Kuaför Salonu Açmak İçin Gerekenler, Kuaför İşi Karlı mı?

Bir kuaför salonu açmak, lisanslı bir belgeye sahipseniz ve nitelikli profesyonel çalışanlar istihdam edebilecekseniz, mükemmel bir iş seçimi olabilir. Saç stili yapmada bir tutkuya sahip olmak, bu işi iyi yapmanız için kritik öneme sahiptir.

Kuaför İşine Başlamadan Önce

Bir kuaför işi yapmayı planlamadan önce muhtemel seçeneklerinizi düşünün. Yerel bir dükkânı sıfırdan açmak isteyebilirsiniz. Bununla birlikte, çevredeki rekabet geniş veya sınırlayıcı olabilir. Düşünmek isteyebileceği başka bir seçenek, önceden kurulmuş bir franchise’a yatırım yapmaktır. Kendi kuaför salonunu kurmayı planlayanların, kapılarını açmadan önce akılda tutması gereken şeyler var.

  • Davranış Araştırması: Bazı araştırmalar gereklidir. En azından rekabet varsa, diğer kuaför salonları içinden sıyrılıp başarılı olabilecek potansiyele sahip misiniz? Kimse elindeki parayı boş yere kaybetmeyi istemez.
  • Tahmini Giderler: Kendi kuaförünüzü başlatıyorsanız, ekipmana ve ürüne ihtiyacınız olacaktır. Sandalyelere, lavabolara, çamaşır yıkama ekipmanlarına ve çok daha fazlasına yatırım yapmanız gerekecek. Bu ürünlerin maliyetinin yanı sıra tesisin satın alma veya kiralama maliyetlerini tahmin etmek de kritik önem taşıyor. Bu masrafları ödemek için size yardımcı olacak ilave fonlara ihtiyaç duyarsanız, fonların nereden geleceğini belirleyin.
  • Lisanslama: Bir kuaför salonu açmak için kalfalık, ardından da ustalık belgesi almanız gerekiyor. Eğer bu belgelere sahip olmak istemiyorum diyorsanız işletmeyi kurup bu belgelere sahip çalışanlarınızla bu işi yapabilirsiniz.
  • Hizmetlerin Belirlenmesi: Salon hangi hizmetleri sunacak? Kadınlar, erkekler ve çocuklar için her tür saç stilini içerecek mi? Ayrıca tırnak bakımı, masaj ve diğer günlük spa özelliklerini de içerebilir. Yerel bölgedeki talebe dayalı olarak ne sunacağınıza karar verin.
  • Maliyetleri ve Geliri Tahmin Etme: Kuaförünüzü açmadan önceki adım, tesisi çalıştırmanın maliyetinin ne kadar olacağını ve beklenen gelirinizin ne kadar olacağını belirlemektir. Çalışanlara yapılan maaş, sigorta primleri, tazminat, tesis için kiralama masrafları, kamu hizmetleri ve ücretleri göz önüne alınarak bulmaya çalışılmalıdır. Kâr etmek için kaç müşteriye ihtiyacınız var?

Başarılı bir Kuaför Salonu Açmanın İpuçları

Bir iş kurmanın birçok yolu vardır, ancak hedef kuaförlük başlamak olduğunda deneyiminize ve becerilerine odaklanmanız gerekir. Bir kuaför işi başlatmak için bu ipuçları, işlemi başlatmanıza yardımcı olabilir.

  • Bir kuaför işletmesinin tüm yönlerini görmenin en iyi yolu, bir salonda yönetim pozisyonunda çalışmaktır. Başkalarını yönetmek, iş maliyetlerini yönetmek ve bir itibar oluşturmak için biraz zaman kazanırsınız.
  • Müşteriler genelde saç stilistlerini bir yerden takip etmektedirler. Müşterileri çekmek için bir pazarlama planına sahip olun. Kendinize işletmenizin neyi benzersiz kıldığını sorun ve yerel topluluğun bunu bilmesini sağlayacak bir yol bulun.
  • Bir iş planı kritik önem taşımaktadır. İşletmenizin her kesimini ana hatlarıyla belirterek, işinizi finanse etmeye yardımcı olanların detayları anlamasını sağlar. 
  • Dikkat çekmek önemlidir. Kuaför salonları çoğu yerde kolayca bulunabilir, ancak birinci sınıf hizmet, uygun fiyatlar ve kolayca erişilebilenler en iyisini yapmış olacaktır.

Yukarıda da anlatıldığı üzere kuaför işinin karlı olup olmaması dükkanı açacağınız iş yerine ve yeteneğinize, becerilerinize bağlıdır. Eğer tüm yönleriyle olumlu olduğunuzu varsayarsak kuaför işi özellikle bayan kuaför salonu açarsanız karlıdır denebilir. Bizler özellikle niş bir alanda çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Örneğin sadece tesettüre önem veren bayanlar için çalışabilirsiniz. Son olarak kuaför salonu maliyeti akla gelecektir. Bunun için kullanılan malzemeden çalışan sayısına kadar çok farklı bir bütçe çıkacaktır. Genel itibariyle 40.000 ila 200.000 arasında maliyet değişebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir