Jet Ski Kiralama İşi Nasıl Yapılır? Karlı mıdır?

Para Kazandırın Yeni İş Fikirleri, Jet Ski Kiralama İşine Nasıl Başlanır, Jet Ski Kiralama İşi Maliyeti… Özellikle büyük ve kalabalık şehirlerde ticaretle uğraşmanın çeşitli yolları vardır. Yaşanılan bölgenin ihtiyaçları ve yapılacak işin insanlar tarafından tercih edilebilirliği göz önünde bulundurularak birçok ticaret çeşidi yaratılabilir.

Hayatın hangi noktasında olunursa olunsun vazgeçilmeyen unsurlardan biri, eğlencedir. Birçok insanın yaz mevsiminde tatile çıkması ve eğlenceli aktiviteler veya spor faaliyetlerinde bulunması oldukça olağan bir durumdur. Bu durum neticesinde, akla ilk gelen ve tatil bölgesindeki ihtiyacı karşılayacak ticaretten biri de jet ski kiralama işidir. Sezonluk olan bu sektörde oldukça tercih edilen ve sevilen bir etkinliktir. Bu işi gerçekleştirmek isteyenler için jet ski kiralama işine nasıl başlanır, neler dikkate alınmalıdır, maliyeti ne olur gibi konuları mercek altına almakta fayda var.

Bu işe atılmadan önce öncelikli ve en önemli olan konulardan biri; yer teminidir. Daha sonradan maddi hasar yaşamamak adına, ekipmanlar tedarik edilmeden önce gerekli yer temini yapılmalıdır. Eğer bir işletmeye bağlı çalışılmayacaksa, kıyı belediyesinden izin almak gerekmektedir. Jet ski kiralama işi için seçilen noktanın yönetmeliklere ve kanunlara uygun olması şarttır. Fakat bir işletme ile çalışılacaksa (otel gibi), işletme ile anlaşma sağlamak gerekmektedir. Gereken mercilerle anlaşma sağlandıktan sonra hızlıca diğer etkenler tedarik edinilebilir.

Yapılan diğer ticaret şekillerine nazaran, jet ski kiralama işi yapılabilecek yerler biraz daha kısıtlıdır. Özellikle tatil bölgelerinde ve deniz sporları aktiviteleri yapan tesislerde gerçekleştirilmektedir. Yerel, bölgesel ve çevresel kanunlara uygun ve gerekli yerlerden alınan izinler doğrultusunda yapılabilmektedir. Fakat her alanda olduğu gibi, bu alanda da dikkat edilmesi ve göz önünde bulundurulması gereken konular mevcuttur. Uygun alanlar tercih edilmelidir. Doğal hayatı korumak için kıyılarda özel birimlerin açıldığı görülmektedir. Bu sebeple bazı bölgelerde, kıyıda bulunan tekne veya jet ski kullanımına kısıtlama getirilmektedir.

İkinci el alınan jet ski, kiralama işi maliyeti konusunda kazanç sağlamamaktadır. Çünkü bakımı ve motor ayarları dolayısıyla masraf yaratacaktır. Ve bunun dışında ilerideki zamanlarda doğacak arızalar bütçeyi daha da zorlayacaktır. Bu sebeplerden ötürü, sıfır jet ski alınması tavsiye edilmektedir. Jet skilerin fiyatları modeline ve yapısına göre değişim göstermektedir. Ortalama fiyatlar, 2.500 Dolar ve 10.000 Dolar arasında değişmektedir. Jet ski kullanıldıkça bakım isteyen ve yapılması gereken bir araçtır. Yakıt, periyodik bakım, tamirat gibi giderler göz önünde bulundurularak maliyet hesaplanmalıdır. Ayriyeten hem müşteriler hem de jet skilerin güvenliği için sigorta yaptırmak gereklidir. 

“Jet ski işi ne kadar kazandırır?” diye düşünüldüğünde, tüm bu giderler ve yapılacak masraflar göz önünde bulundurulmalıdır. Ve tabii bol kazanç olması için, seçilen yerin kalabalık ve işlek olması oldukça önem arz etmektedir. Özellikle insanların yoğun olduğu ve deniz sporlarına ilgi gösterilen bir alan olmalıdır. Ortalama jet ski kiralama fiyatları, 10 dakikası 100-150 Lira arasında değişmektedir.

Bu işe başlamadan önce dikkat edilmesi gereken hususlardan bir diğeri de; jet ski alanında yeterli bilgiye sahip olmaktır. Alınan jet skilerin ne kadar güçlü olması gerektiği, acil durumlarda ne yapılması gerektiği bilinmesi gerekmektedir. Çevresel faktörleri de göz önünde bulundurarak, jet ski kullanılacak alana sınır çizgisi belirlenmeli ve müşterilerin ne kadar uzaklaşabileceğini ayarlamak gerekmektedir. Jet ski kiralayacak olan müşterilerin muhakkak kontrol etmesi gereken hususlar mevcuttur ve jet ski kiralama işini yapanlar da bunu kontrol etmek durumundadır. Müşterinin kendisinin ve çevredeki insanların güvenliği dolayısıyla jet ski ile tura çıkılmadan önce; emniyet kordonu muhakkak takılmalı, can yeleği giyilmeli ve yüzdürücü yardımsız çıkılmamalıdır. Oldukça ince noktaları olan jet ski kiralama işi aynı zamanda keyifli bir iştir. Sevilen bir deniz sporu olması sebebiyle de tercih edilirliği fazladır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir