook’ta bulacağınız şeyler kadar olamaz. Ancak, etkin bir Google+ sayfasına sahip olmanızla, sitenizin Google arama sıralamasında üst sıralarda olacağını bilmeniz gerek, ki bu da son derece önemlidir. (Google’ın gerçek patent algoritması bilinmiyor, ancak çoğu SEO uzmanı tarafından tahmin ediliyor.)

Buna ek olarak, Google+’un yüz milyonlarca kullanıcısı var ve platformun bazı özellikleri (canlı Hangouts gibi) YouTube da dahil olmak üzere tüm Google kanallarında kolayca içerik paylaşmak için kullanılabilir.

İnternetten Satışı Arttırmanın Yolları, Web Sitesinde Olması Gerekenler

Snapchat ve Instagram

Bu iki fotoğraf paylaşım (ve video paylaşım) platformunda içeriğinizin aşırı cilalanmış veya kurumsal görünüme ihtiyacı yoktur: 18 ila 24 yaşları arasındaki kişilerle bağlantı kurmak için eğlenmeye ve yaratıcılığa sahip olmanız gerekir. Bugün Snapchat platformunda 110 milyondan fazla aktif kullanıcı var.

Instagram’ın 400 milyondan fazla aylık kullanıcısı var ancak kullanıcı taban yaşı ve coğrafyası açısından daha iyi görünüyor. Instagram’daki içerik profesyonel ve sanatsal açıdan yeterli olmalı ve Facebook’la entegrasyonun getirdiği ek faydası da var.

İşletmeniz İçin En İyi Platformu Seçin

Şu uyarı yapılmalıdır: Mesajınızı bir sürü platforma yaymanız veya ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz her bir sosyal medya uygulamasını indirmeniz önerilmez. Kitlenizi oluşturmak ve markanızı pekiştirmek için birkaç tane üzerinde yoğunlaşmaya çalışın ve oradan gidin. Hepsiyle başa çıkmak zor olacaktır ve bir süre sonra enerjinizi kaybedebilirsiniz. İyi şanslar.

Küçük İşletmeler İçin Düşük Bütçeli Online Pazarlama Fikirleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir