İşyerinde İyi Geçinmek ve Patronda Güzel İzlenim Bırakmak

Patronu etkilemek için ne yapmalı, işyerinde nasıl davranmalıyız? İş arkadaşlarıyla iyi geçinme, patronu etkileme yolları için gerekli fakat yeterli midir?

İşyerinde fark edilmek isteyebilir, iyi bir izlenim bırakmak isteyebilirsiniz ancak bunun doğru amaçlarla beslenmesi gerekir. Evet, patronunuz üzerinde iyi bir izlenim bırakmanız önemlidir. Bunu sağlayabilirseniz, daha fazla sorumluluk alma ihtimalinizin daha yüksek olması kaçınılmazdır. Bu da terfilere kapı açar ve sizi yükseltir. Patronunuzu etkilemek için farklı yollarınız var.

Ofis Görgü Kuralları

İş arkadaşlarınızın rahatsız olmayacağı uygun ofis görgü kurallarını izlerseniz, patronunuz bunu takdir edecektir. Örneğin cep telefonunuzu düzgün kullanmalı, pozitif görüşlü olmalı ve iş yazışmalarında ve iletişiminde iyi olmalısınız.

Hatalarınızla Yüzleşin

İş yerinde hata yaparsanız bunu itiraf edin. Hatanızı görmezden gelmeniz veya suçu başkalarına atmamanız gerekir. Bunun yerine, sorumluluk almalısınız ve hatanızı düzeltmenin bir yolunu bulmalısınız. Patronunuz başta hata yaptığınız için çok mutlu olmayabilir, ancak en azından hataya karşı iyi yanıt verdiğinizi fark edecektir. 

Hasta İken İşe Gelmeye Çalışın

Hafif hasta olduğunuz zaman evde kalmak yerine işe gelerek çalışmaya başlamanız patronunuzu etkileyecektir. Makul düşünceye sahip patronlar, hasta çalışanların sadece üretkenliklerinin azalacağını düşünmez, aynı zamanda hastalıklarını bulaştırarak bütün çalışanları verimsiz hale getireceğini bilirler ve hasta çalışana izin verirler. Patronunuz ve iş arkadaşlarınız bunu takdir edecek, onlar gözünde işten kaytaran biri olarak değil çalışkan biri olarak güzel bir izlenim bırakacaksınız. 

Bir İş Krizinde Çözüm Yolunu Bulmak

İşyerinde beklenmedik şeyler olduğunda, patron üzerinde kim daha iyi bir izlenim bırakır? Panik yapan mı yoksa işe girişen mi? Tabii ki, patron krizle uğraşan çalışanının iyi olduğunu düşünecektir. Böylelikle aranızdaki küçük anlaşmazlıkları dert etmeyecek ve sizle iyi geçinmeye çalışacaktır. 

Tartışmaktan Kaçınılacak Konuları Belirleme

Başkalarını rahatsız hissettiren veya işyeri çekişmesine katkıda bulunan şeylerden uzak durmak, sizin işyerinde kötü bir izlenim bırakmanızı önleyecektir. İyi bir işyeri sohbeti yapamayan kişilerle; siyaset, din, sağlık sorunları ve diğer kişisel konular hakkında konuşmalar yapmak kesintisiz tartışmalar içeren girdaba dalmanız anlamına gelir. 

Zamanınızı Etkili Kullanın

Projeleri zamanında tamamlama yeteneğiniz, patronunuzun ve çalışma arkadaşlarınızın sizi iyi düşünmesine yardımcı olacaktır. Projeleri zamanında ya da mümkün olduğu kadar vaktinden önce teslim ederek zamanınızı nasıl verimli bir şekilde yönetebileceğinizi bildiğinizi göstermelisiniz. 

Uygun Giyinin

Doğru elbise giymeyen, yanlış aksesuarlar kullananlar ne kadar iyi bir çalışan olursa olsunlar iyi izlenim verme noktasında noksanlık yaşıyorlardır. “Oynadığınız rol” için giyinmelisiniz. İşyerinde lider olmak isteyen biri gibi giyinin.

İş Arkadaşlarınıza Rahatsızlık Vermekten Kaçının

İş arkadaşlarınızı rahatsız edecek şeyler yapmazsanız, patronunuz bunu takdir edecektir. Onlara karşı her zaman saygı gösterin. Bir patronun dikkatini çekmesini istediği son şey, çalışanlarının birisinin gayri meşru hareketidir.  

Toplantılarda Firmanızı İyi Temsil Edin

İşvereniniz adına bir iş toplantısına katıldığınızda, iyi bir izlenim vermek için mümkün olan her şeyi yaparsanız, patronunuz bunu takdir edecektir. 

Yaratıcı ve Yenilikçi Olun

Monoton biçimde her gün aynı şekilde işleri yerine getirip akşam hemen eve gitmeyi düşünmeyin. İşlerinizde yeni taktikler, yeni fikirler, yeni çalışmalar ortaya koymanız; hem patronunuzda iyi izlenim bırakacak, hem de iş arkadaşlarınızla iyi geçinmenizi sağlayacaktır.

İşte Başarılı Olmak İçin Vazgeçilmesi Gereken Şeyler

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir