İthalat İhracat İşletmesinin Reklamı İçin Online Pazarlama Taktikleri

Tıpkı kişisel yatırımlarınız gibi, ithalat / ihracat faaliyetlerinizde olumlu sonuçlar elde etmek için çevrimiçi pazarlama ve reklam taktikleriyle çeşitlendirilmiş bir portföy oluşturmanız gerekir.

İlk pazarlama taktiği en kolay ve en ucuz olandır: Online ithalat / ihracat gruplarına katılım sağlamak. Sosyal medya platformlarına post gönderirken veya gruplar halinde ithalat / ihracat web siteleri ile ilişkili kişilerle konuşmak (onları dinlemek) için, daima profesyonelce hazırlanın. Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformları, bir sürü dünya insanıyla konuşmanıza izin verir. Burada diğer ithalatçı / ihracatçıları bulmaktan ziyade ürününüzü / ürünlerinizi tartışabileceğiniz insanlar arayın. Yavaş olun, hemen satmaya kalkmayın. Onlara ürününüz hakkında bilgi verin ve uzman olduğunuzu kanıtlayın.

Sizin ve şirketinizin tüm sosyal ağlarda etkin olması gerekli değildir. En akıllı strateji, pazarınızla ilgili en popüler iki veya üç şebekeyi seçmek ve bunlar üzerinde internet varlığınızı oluşturmaktır. Örneğin giysi ürününüz var ve bunu tanıtmak istiyorsunuz. Bunun için Twitter’dan ziyade Instagram platformunu seçmek sizin için daha mantıklıdır. Her yerde olmak zorunda değilsiniz. Tüm sosyal medya platformlarında olacağım derseniz yorulursunuz. İşte bazı ipuçları:

  • Ticaret şirketinizin halka açık yüzüyseniz, öyle davranın. Sosyal ağda birine olumsuz bir post göndermek gerektiğinde bunu mümkün olan en profesyonel şekilde yapın.
  • Bir uzman ihracatçı haline gelin. Ürünlerinizle ilgili güzel sitelere makalelerinizi yayımlamaları için teklif sunun, sosyal medya ile ilgili yararlı bilgiler gönderin ve bildiklerinizi gösterin. Soruları cevaplayın.
  • Dilbilgisi denetimi önemlidir. İyi, sağlam, temel dilbilgisi becerilerine sahip olmak için Shakespeare okumanız gerekmez. Bir gününüzü temel Türkçe dilbilgisine hakim olmak için ayırın. İnternette gelişigüzel yazılmış yazılar ciddi bulunmaz.
  • Başkalarına yardım etmek isteyen biri olun. Bu kişiye mutlak suretle ürün satacağım moduyla hareket ederseniz kaybedersiniz. Önce başkalarına yardım etme odaklı davranın.

Web Sitesi Oluşturma

Brezilya merkezli bir ithalat / ihracat şirketinin sahibi olan John Laurino, “Web’de bulunmak, küçük işletmeler için kilit noktadır” diyor. Sitesini açtıktan bu yana geçen zaman içerisinde Brezilyalı tüccar, şirketini web araması yoluyla bulan birçok müşteriye tanıttı.

Web sitesi işletme için neden önemlidir burada yazmıştık.

Neyse ki, web sitesi oluşturma ve bakımını yapma bugün her zamankinden daha ucuz ve kolaydır. Bunu gerçekleştirmek için web tasarımı veya bakımı hakkında çok şey bilmenize gerek yok. Yazılım programları işinizi kolaylaştırır.

Barındırma şirketi tarafından oluşturulan şablonları kullanarak sitenize metin girip yazıları ve resimleri gönderirsiniz ve bunları istediğiniz sıklıkta değiştirebilirsiniz. Şirketinizi en iyi ifade eden renkleri, grafikleri ve yazı tiplerini ve bunun ne anlama geldiğini seçebilirsiniz. Kendinizi kim olduğunuzu, şirketinizin neyi yaptığını ve size nasıl ulaşacağını anlatan birkaç sayfa içeren basit bir site, mutlak yeni başlayanlar için en hızlı, en kolay ve en cazip görünümlü yaklaşımdır. Bununla birlikte, en sevdiğiniz çevrimiçi sitelerin tüm özelliklerini sunup sunmadığını aklınızda bulundurun: ziyaretçi sayaçları, şifreleme, e-ticaret veya e-posta özellikleri…vb 

İnternetten Satışı Arttırmanın Yolları, Web Sitesinde Olması Gerekenler

 

Reklam ve pazarlama

Endüstri yayınlarınız için misafir bloglara makaleler yazarak adınızı öğrenmelerini sağlayabilirsiniz. Çevrenizdeki dünyayla ilgili ilginç haberlere (şirketiniz hakkında bilgi değil) sahip olan basın bültenlerini editörler, yazarlar ve medyadaki işinizle ilgili hikaye okuyabilen herkese göndermelisiniz. Sektördeki büyük haberler veya bir ihracat / ithalat uzmanı olarak yorum yapabileceğiniz güncel eğilimler hakkında bir basın açıklaması derlemek için ayda bir veya iki defa zaman ayırmayı düşünün.

Katıldığınız ticaret fuarlarından, konferanslardan ve sözleşmelerden ağ kurarak bir adres ve e-posta listesi oluşturun. Listenizi oluşturmaya başladıktan sonra, e-posta yönetim programı kullanın ve tek bir tıklama ile e-postanızı ateşleyin. Boom! Belki de röportaj yapmak üzere sizinle görüşme ayarlayabilirler ya da bir başkasına yönlendirebilirler.

(E-posta pazarlama hakkında detaylı bilgi istiyorsanız e-posta pazarlamanın nasıl yapılacağını işlediğimiz yazımızı okuyabilirsiniz.)

İpucu: Bir kapı kapandığı zaman, yeni bir kapı açmak için iletişim kurun.

Aslında pazarlama, yüksek reklam maliyetlerini ödemek zorunda kalmadan işinizi ve ürünlerinizi insanlara haberdar edecek yollar bulma anlamına gelir. Bu aynı zamanda, üzerinde şirket adınız olan promosyon parçalarının kullanılması, ticaret odası toplantılarında kartvizitlerin dağıtımı veya yerel etkinliklerin sponsorluğunu da içerebilir.

Reklamcılık için bütçenizde para birikiminiz varsa, bir planla başlamanız gerekir. Müşterilerinizin alması muhtemel bir ticaret dergisi veya ziyaret etmesi muhtemel web sitesi gibi yerlerde; satın alabileceğiniz reklam alanları hakkında biraz araştırma yaparak başlayın. Reklamcılık pahalı olabilir, bu nedenle potansiyel hedef pazarınıza ulaştığınızdan emin olun. Ayrıca, birkaç kez reklam yaptığınızda reklamcılık çok daha başarılıdır. Rekabet gücünüzü belirleyen ve insanlara düşünecek şeyler veren kısa bir reklam, onları size ulaştırmak için kullanılabilir.

Küçük İşletmeler İçin Düşük Bütçeli Online Pazarlama Fikirleri

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir