İyi Bir Satış Personeli Nasıl Olmalıdır? Başarılı Satış Elemanı Bulma Stratejileri

Birçok CEO ve satış yöneticisi başarılı ve iyi satış temsilcileri bulmanın zor olduğunu söylemektedir fakat bazı kuruluşlar bunu başarıyor ve gelirlerinin üst limitini artırıyorlar. Başarılı personelleri işe alım, şirketinizi verimli biçimde büyütmek ve yeni kârlılık ölçütlerine ulaşmak için en önemli unsurlardandır. Bu nedenle satış yeteneğine sahip insanları aramayı asla bırakmayın. Pazar rekabetlidir.

İşe alım konusunda etkili olan ipuçları:

 1. Mülakat

Birisinin şirketiniz için iyi olup olmayacağını sormak için zaman kaybetmeyin, zaten muhtemelen ilk birkaç saniyede anlamaya başlayacaksınız. Bir satış elemanını işe almadan önce ona sormanız gereken binlerce olası mülakat sorunuz var, burada göz önüne almanız gereken birkaç şeyi verdik:

 1. Genellikle iş başında kaç saat çalışmak istiyorsun?
 2. En büyük satış başarınız neydi? Hangi müşteriyi edindiniz ve satışınız neden bu kadar özeldi?
 3. Bir satın alma müdürü size küçük bir komisyon karşılığında size çok büyük bir satış hedefi vereceğini söyleseydi kendini nasıl hissederdin?
 4. Bana kaybettiğin bir satış fırsatını söyle. Bu konuda şimdi farklı olarak ne yapardın?
 5. Bana, daha başarılı bir satış elemanı olmak için geliştirmek istediğin iki kişilik özelliklerini söyle.
 6. Ürünümüzü ve / ve hizmetimizi sever misiniz?
 7. Tutkulu olmadığınız ya da başarısına inanmadığınız bir ürünü ve / veya hizmeti satabilir misiniz?
 8. Satışın kazanılan veya kendine özgü bir beceri olduğunu düşünüyor musunuz?
 9. Daha çok şey yapmaktan hoşlanıyor musun? Satış mı Yönetme mi?
 10. Şirket vizyonumuzu biliyor musunuz, şirketimizi benimseyebilecek misiniz?

     2.İstihdam İçin Farklı Yerleri Araştırma

Bir sürü potansiyel satış elemanı var ve fırsatları bulmak için hepsi farklı ortamlar (sosyal medya, gazeteler, iş fuarları, çevrimiçi işe alma uzmanları, vb.) kullanıyor. Bir bütçeye karar verin ve ileride olacak en iyi personellerinizi tanımlayana kadar farklı kanallarda aramayı deneyin. Ülkemizde kariyer.net birçok satış personeline ulaşabileceğiniz alanlardan yalnızca birisidir.

 1. Ses ve Vücut Dili

Bir adayla telefonda etkileşim kurmak iyi bir şeydir. Sesi nasıl? Güçlü mü? Özgüveni yerinde mi? Şirketiniz için doğru izlenim veriyor mu?

Telefon görüşmesini takiben, yüz yüze görüşeceğiniz fiziksel bir mülakat ortamı oluşturun. Sürecin bir parçası olarak, beden dili konusunda bilgi sahibi olun ve bu satış elemanında güven ve göz teması olup olmadığını inceleyin. El sıkışması sağlam mı? İyi bir satışçının özellikleridir bunlar.

Satışları Artırmak İçin Pazarlamada Ucuz ve Basit Yöntemler

 1. Teşekkür Notları

Görüşme umut vaat etti ve birkaç satış temsilcisine teklifte bulunmak istiyorsunuz. Ama bekleyin: Teşekkür notu aldınız mı? Fiziksel bir mektup en iyisidir ancak bir e-posta notu da yeterli olabilir. Satış elemanlarına mülakat sonrası bir değerlendirme yapmalarını ve bunu mektup ile size göndermelerini isteyin. Mektup gönderenler gerçekten işi istiyor demektir ve mektupta yazdıkları sizi etkileyebilir ya da sizi ondan soğutabilir. Teşekkür notları sanal çağımızda kayboldu, ancak bu hala önemli bir taktiktir.

 1. İşe Alım Görevlisiyle Anlaşmayı Düşünün

İşe alım görevlileri, doğru adayları bulmada size zaman ve enerji tasarrufu sağlamak açısından değerli bir hizmet gerçekleştirmektedir. Bununla birlikte, bir işe alım görevlisiyle konuşmadan önce, ödeme planını anlamak için tazminat şartları oluşturmanız gerekir (örneğin, satış elemanı birkaç hafta ve / veya aydan sonra çalışmazsa ne olur?). Sektörünüzde uzmanlaşmış işe alım uzmanları bulun.

 1. Mevcut Satış Görevlileri ve Çalışanlar

Ağızdan ağıza pazarlama, şirketleri pazarlamanın en iyi yoludur. Mutlu satış elemanları, şirketin mükemmel çalışma ortamını, güzel tazminat planlarını ve güçlü çalışma ortamı hakkında hikayelerini başkaları ile paylaşmak isterler. Gerekli olmamasına rağmen, yaptıkları satışlar üzerinden komisyon vermeniz, şirketinize yeni yetenekler kazandıracak çalışanlar için iyi bir teşvik kaynağıdır.

En Etkili İnternetten Pazarlama Yöntemleri

 1. Hazırlık

İşe alma proaktif bir süreçtir, tamamen duyarlı bir çözüm değildir ve kesinlikle bir kerelik bir olay değildir. Süreklidir ve sürekli olmalıdır da.

Ekibiniz hakkında bilgi sahibi olduğunuzda bile onları yönetmeniz, geliştirmeniz ve büyütmeniz gerekir. İnsanları başarıyla idare etmenin sırrı, kariyerlerinden gerçekten ne istediklerini anlamaktır. 

İşe alma programınıza ne kadar para harcıyorsunuz? Satış temsilcilerinizin kaçı bir yıldan fazla, üç yıldır, 10 yıldır sizde kalıyor; bu kalanlar değer kazandırıyor mu? Yeni bir satış elemanı eğitimi için ne kadar zaman ve para harcıyorsunuz? Tüm bu sorulara yanıtlar vererek hazırlık yapmalı, artıyı ve eksiyi tartmalısınız.

Satış ekibinizi oluşturmaya devam ederken, bu işe alma stratejilerinden bir veya birkaçını deneyin. İyi bir satış personelini nasıl elde edebileceğinizi anlatmaya çalıştık. İyi şanslar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir