Kredi Kartı Kullanımından Nasıl Tasarruf Yapılır?

Kredi kartı borcundan kurtulmanın yolları, kredi borcu ödeme yöntemleri, kredi kartı borcu ödeme yolları, kredi kartı borcu nasıl biter diyorsanız artık tasarruf yapmanın ne demek olduğunu ve nasıl tasarruf yapılacağını bilmenin vakti geldi demektir.

İyi bir (borç) / (kullanılabilir kredi) oranına sahip olmak, iyi bir kredi notu elde etmenize yardımcı olacaktır. Ne kadar az borç kullanırsanız,  kredi notunuz o kadar iyi olur. Kredi kartlarının genel kredi derecelendirme sürecine ne kadar etki ettiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için kredi ile ilgili bilgiler sunan kaliteli web sitelerini inceleyebilirsiniz.

İyi kredi notuna sahip olmanız kadar, kredi kartı şirketlerine ödediğiniz masrafları nasıl en aza indireceğinizi bilmek de önemlidir. Aylık finans masrafları, kredi ücretleri ve cezalar zaman içinde oldukça maliyetli hale gelebilir. Ancak, kredi kartı faturasından tasarruf etmenin birkaç yolu vardır.

Kredi kartlarını yalnızca bakiyeyi ödeyebilecek paranız varsa kullanın. Kredi kartını sadece karşılayabileceğiniz şeyler için kullanma konusunda sadık kalsanız, aylar sonra bakiyeyi aşma riski taşımayacaksınız. Özellikle kredi kartlarındaki yüksek faiz oranlarını göz önünde bulundurun. Sadece gerekli alımlarda kullanıp bakiyeleri taşırmayarak, aylık finans masraflarının sizi boğmasından kaçınmış olursunuz.

Aylık finans masraflarının nasıl hesaplandığını anlayın. Aylık finans masrafları, kredi kartı düzenleyenlerinin paralarını her ay kullanması için borçlandırdıkları parasal tutardır. Bu masraflar, kredi kartı şirketinin belirlediği yıllık yüzde oranına dayanmaktadır. Ancak, aylık ücretler çeşitli faktörlere bağlı olarak dalgalanabilir. Örneğin Ödenmesi Gereken Son Tarih:   Şirket bu tarihe kadar ödeme yapılmayınca, ek ücret (faiz) talep eder. Bir faturanın vadesinden önce ödenmesi halinde, cezalar meydana gelmemelidir. Ancak o vadede tüm bakiyenin tamamı ödenmezse, yine ek ücret talep edilir, bu tarih aylık finans masraflarını belirlemenize yardımcı olur.

Para kazanmak ve kredi kartınızda bir denge kurabilmek için faktörlerin tümünü dikkate almanız gerekir. Faturanızı ne kadar erken öderseniz, finans masraflarınız o derece düşük olur. 

Faiz oranlarına dikkat. Birçok kredi kartı, özellikle de mağaza kredi kartları, bunları kullanmak için müşterilere ikramiyeler veya ödüller sunar. Böyle bir kartla alışverişe girişmeden önce ve büyük alışverişler yapmadan önce, yüksek faiz oranlarına karşı dikkatli olun. Bazı mağaza kredi kartları makul fiyatlar sunar.

Daha yüksek ücret talep eden sadece mağaza kredi kartları değildir. Visa ve MasterCard gibi önde gelen kredi kartı şirketleri, her satın alma işlemi için puan kazanmanıza izin veren ödül kartları sunabilir. Hemen kanmayın. Bazıları nakit para kazanmanıza dahi izin verebilir.(Bizim ülkemizde maalesef geçerli değil) Büyük mağazalarda olan kredi kartlarında olduğu gibi bunlar da daha yüksek faiz oranlarına sahip olma eğilimindedir. Ayrıca, yıllık ücret talep edebilirler.

Gereksiz aidatlardan kaçının. Kredi kartı faturasından tasarruf etmenin bir diğer yolu, kredi kartınızdan tahsil edilen ortak ücretlerin farkında olmaktır. Her kart farklı olmasından dolayı, şunları ödemekte olup olmadığınızı kontrol etmeyi unutmayın:

  • Geç ödemelerde yüksek faiz
  • Yıllık ücretler
  • Yüksek nakit avans ücretleri
  • Bakiye havale ücretleri
  • Sınırı aşan ücretler
  • Kurulum ücretleri

Bu ücretlerin belirli kredi kartlarınız için geçerli olup olmadığından emin değilseniz, kredi kartı ekstrenizin arkasındaki ince baskıyı kontrol edin.

Asla aylık faiz oranınızın nakit avansları veya bakiye transferleri için ödediğiniz fiyatla aynı olduğunu varsaymayın. Nakit avansları için kredi kartınıza sıklıkla güveniyorsanız, varsa, faiz oranındaki farkın farkında olun. Yanlış görünen ödemeler yaptığınızı düşünüyorsanız, kredi kartı şirketinize başvurun ve ücretlerin kaldırılmasını isteyin.

% 0 faiz ve bilanço havalesi tekliflerini gözden kaçırmayın. Her ne kadar başka bir kredi kartı hesabının açılması cazip gelmese de, orada bulunan bazı harika tekliflerin tadına bakmanız yararınıza olabilir. Bazı kartlar belirli bir süre boyunca % 0 faizle finansman sağlar. Bu kartlardan bazıları ücretsiz denge transferleri de sunmaktadır. Bu kartlar borcunuzu daha hızlı ödemenize yardımcı olabilir.

Alınacak asgari tutardan daha fazla ödeme yapın. Borçtan kurtulmanın ve kredi kartı faturalarında daha az harcamanın tek yolu, ödenmemiş bakiyeleri ödemektir. Ödeyeceğiniz minimum tutarı öderseniz, bu işlem çok uzun sürebilir. Mali durumunuza bakın ve her ay kredi kartı borcunuza daha fazla ödeme yapmanın bir yolunun olup olmadığını görün.

Unutmayın, ne kadar çabuk borcunuzdan kurtulursanız, o kadar çok kolay para kazanmışsınız demektir.

Bazı tasarruf tavsiyeleri almak istiyorsanız inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir