İşyerinde Verimliliği Artırmak İçin Yapılması Gerekenler

Verimliliği Artıracak Günlük Alışkanlıklar Nelerdir?

“Nasıl daha üretken olurum?” sorusu her zaman sorulmaya devam edecektir. Herkes gün bittiğinde daha fazla başarı duygusu hissetmek istiyor. Burada kendi hayatınızda harikalar yaratacak şeyleri ve üretkenlik düzeylerinizi artırmanın yollarını sunacağız.

Erken Gelin, Sona Kalın

İstanbul gibi yoğun bir şehirde yaşıyorsanız, trafiği atlatarak iş gününe herkesten önce başlayıp önemli görevlerinize bir an önce başlayarak zaman kazanabilirsiniz. Trafiğe kalmak, sizi sinirlendirmekten ve günün geri kalanına olumsuz bir tonla ilerlemekten başka hiçbir şey yapmaz. Aynı şey, iş günü sona erdiğinde de geçerlidir. İş yerinden biraz daha geç çıkabilirsiniz.

Bu fazladan saatleri kullanma yeteneği, verimlilik düzeylerinizi büyük oranda arttırabilir, alanınızdaki en yüksek ücretli ve üretken insanlardan biri olmanıza yardımcı olur. 

Her Gece Bir Önceki Geceyi Planlayın

Bu önemli bir oyun geliştiricidir. Yapılacaklar listenizi oluşturmak için gece yatmadan önce yalnızca 15 dakika harcarsanız, sabaha gününüzde bir başlangıç ​​yapmanız kolaylaşacaktır. Yapılacaklar listesi oluşturduktan sonra, en önemli görevleri size hatırlatan bir deftere bunları kayıt etmeniz, yanlarına küçük bir yıldız koymanız yararınıza olacak, büyük hedeflere ulaşmak ve ileriye yol almak için yapılması gerekenlerden olacaktır.

İş Hayatında Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalıyız?

Öğle Yemeğinde Ofisten Çıkın

Bu, gününüzün geri kalanında nasıl çalıştığınız üzerinde çok güçlü bir etkiye sahip olacak kadar önemli bir şey. Öğle yemeğiniz için çalışma ortamından çıkmak stres seviyelerini hafifletebilir, yaratıcılığınızı yenileyebilir ve işinize geri dönmeniz için yeniden odaklanmanıza yardımcı olabilir. Sık sık stresten kurtulmak için kısa bir yürüyüş yapmanın yararından bahseder uzmanlar. Günün geri kalanının nasıl geçmesini istediğinizi düşünün ve kısa yürüyüşler yapmanızı sağlayacak öğle yemeklerini büro dışında yiyin.

Dikkat Dağıtan Şeyleri En Aza İndirin

Bu, klasik ve klişe bir şey gibi görünüyor, ancak bu gün ve ileriki yaşlarınızda dikkat dağıtıcı şeylere her yerde rastlamaya devam edeceksiniz. Bir bilgisayarda çalışıyorsanız, çoğunuzun yaptığı gibi sosyal medyayı kontrol etme gibi şeylerin yanı sıra internette sörf yapmak da cazibeli gelecektir. Hemen bırakın onları. Çalışmak için zamanı geldiğinde, çalışın! Mümkünse kapınızı kapatın ve kapıda asılı duran “rahatsız etmeyin” işareti olsun, böylece iş arkadaşlarınız sizi rahatsız etmediğini bilir. 

Her şirkette önemli şeyleri yapmak yerine, önceki gece TV’de olanlardan bahsetmeyi seven çalışanlar bulunmaktadır. Bu ortalama kazananların sizi geri çekmesine izin vermeyin. Sınırları ayarlayın ve günlük olarak onlara dar bir çerçevede uymaya çalışın. Dikkat dağıtımını olabildiğince en aza indirme yeteneğiniz ile üretkenliğinizi artırabileceksiniz. 

İş yerinde iyi geçinmek ve patronda güzel izlenim bırakmak için neler yapmalı?

Hedeflerinizi Her Zaman Görünür Tutun

Başarmak istediğiniz son derece büyük ve heyecan verici hedefleri belirledikten sonra onları her zaman görmek ve hatırlamak gerekir. Hedeflerinizin listesini telefonunuzda, cebinizde ve taşıdığınız spiral bir defterdeki not kartında tutabilirsiniz. Ana amaç, hedeflerinizi gün boyunca birçok kez görmenizi sağlayacak bir yerde tutmaktır. Hedeflere baktığınızda, işleri başarmak için motivasyon seviyeleriniz yükseğe çıkacaktır.

Kendinizi kendi alanınızdaki en üretken kişi olarak görmeyi hayal edin. Bu sizi nasıl hissettiriyor? Zamanınızın çoğunluğunu hangi görevlere harcıyorsunuz? Kişisel performans felsefeniz nedir? Ne kadar performans harcayabileceğinizi görmek için kendinizle rekabet etmeye çalışın. Her zaman bir gün önce olduğunuz kişiyi yenmeyi deneyin. Sonuçlarınızı takip edin ve her geçen gün verimli çalışan bir birey olmak için uğraş verin. Fakat bunlar için çalışırken ailenizi, kendinizi ve sağlığınızı ihmal etmeyin. Günlük küçük zaferler yaşamınızı değiştirmeye başlar.

Personelin Motivasyonunu Artırmak, Çalışanların Motive Edilmesi İçin Gerekenler

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir