İşletmeler Sosyal Medyayı Nasıl Kullanmalı, Neler Yapmalı?

Sosyal medya hesaplarınızda insanların gerçekten beğenecekleri ve paylaşacakları şeyler yayınlamak istiyorsunuz. Peki sosyal medyaya ne koymalısınız? İşte fikirler…

İşletme sahipleri için sosyal medyayı yönetmek zor. Çünkü müşteri yapıları karmakarışık. Bunun için işletmeler en iyi sosyal medya yöneticilerini bulmaya çalışır ve sürekli olarak müşterileriyle nasıl etkileşime geçeceklerini düşünürler.

Onları İdealize Etme

Sosyal medya uzmanlarını işe alan dev firmaların aynı konularda hayal kırıklıkları var. Sosyal medya ekipleri, video ve resim gibi üretilen medyayı bir takvim dahilinde bir araya getirmek için çok zaman harcıyor. Ardından, bunlar post edildiğinde müşteri yanıtının neden en az olduğu sorunuyla karşı karşıya kalıyorlar.

Bunun nedeni, farklı değişkenlerin oyuna girmesidir. Birincisi, bir şeyler göndermeniz, insanların bu gönderileri kesinlikle göreceği anlamına gelmez. Sosyal medya platformunda reklam için ödeme yapmıyorsanız, pek çok kişinin görmesi maalesef normal şartlarda olası değildir.

Ayrıca büyük miktarda rekabet var. Herhangi bir zamanda, izleyicinin gözlerini bekleyen yüzlerce veya binlerce mesaj var. Ve dürüst olalım – o kişinin arkadaşlarının ve sevdiklerinin yeni bebeği veya nişan duyurularıyla yarışamazsınız.

Herkes sizinle aynı mücadeleye sahip. Eğer milyarlarca doları olan ya da uluslararası bir holding iseniz reklam sizin için sorun değil. Fakat sosyal medya için harcayacak param yok diyorsanız şimdi neler yapmanız gerektiğini anlatmaya başlayalım. 

  1. Firmanız Hakkında Gereksiz Paylaşım Yapmayın

Bir süreliğine gerçekçi olabilir miyiz? Bunu kendi iyiliğiniz için istiyoruz. Kimse yeni bir depo müdürü tuttuğunuzu öğrenmek istemez, bu hiç kimsenin umurunda değil. Kimse mağazanızın boyanmasını umursamıyor ve kimse yeni bir sertifikanız olduğunu önemsemiyor. İnsanlar yalnızca kendi hayatlarını etkileyen şeyleri önemser. Müşterilerinizde bir tür duygu uyandıran şeyler hakkında resimler, videolar, infografikler ekleyin.

  1. Reklam Verirken Dikkat Edin

Reklamını yaptığınız şey cidden harika değilse reklam vermeyin. Kimse sizin % 3 indirimle satılık olan birkaç öğeniz olmasını umursamıyor. Zaman zaman reklam verebilirsiniz, ancak insanlar reklamları okumak için sosyal medyaya girmiyor. Eğer reklam verecek kaliteli bir değer sağlayan işiniz varsa bunun reklamını yapın. Gerekli gereksiz, yalan indirimlerle reklam vermeyin.

  1. Değer Ekleyin

Bebek resimleri, şirin köpek videoları ve en yeni Facebook testlerini değersiz görebilirsiniz ancak müşterileriniz buna katılmıyor. Dinlenmek, eğlenmek, biraz gülmek ve yeni bir şeyler öğrenmek için sosyalleşiyorlar.

Bu ne anlama geliyor? Örneğin bir muhasebeci iseniz, yılın başında vergi ipuçları ile ilgili bir makaleyi okumak isteyeceklerini pek sanmıyoruz fakat vergi faturalarını en aza nasıl indireceklerini onlara söylemenizi isteyebilirler.

Müşterileriniz, ofisinizde aptal gibi davranan birinin komik videosunu izlemeyi takdir edeceklerdir. Şirketin bir partisinin resimlerini yayınlarsanız sizi hatırlarlar. İşiniz buna uyuyorsa, ilham veren veya eğlendiren bir şeyler yayınlayabilirsiniz. Sadece mağaza saatlerini genişlettiğini duyuran bir işletme olmayın. Müşterilerinizle bir arkadaşınız gibi ilgilenmek, çevrimiçi işletmeniz için değer yaratan şeydir.

  1. Duyarlı Olun

Arkadaşlar, onlarla konuşan arkadaşlarını görmezden gelmemelidirler. Birisi gönderilerinizden birine cevap verirse, geri yanıt verin. Olumsuz olsa bile, yanıt vermek için bir dakikanızı ayırın ve doğru olanı yapmak için bir teklif yapın. Çevrimiçi rekabet nedeniyle, size cevap veren biri büyük bir kazançtır. Onlarla konuşmaya başlayın. Diğerleri, tüm yorumları yanıtladığınızı görürlerse, yorum yapmaya başlayacaklardır.

  1. Metinden Uzaklaşın

Ne yazık ki, Türkler az okuyor. Görüntüleri ve videoları daha çok seviyor. Hala okuyoruz, ancak daha küçük dozlarda metinleri ya da kısa e-postaları… Çok miktarda insan video ya da görüntüyü tercih ediyor. Buna odaklanın. İşletmeniz veya siteniz ile ilgili video ve resimleri tercih edin.

  1. Güzelleştirin

Videolarınız her zaman şaşırtıcı bir şekilde üretilmesi gerekmiyor ancak gözleri kendinize çekmek için güzel bir görüntü, okuyucuların yayınlarınızda daha sık durmalarını sağlar. Göz alıcı resimleri nasıl gösterebileceğinizi anlatan çok sayıda fotoğraf web sitesi var.

İlgili Yazımız: İşletmeler Hangi Sosyal Medya Platformlarını Kullanmalıdır?

Son Olarak;

Dürüst olalım – sosyal medyada popüler bir işletme olmak için çok fazla zaman ve potansiyel olarak çok fazla para gerekiyor. Bazı işletmelerin sosyal medya varlığı ihtiyacı yoktur. Sizin varsa, bir veya iki platform seçin ve düzenli olarak bunlara odaklanıp buralarda mesajlar paylaşın. Günde bir veya iki kez paylaşım idealdir. Farklı mesaj türlerini deneyin ve hangisinin iyi performans gösterdiğine dikkat edin. Bu şekilde yaparsanız olumlu sonuçlar almanız daha olasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir