İyi Bir Makale Yazarı Olmak İçin İpuçları

Online siteleri ve basım ürünlerini düşündüğümüzde yazılarınızı sergilemek için bol bol fırsat bulunduğu görülmektedir. Tecrübeli bir yazar olmadan kendi blog’unuzu açmanız halinde, şüphe ile mücadele ettiğinizin farkına varacaksınız. Neyse ki, herhangi bir yazar pratikle gelişebilir.

Mükemmel Makaleler Hazırlamak İçin Anahtar İpuçları

Yazı mantıksal düşünce düzenlemesidir. Bunu akılda tutarak, şu ipuçlarını deneyin.

 1. Neden Yazdığınızı Bilin

“Neden” sözcüğünün motive edici gücüne inanılır. Bir yazar olarak, yazdıklarınız önemlidir. Yazınızı bir sonraki seviyeye taşımak için yazma nedeninizi açıkça ifade edebilmelisiniz. Okuyucu gerçekten neden yazmaya mecbur olduğunuzu anladığında sizinle bir bağlantı kuruyor. Ayrıca, yazınızı daha iyi hale getirmek istediğiniz konusunda net bir vizyonunuz varsa, motivasyon daha da kolaylaşır.

 1. Kitleniz İçin Yazın

Okurunuzla bir bağlantı yaratacak ve onun okumaya devam etmesini sağlayacak olan nedir? Blogun komik mi veya süregelen bir tonu var mı? Makaleleriniz profesyonellere mi yoksa daha geniş okurlara mı yönelik? Stilinizi kitlenin ihtiyaçlarına göre uyarlayın.

 1. Yararlanıcı Betimlemeler ve Tanımlamaları Kullanın (ancak aşırı değil)

Çoğu yeni ​​yazar, duyuları etkileyen görüntüleri cümlelerine ekleyerek bir hikayeyi hızlandırmayı öğrenir. Böylece, bamya ve taze soğanlarla kaplı sıcak bir çorba bardağı, Melek’in ev yapımı yemeğinin buharla kaplanmış çanağından çıkan baş döndürücü aromanın bir tasvirine dönüşür. Yazılarınızdan sıkılmamaları için her betimleyici kelimenin değer eklediğinden emin olun.

 1. Farklı Cümle Uzunluğu

Okuyucunun zihnini aktif tutmak için uzun, açıklayıcı cümleleri daha kısa aralıklarla parçalayın.

 1. Akışla İlerleyin

İster bir roman yazın, ister haber hikayesi isterseniz bir blog yazısı yazın, parçanın bir başlangıç, orta ve sonuna sahip olması gerekir. (Giriş-gelişme-sonuç) Her bölüm okuyucuyu diğerine yönlendirmelidir. Birçok blog yazısının yol izini kaybetmeye eğilimli olduğunu fark edebilirsiniz. Okuyucularınız için, kelimelerinizin açık ve mantıksal bir ilerleme kaydetmesini sağlayın.

 1. Bir Proofreading Arkadaşı Bulun

Bir arkadaşınıza, komşunuza veya meslektaşınıza, çalışmalarınızı yayınlamadan önce düzeltmek üzere gösterin. Deneyimli profesyoneller bile nihai bir taslak üzerinde başka gözlerden yararlanırlar. Bilgisayarınızın yazım denetimi işlevine güvenmeyin.

 1. Bir Yazar Grubuna Katılın

Yazmaya, okumaya, öğretmeye ve öğrenmeye bayılan bir küme bulma ihtimaliniz yüksektir. Yazınızı getirin, geribildirim isteyin ve diğer üyelerin çalışmalarını okuyun. Geri bildirim sizi güçlü noktalarınız konusunda teşvik edecek ve iyileştirilmesi gereken alanları vurgulayacaktır. Ve başkalarının eserlerini eleştirirken, yazının dilbilgisi kullanımı, organizasyon veya sözcük seçimi tarafından nasıl desteklendiğini veya zarar gördüğünü daha iyi anlarsınız.

 1. Yeni Bir Açı Bul

Mobilya süsleme konusunda tutkulu iseniz, popüler bir ev geliştirme dergisine veya bloguna hikaye sunmayı hayal edin. Yazmaya başlamadan önce, konuyla ilgili hızlı bir arama yapın. Bunlara yeni bir açıyla bakın. Belki de geri dönüştürülmüş kahve alanları lekelenmeye müsait bir yer haline getirilmiştir!

Yazı Yazarak Para Kazandıran Siteler Hangileri?

 

 1. Revize (Tekrar Gözden Geçir)

Mükemmel blog yazınızı araştırdıktan sonra yazdıysanız neredeyse bitmiş demektir. Gözden geçirme, yazım sürecinde en önemli unsurlardan biridir. İşinizin hayata geçeceği veya öleceği yer burası. Parçanın tamamını inceleyin. Ardından, dilbilgisini, cümle yapısını, kelime seçimini ve akışını ayarlamak için satır satır ilerleyin. İlk düzeltmeden sonra geribildirim isteyin. Sonra tekrar gözden geçirin.

 1. Sadece Yazın

Boş bir kağıt veya bilgisayar ekranı ile karşılaştığınızda deneyimli veya acemi yazarlar için analiz  kolaydır. Sadece yazmaya başlayın. Ne kadar kötü olduğu konusunda endişelenmeyin – acemiyseniz muhtemelen kötü olacaktır. Tüm ilk taslağı yazın ve işiniz bitinceye kadar durmayın ve tekrar gözden geçirin.

 1. Seo Öğrenin 

Eğer internet siteleri için makaleler hazırlıyor veya kendi bloğunuzda yazı yazıyorsanız SEO konusunda bilgili olmanız, daha hızlı ilerleme kaydetmenizi sağlayacaktır.

Mükemmellik İçin Gayret

İyi yazma, en tecrübeli profesyoneller için bile bitmeyecek bir yolculuktur. Bu ipuçlarını anlamak ve sabırla yazılarınıza dahil etmek, mükemmelliğe ulaşmak için atmanız gereken büyük adımlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir