İyi Çalışanı Kalifiye Personeli Elde Tutma Yöntemleri

Neden çalışanlarımı işletmemde tutamıyorum? Bu ifade işletme sahiplerinden sıklıkla duyulmaktadır. Sürekli çalışanların işi bırakmasının ve yeni personel bulmanın maliyeti çoğu insanın fark ettiğinden daha fazladır. Yeni çalışanın hataları, eğitimi ve kayıp müşteri maliyeti bazen muazzam olabilmektedir. Daha da kötüsü, yeni çalışanın neden olduğu kazaların maliyeti…

İyi çalışanları korumanın sırları basittir. Göz önüne almanız gereken üç öğeyi bir araya getirdik:

  1. Doğru Çalışanı İstihdam Edin

Çok basit geliyor, ama bu kural sıklıkla görmezden geliniyor.

İşinize ve müşterilerinize karşı güvenebileceğiniz insanları kiralayın. Günümüzde çoğu işin kendinden denetlendiğini unutmayın. Yerinizde olmadığınız zaman bu kişiye güvenebilir misiniz?

Sizinle aynı etik değerlere sahip çalışanlar bulun.  Örneğin “Hiç daha önce harcama raporunda yalan söylediniz mi?” gibi sorular sormaktan çekinmeyin. Mülakatta sorulan sorularla, hangi bölümün en çok neyini sevdiklerini öğrenmek için farklı sorular hazırlayın. 

İşinize makul derecede yakın olan personelle çalışın. Eğer gidiş-gelişi uzun sürecek bir personeliniz varsa işiniz zor demektir.

Parlak akıllı insanlar kiralayın.  Unutmayın en akıllı kişi bir gün şehri birkaç günlüğüne bırakmanız gerektiğinde küçük işletmelerinizi çalıştırabilir. Bunlar, yeni ürünleri, süreçleri ve müşterileri de kolayca anlayan çalışanlardır.

İşyerinde Verimliliği Artırmak İçin Yapılması Gerekenler

  1. Çalışanlarınıza Altın Gibi Davranın

Çalışanlarınızı altın gibi davranın çünkü bunlar işinizin madencileridir. Bugünün tüm teknolojileri ile bile sağlam bir çalışanın olmadığı işler çöker. 

Ödeyin. Mümkünse kârların bir kısmını çalışanlarla paylaşın. Eğer mükemmel kar sağlayan bir çalışana sahipseniz, o kişiye üçer aylık bir bonus verin. Ödeme yapmasanız bile bir gün ücretli izin verin.

Temas içinde kalın. Çalışanlarınızla temasa geçin. Onların performansı hakkında övgüde bulunun. Fikirlerini isteyin. Ailelerini tanıyın. Başarılı satış elemanlarının bir müşteriyle “ilişkisi” ne kadar iyi olursa, iş sürekliliği şansı da o kadar yüksek olur. Her zaman patron / çalışan ilişkisini sürdürmekle birlikte, kişisel ihtiyaçlarını bilmekten çekinmeyin. 

İşyerinde İyi Geçinmek ve Patronda Güzel İzlenim Bırakmak

 

  1. Küçük Şeyler Önemlidir

Ödeme, çoğu çalışan için en önemli konu anlamına geldiği halde aslında işverenler için son maddelerden biridir. Bununla birlikte, rekabetçi ödeme sisteminiz varsa, ödeme önemli bir endişe de değildir. Ücret dışında çalışanları elde tutmak için basit yollar vardır.

Çalışma saatleri konusunda esnek olun. Esnek zamanla çalışanın ilgisini çekeceksiniz. Bugün ek iş arayan çok insan var, ancak başka bir iş saatinde çalışması gerekiyor. Ailelerini desteklemek için ikinci işe ihtiyacı olan insanların içinde çok kalifiye ve kaliteli personeller bulunmaktadır. 

Özel durumlarda esnek olun. Örneğin bir çocuğu işe getirmek tüm işler için uygun değilse de, bir çocuğu nadir durumlarda iş yerine getirmek de dünyanın sonu değildir. Bu ipucu ile bir çalışanın özel hayatında esnek olmasını sağlayabilirsin.

Çalışanlarla önem verdiğinizi belirtir biçimde konuşun. 1960’lı yıllara geri dönüp kaşlarınızı çatmayın. Çalışanlarınıza bağırıyorsanız, o zaman ya çalışan yanlıştır ya da patron. 

Performans incelemelerini üçer aylık ya da iki yılda bir kez yapın. Bu zor bir görev gibi görünüyor, ancak aslında oldukça kolay. En iyi performans değerlendirmeleri, iki tarafın konuştuğu zamandır, çalışanın zihnindeki durumu duymaktır. Ödeme her zaman ortaya çıkan bir konu olmasına rağmen sıklıkla çalışanların takdir edilmek istediklerini duyuyorum.

Personelin Motivasyonunu Artırmak, Çalışanların Motive Edilmesi İçin Gerekenler

 

Listeyi daha uzun hazırlayabilsek de, çoğu ek öğe bu üç öğeye göre ikincil konumda oluyor. Bu üç maddeyi tutarlı bir şekilde hayata geçirirseniz, iyi çalışanlarınızı, kalifiye personelinizi, motivasyonu yüksek işçinizi, verimli memurlarınızı elde tutabilecek, işten ayrılmalarına mani olacak ve işinizde yüksek kazançlar elde edeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir