Kitap E-ticaret Sitesi Açmak

İşletmeler bir fikirle başlar sonra atılan adımlarla oluşurlar. İlk adımların çoğu az maliyetli olabilir. Boş zamanlarınızda bunlar hakkında oldukça fazla değerlendirme yapabilirsiniz. Ancak bir iş kurmanın büyük bir kısmı araştırma ve analiz gerektirir, bu yüzden ne kadar erken başlarsanız o kadar iyidir.

Online (Çevrimiçi) Kitap Satma İşletmesine Başlamak için Genel Adımlar

Çok az paranız olsa bile, bir e-ticaret mağazasını dolduracak birkaç bin TL’den daha az bir tutarla çevrimiçi bir iş kurmaya yetecek kadar kitap toplayabilirsiniz. İkinci el kitap sitesi düşünürseniz kullanılmış kitapları, dergileri, videoları ve hatta video oyunlarını ücretsiz olarak bulmanın birçok yolu vardır, bu yüzden kendi işinize başlamak için bir envanter hazırlayabilmeniz gerekir. Ancak stokunuzu oluşturmaya başlamadan önce birkaç şeyi öğrenmeniz gerekecek. 

İşletmeniz için bir ad seçme, bir iş planı yazma, kargo şirketleriyle anlaşma ve bir iş kurmak için bulunduğunuz bölgedeki yasal gereksinimleri belirleyerek işe başlamalısınız. Bu hususlar şehirden şehre değişebilir. Daha sonra kitap sitesi işinizi başlatıp para kazanmaya başlamak için bu kolay yolları izleyin. 

Kitap Stoklamak 

Kitapların ilk bölümünü oluşturmak için -düşük maliyetle para kazanmak istiyorsanız- ücretsiz kitaplar ya da kitabını bedava size verecek kişilere ulaşabilirsiniz. İndirim raflarını arayabilir, Amazon’daki fırsatları yakalayabilirsiniz. Toplu siparişlerde, özellikle de bir süredir sürekli satan kitaplarda indirim yapmak için yayıncılara danışın. 

Vergi Kimlik Numarası Alın 

Vergi beyannamelerinin yanı sıra işletme lisansları, banka hesapları ve ülkenizin gerektirdiği tüm izinler için bir vergi kimliğine ihtiyacınız olacaktır. Gerekli belgeler için bir avukata danışabilirsiniz.

İşletme Adınızı Kaydettirin

İşletme adınızı kaydetme ücreti genelde düşüktür. Bir işletme adına karar vermeniz ve ülkede bu adı başka kimsenin kullanmadığından emin olmanız gerekir. Bu aramayı genellikle internetten yapabilirsiniz.  

Bir Web Sitesi Alan Adı Alın

İsimtescil, güzel.net.tr, GoDaddy, Google Domains veya alan adıyla ilgili hak talebinde bulunmanıza olanak tanıyan başka herhangi bir domain şirketini internetten ziyaret edin, gerekirse telefonla bilgi alın.  Tabii ki e-ticaret sitesi için sadece alan adı yeterli değildir. Bunun yanında kaliteli e-ticaret sistemini sunan bir bilişim firmasıyla anlaşmalısınız.

Kargo Şirketleriyle Anlaşın

Bazı kargo şirketleri, anlaşmalı oldukları işyerleri için düşük kargolama maliyeti sunmaktadırlar. Eğer “şu kadar kitap alana kargo hediye” gibi bir uygulama yapmak da istiyorsanız bulunduğunuz bölgedeki kargo firmalarıyla görüşmelisiniz.

Bu işleri yoluna koyduktan sonra işe başlayabilirsiniz. Eğer gerçekten İnternet meraklısı değilseniz ve bu adımlardan bazıları başınızı kaşımanıza sebep oluyorsa, her iki ayağınızı da bu işe atlamak için kullanmadan önce bu işe gerçekten uygun olup olmadığınızı anlamaya çalışın. E-ticaret sistemi takibi zor bir sistem olabilir. Arayüzden girişi yapılan kitap taleplerini takip edip kargolama ve faturalama, müşteri memnuniyeti gibi önemli konularla baş başa kalacaksınız. Evet, para kazanmak gerçekten zor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir