İşletmeyi Daha İyileştirmek İçin Neler Yapılmalı?

İster küçük işletmenizde yıllarca azimle çalışmış olun, ister yeni işletme açacak olun, çevrimiçi varlığınız yoksa modern online dünyanın nasıl işlediğini öğrenerek hızlanabilmenin birçok yolu vardır. Mevcut dijital araçlar ve platformlar ile, önemli miktarda para harcamak zorunda kalmadan işletmenizi modernize etmek için bugüne kadar olduğundan daha fazla yardıma sahipsiniz.

Çevrimiçi olan büyüme fırsatlarından yararlanmak üzere işinizi yükseltmenin ve işletmenizi daha iyi yerlere getirmenin şu yolları vardır:

Çevrimiçi Deneyimi Kişiselleştirin

Öncelikle çevrimiçi dünyaya geçmek çok zor olabilir, çünkü kitleniz o kadar büyür ki her birini kişisel olarak tanımanız gerekir. Yazılım çözümleri sayesinde bunu gerçekleştirmek daha kolaydır ve bizzat düzenli olarak hizmet verdiğiniz müşterilerle daha güçlü ilişkiler kurmanızı sağlar.

Örneğin, bir restoran sahibiyseniz ve her bir müşteriyi kendileriyle doğrudan etkileşim halinde olduğunuz hissine kaptırmak istiyorsanız; müşterilerin siparişlerini, restoranda ne zaman yediklerini takip eden bir veritabanı sunan çevrimiçi araçları kullanabilirsiniz. Veya yaklaşan bir özel güne bir rezervasyon yaptırmalarını ve daha sonra istedikleri yemekleri içeren özel menüler paylaşmayı, ya da gelecekteki bir doğum günü için bir kupon sunma gibi ilerideki ziyaretleri kişiselleştirmek için kullanabileceğiniz şeyleri düşünebilirsiniz.

Zaman Alan Süreçleri Otomatikleştiren Araçlar

Zaman alma eğiliminde olan faturalama, ödeme gibi operasyonları otomatikleştirme, diğer faaliyetlere odaklanmanızı mümkün kılacaktır.

Otomasyon, çevrimiçi dünyanın en faydalı yönlerinden biridir. Müşterilerle etkileşim kurma ve daha fazla bilgi için kullanıcı deneyimlerini geliştirme gibi insan bileşenine odaklanmanın yollarını sunar.

Veri Güvenlik Sistemlerini Güncelleme

Çevrimdışı bir işletme bile, kişisel ve finansal bilgiler de dahil olmak üzere müşterilerin elinde tuttuğu önemli verilere sahiptir. İşinizi ve müşterilerinizi veri hırsızlığından korumak için güvenlik sistemlerini yükseltmeniz ve güvenlik açığı düzeyini iyileştiren bir sistem oluşturmanız önemlidir.

Çevrimiçi olarak dolaşımda güvenlik konusunda bu ihtiyaç daha da artar. Bu güvenlik açıklarının nerede olduğunu anlamanız ve daha sonra şifreleme ve iki adımlı doğrulama işlemleri gibi gerekli güvenlik çözümlerine yatırım yapmanız mantıklı olacaktır.

Sosyal Varlık Oluşturun ve Aktif Olun

Her gün çevrimiçi olan müşterilerinizi tanımak ve sohbet edebilmek istiyorsanız, birden çok (en azından 2-3) platformda bir sosyal varlık geliştirmeniz ve onları takipçilerinizle etkileşimde bulunmak için düzenli olarak kullanmanız gerekir.

Bir Facebook sayfası ve Instagram hesabını sadece kurmak yeterli değildir. Orada her gün sorulara cevap vermek, hayranlarınızın geribildirimine yanıt vermek ve bunları daha fazla bilgi için kullanarak yararlı içerikler sunmak zorundasınız. Herhangi bir ilişki gibi, çevrimiçi sosyal ilişkilerinizde de gelişmeye sürekli dikkat göstermeniz gerekir.

İlgili Yazımız: İşletmeler hangi sosyal medya hesapları oluşturmalıdır?

Mobil Taleplerden Yararlanın

İşinize çeşitlilik ve hareketlilik kazandıracak promosyonlar veya lokalizasyon stratejileri ile daha fazla gelir kazanabileceğiniz mobil uygulamanız yoksa hiçbir müşteri sizi modern görmeyecektir. 

Mobil modernlik ayrıca, işletmenizin üretkenliğini korumak için ekibin gerektiğinde akıllı telefonlarından veya tabletlerinden çalışmasına izin verme yeteneği anlamına da gelir.

Her açıdan işletmenizin mobil işlevselliğe sahip olması, tüm paydaşların katılımının artması ve tercih edilen cihazlarda çalışma becerinizin var olduğunun gösterilmesi demektir.

İlgili Yazımız: Mobil Uygulama Yorumlarını Artırma Yöntemleri

Gelir Artışı İçin Daha Fazla Kanal Ekleme

Geçmişte sıkışıp kalmış bir işletme gelir elde etmenin yalnızca tek bir yolunu görürken, modern bir çevrimiçi işletme, sunulan ürünleri arayan müşterilerin önüne koyan çok kanallı bir model uygulamaktadır. Bu; online, mobil, çevrimdışı veya geleneksel kanalları da içerebilir.

Müşterilerinizin satın alabileceği çeşitli yollar sunarak, hedef kitlenizi tatmin etmek için işletmenizi her yerden ulaşılabilir hale getirmeniz gerektiğini kabul edin. Örneğin bir e-ticaret sitesi kanalıyla, Instagram hesabı aracılığıyla ürünlerinizi tanıtıp satabilirsiniz.

İlgili Yazımız: İnternetten Satışı Artırmanın Yolları

Küçük İşletmeyi Geliştirme ve Büyütme Yöntemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir