Kahve Cafe Dükkanı Restoran İş Planı Nasıl Yazılır, Örnekleri

Bir kafe açmayı düşünüyorsanız, bir kafe mağazası iş planına ihtiyacınız olacaktır. Herhangi bir iş planında olduğu gibi, böyle bir plan da işinize rehberlik edecek ve potansiyel yatırımcıları işletmenin kârlı olduğuna ve kredileri ödeyebilecek durumda olduğuna ikna edecek bilgileri içerir. Konumu ve ürün sunumunu açıklayan bölümlere, iyi düşünülmesini sağlamak için özel dikkat gösterilmelidir.

Bir Kahve Dükkanı İş Planının Bileşenleri

Evet; dünyadaki en iyi kokulardan biri, taze kavrulmuş kahvenin, taze çekilmiş kahve çekirdeklerinden gelen kokusudur. Evinizde, işyerinde, bir kafede, bu basit koku dünyanın en iyi kokularından biridir. Fakat iş planını yazmak için oturmadan önce, bir kafeye, yemek hizmeti veren restorana ya da kahve dükkanı işletmesindeki deneyime sahip olmak istediğiniz nedenleri düşünün. Bir kahveye dönüştürmek için kurulu bir kafe ya da benzeri bir restoran satın almanın avantaj ve dezavantajlarını düşünün. Eğer var olan bir işletmeye sahip olunursa, özellikle de sadık müşterilerin kuruluş hakkında zaten bilgi sahibi olması durumundan dolayı yeni iş kurmadaki zorluk açısından rampa süresini kısaltabilir.

Bu soruları gözden geçirdikten ve bir işletme avukatıyla ve muhasebeciyle konuştuktan sonra, şirket yapısını belirlersiniz. İş yapılarının her biri farklı yasal ve vergi avantajları ve dezavantajları sunmaktadır. Vasıflı bir yerel ticaret avukatı ve muhasebeci hangisinin sizin için en uygun olduğunu belirlemede yardımcı olabilir. Arayın ve ücretsiz danışma isteyin; birçok profesyonel ücretsiz görüşmelere sıcak bakar.

Cafe Restoran Açmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Kahve-Cafe Dükkanı Restoran İş Planı Nasıl Yazılır?

Bir iş planı yazmak, çoğu belgeyi yazmaktan farklıdır. Araştırma öncesi tipik olarak önce ürün, fiyatlandırma, yer, müşteri bilgileri, pazarlama bölümü ve son olarak da özet ve mali sonuçlar üzerinde çalışılır.

  1. Yönetici Özeti: Sunacaklarınızı, işyerinin nerede olacağını, nasıl teşvik edileceğini ve kâr potansiyelini içeren plan dahilindeki önemli noktaları özetleyin.
  2. İşletme Tanımı ve Ürünleri: İşletmenin neler sunacağına ilişkin ayrıntılı bir özet yazın. Kahve, özel kahve içecekleri, çaylar ve kahvaltı malzemeleri servis edecek misiniz? Veya tam hizmet kahvaltı ve öğle yemeği menüsü sunacak mısınız? Servis tarafınızdan mı yapılacak self servis mi olacak? Sunduğunuz şeyin tüm yönlerini düşünün. İş planınızı bankacılar ve muhtemel yatırımcılar ile paylaşırsanız, iş modelinizi anlamak için bu bölümü dikkatle okuyacaklardır.
  3. Yer: Kahve dükkanının yerini açıklayın; ofis binalarına, sinema salonlarına, stadyumlara veya diğer kahve dükkanlarıyla dolu yerlere, insan kalabalıklarının bir araya geldiği diğer büyük tesislere yakınlığı gibi potansiyel iş alanlarına dikkat edin.
  4. Rekabet ve Pazar: Genel olarak sektör büyüklüğü ve yerel ekonomik iklim hakkında da bilgi verin. Ana rakipleri tanımlayın. Unutmayın ki rakipler sadece diğer kafeler değildir. Yiyecek veya içecek servis eden herhangi bir yer de rakibiniz olabilir. Bu şekilde düşün. Bir müşterinin harcamak için 20 TL’si var ve bir şeyler yemek veya içmek istese mahallede nereye gidebilir? Bunlar muhtemel rakiplerinizdir.
  5. Pazarlama Planı: İşletmeyi tanıtmak için kullanmayı düşündüğünüz pazarlama etkinliklerini listeleyin.
  6. İşletme Planı:Kaç kişinin kiralanması gerekeceğini (işletmenizde maaşlı çalışacağını) ve yazar kasa, bilgisayar sistemi, kahve ve gıda hazırlama ürünleri, buzdolapları ve daha fazlasını satın almak dahil olmak üzere operasyona girmeniz gereken çeşitli masraf ve yatırımları listeleyin. Temel bir personel planı, giderlerin tahmini için de yardımcı olur.
  7. Giderler ve Tahmini Gelir: Kategoriye göre potansiyel giderleri listeleyen bir Excel tablosu veya benzeri bir belge oluşturun: pazarlama, malların maliyeti (yiyecek), maaşlar ve ücretler, vergiler, kira, altyapı öğeleri ve daha fazlası. Tahmini müşteri sayısına ve ortalama sipariş boyutuna göre en iyi tahmininize göre aylık tahmini geliri gösteren ikinci bir elektronik tablo oluşturun. Tahmin etmesi zor bir sayı ama tahmini gelirin giderlerle nihai karşılaştırılması muhtemel yatırımcılara gerçekten bilmeleri gerekenleri anlatır, netleştirdiğiniz yere bağlı olarak işlemleri genişletmeye veya maliyetleri azaltmaya nerede ihtiyacınız olduğunu belirlemenize yardımcı olur.

Kahve dükkanı iş planı örnekleri arayanlar için şu yabancı kaynağı tavsiye edebiliriz: http://www.bplans.com/coffee_shop_business_plan/executive_summary_fc.php

Ya da şurayı tıklayarak Kahve Cafe Restoran Türkçe İş Planı Örneğini indirebilirsiniz: cafe-kosgeb-is-plani-ornegi

Girişimci İş Planını Nasıl Hazırlar?

Başlangıçta ne tür bir ticari oluşum planlıyorsunuz, tek bir mülk sahibi, bir ortaklık, bir şirket veya bir Limited Şirket? Konumu, yeri…  Kahvehane işiniz nerede olacak? Mevcut bir cafeyi alacak mısınız, yoksa franchise almayı mı planlıyorsunuz ya da işinize sıfırdan mı başlayacaksınız? Kahve dükkanınızı finanse etmeyi nasıl planlıyorsunuz? Kendi kaynaklarınızı kullanacak mısınız, ailenizden veya arkadaşlarınızdan maddi yardımda bulunacak mısınız yoksa bir bankaya finansman için başvuracak mısınız? İşletmeniz için ne tür teçhizat ve envanter gerekir?  Bu, başlamak üzere planladığınız kahve dükkânının özel türüne bağlı olacaktır… Kahve, kafeterya veya dükkanda satılacak diğer kahve zenginleştirme çeşitleri gibi ekstra şeyler içeren bir kahve dükkanı mı düşünüyorsunuz? İhtiyacınız olan ekipman tipi, masa ve sandalyeler, müşterileri kontrol etmek için bir tezgah ve bir kayıt defteri gibi şeyler olacak… Bir kafede kahve dükkanı kurmayı planlıyorsanız, envanterinizin kahve ürünleri kadar hamur işlerini de nasıl içereceğini görmelisiniz… Bir kafede internet cafe kurmayı planlıyorsanız, bilgisayarların yanı sıra bahsedilen her şeyi tabloların belirli bir bölümüne ve belki de müşterilerinizin okumak için hazırladığı bazı kitaplara ve dergilere eklemeniz gerekir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir