Kredi Kartı Dolandırıcılığından Korunmak İçin İpuçları

Kendini koru!

Kredi kartı dolandırıcılığı, özellikle de internet söz konusu olduğunda kesinlikle artışta olmaktadır. Online olarak güvenli bir sunucuda kredi kartı bilgilerini girmek daha güvenli hale gelse de, güvenilir bir sitede kredi kartı numaranızı verirken almanız gereken bazı önlemler var.

  1. Ödemeleri Takip Edin

Ödeme yaptığınız her seferde kredi kartınızı gözleyin. Tam olarak ne satın aldığınızı ve nereye harcadığınızı tam olarak kaydedin. Birisi kartınıza yetkisiz olarak girip ödeme yapmışsa dolandırıldığınızı öğrenmenize yardımcı olur.

  1. Kartınızın Numarasını Başkasına Verirken Dikkatli Olun

Şirketin kimliğinden emin değilseniz, sizi arayan herkese kredi kartı numaranızı vermeyin. Meşru şirketler, özellikle de kimliğinizi “doğrulamak” için arıyorsa, size telefon açıp bir kredi kartı numarası istemezler.

  1. Bilgi İsteyen E-postalara Yanıt Vermeyin

“Kimlik avı” adı verilen bir aldatmaca bu aralar yükselişte. Yasal bir e-posta iletisine benzeyen, kredi kartı bilgilerinizi doğrulamanızı isteyen bir aldatmaca e-postası gelebilir. Güvenilir bir şirket e-postası olsaydı sizi web sitesine yönlendirir ve asla belirli ayrıntılar istemezlerdi.

Bankadan Kredi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

  1. Kart PIN Numaranızı Herhangi Bir Yere Yazmayın

Cüzdanınızda, arabada, herhangi bir yerde şifrelerinizi içeren bir not defteri bulundurmak tehlikelidir. Bu, hırsızlara kredi kartınızın limitini tamamen bitirme fırsatını verecektir.

  1. Parçalayıcıyı Kullanın

Artık belirli bir kredi kartı kullanmıyorsanız, bunu direk çöpe atmayın. Plastik kredi kartlarını parçalayabilecek kadar güçlü olan birçok parçalayıcı var. Parçalama işlemi, posta ile gelen, özellikle de sosyal güvenlik numarası, adres veya istihdam bilgileri gibi kişisel bilgileriniz olan herhangi bir kredi kartı uygulamasından kurtulmanızı sağlar.

  1. Dışarıda Kredi Kartlarını Kullanırken, Potansiyel Fotoğraf Makinelerinden Korunun

Cep telefonu kameraları, kişisel alışveriş çılgınlığı için kullanılan kredi kartı bilgilerinizin bir resmini çekmek için gittikçe daha çok kullanılmaktadır.

Kredi kartı dolandırıcılığından kaçınmak için bu 6 ipucunun yanı sıra, güvende kalmak için yapabileceğiniz daha fazla şey var. Sadece ihtiyacınız olduğunda gerektiği kadar taşıyın. Tüm hesap numaralarınızı ve son kullanma tarihlerinizi başkalarının bulamayacağı bir yere not edin ve son olarak kredi kartı numaralarınızı tamamen güvenmediğiniz herhangi birine vermeyin.

Kredi Kartı Kullanımından Nasıl Tasarruf Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir