İşte Başarılı Olmak İçin Vazgeçilmesi Gereken Şeyler

İşte başarısız olma korkusu yaşayanlar, iş hayatında başarının sırları hakkında fikir edinmek isterler. Peki işte başarılı olmak için neler yapmalıyız?

Bugünlerde başarı çok abartılıyor. İstediğimiz takdirde hepimizin başarılı olabileceği gibi yaygın bir zihniyet var. Bunun gerçek olamayacak kadar çok nedeni vardır. Başarılı insanlar tonlarca çalışmalar yaptıktan sonra başarısız olurlar ve çoğu insanın farkında olmadığı başarısızlıklar yaşarlar.

Ayrıca, hedeflerimize ulaşmamızı sağlayan bazı eylemler vardır. Bu eylemlerden herhangi birini sürekli yaptığınız halde sizi hala başarısızlığa sürüklüyor gibi görünüyorsa, şimdi hemen bunları yapmayı bırakın, başarı şansınızı artıracaksınız.

Eylemleri Değiştirmeden Farklı Sonuçlar İstemek

Kaç kez bir şeyler başarmaya çalıştınız, yalnızca başarısız olmak için mi çalışıyorsunuz? Albert Einstein, “Çılgınlığın tanımı aynı şeyi tekrar tekrar yaparak farklı sonuçlar bekliyor olmaktır.” demiştir. Oldukça sert fakat çok doğru bir söz.

Burada en tehlikeli tuzak, geçmişte kalmış olmanızdır. Bir şeyi tekrar tekrar yapıp hala farklı sonuçlar almıyorsanız, o zaman gerçekten derhal çözülmesi gereken bir sorununuz var demektir. İşte bu duruma nasıl yaklaşmanız gerektiği:

  1. Ne yaptığınızı bırakın ve her gün yaptığınız eylemleri çok dikkatle analiz edin.
  2. Daha büyük resmi düşünün ve kısa vadeli düşünmekten kaçının. Bazen ulaşmaya çalıştığımız her şeyi yeniden değerlendirmek için asla ara vermiyoruz. Bu yanlış bir tutumdur.
  3. Üretken olmayan eylemleri tanımlamaya başlayın ve bunları gerçekleştirmeyi bırakın.
  4. Her zaman sonuçlarınızı takip edin; bir etki-tepki etki prensibi olarak olaya bakın. Kendinize zaman zaman sorun: “Yapmaya çalıştığım eylemler beni istenen sonuçlara (tepki) götürüyor mu?

Başarının Kısayollarını Aramak

Başarının bir bedeli olmadan geldiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz demektir. Başarının kolay olduğunu veya çabucak başarılacağına inanıyorsanız, yine yanılıyorsunuz demektir. Lütfen, kendinize bir iyilik yapın ve bu yanlış inançlardan kurtulun; çabucak başarı, zorluk, tutarsızlık, başarısızlık, zaman, hayal kırıklıkları…

Başarıya yaklaşımın gerçekten ilginç bir yolu:

Bir kişi başarının yolunun daima yapım aşamasında gerçekleşeceğini hatırlamalıdır. Başarılı olmak kolay değildir. “- Steve Harvey

Hile yok, kısayol yok, burada “büyü hapları” yok. Kolay yoldan zengin olabileceklerine inanan vasat insanlardan ne kadar da kurnazca para alırlar bazı şirketler, siteler…

Başlamak İçin Doğru Zamanı Beklemek

Kendinize yalan söylemeye devam edin ve bu projeye yarın, önümüzdeki hafta, gelecek ay veya “doğru zaman” geldiğinde başlayacağınızı söyleyin. Evet, bunu yapın(!)… Hayatınızın tamamını vasat bir biçimde geçirmek istiyorsanız ertelemeye devam edin ve bu “özel an”ı ya da başarıya ulaşmanızı sağlayacak büyük ilerlemeyi beklemeye alın.

Mükemmel bir an yok. Aslında burada yaptığınız, işi hemen yapmamak için mazeretler yaratmaktır. Başarının minik minik oluşturulacağını ve başlamak için doğru zamanın olmadığını lütfen unutmayın.

Durumunuzda Sorumluluk Almamak ve Başkalarını Suçlamak

“Eğer fakir olarak doğarsan senin hatan değil, eğer fakir olursan bu senin hatan olur. “- Bill Gates

Başarılı insanların ortak bir özelliği, hayatlarının tüm sorumluluğunu üstlenmeleridir. Bir şeyler ters giderse yanındaki kişiyi suçlamazlar. Sadece omuzlarında büyük bir sorumluluk duygusu yaşayarak hayatlarının kalitesini artırabileceklerinin farkındalar. Bu nedenle ağlamak, suçlamak ve başkalarını yargılamak yerine, yanlış yaptıklarını derhal değerlendiriyorlar ve düzeltme yollarını araştırıyorlar, asla aynı hatayı bir daha tekrarlamıyorlar.

Herkesin hayatında sorunlar var. Başarılı veya başarısız olan herkes, her gün düzinelerce sorunla karşı karşıya. Kendin hakkında düşün. Şimdi kendinize objektif olarak sorun, kimin hatası bu? Meslektaşının suçu mu? Sevgilinin mi? Yoksa yeterince şey yapmadınız mı, yoksa işleri doğru bir şekilde çözmediniz mi? Hayatınızın sorumluluğunu hemen almaya başlayın ve başarının nasıl kolaylaştığına tanık olun!

Başarısızlıktan Korkmak

Çoğu insan için başarısızlık korkunç bir şey, hayatlarında asla olmasını istemedikleri bir şey. Başarısızlık korkusu olduğunda, insanlar yapılması gerekenleri yapmakta aşırı hevessizleşirler.

Google’a gidip “başarısız olan başarılı insanlar” yazarsanız, birçok kez başarısız olan ancak durmayıp çalışan ve çok başarılı olan birçok sayıda insan örneği görürsünüz. Onları hedeflerinde ne tuttu? Birçok olası cevap var, ancak bariz olanı, defalarca başarısızlıktan korkmadıklarının farkında olmalarıdır.

Yardım İstemekten Çekinmek

Yardım istemenin zayıflığın bir işareti olduğuna inanıyorsanız, yalnız değilsiniz. Birçok kişi, yardım istemekten korktuğu için birçok fırsattan kaçıyor; emin olmadığı şeyleri istemekten korkuyor. Başarılı liderler ve kişiler, arada bir yardım istemenin utanılacak bir durum olmadığını biliyorlar.

“İsteyen beş dakika aptaldır, ancak sormayan biri sonsuza dek aptal kalır “- Çin atasözü

Aptal olmak istemiyorsunuz, bu yüzden başkalarına yardım etmekten veya başkalarından cevap istemekten korkmayın!

İşyerinde İyi Geçinmek ve Patronda Güzel İzlenim Bırakmak

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir