Küçük İşletme Web Sitesine E-ticaret Eklemenin İpuçları

Küçük işletmeler e-ticaret konusunda son on yılda önemli kararlar aldılar. William Shakespeare’in Hamlet’inin sözleriyle, “İş modelinize bir e-ticaret kanalı eklemek ya da eklememek, işte bütün mesele bu ” Tamam, Hamlet aslında bunu söylemedi, ancak dikkate almalısınız.

Küçük bir işletme sahibi olarak, çevrimiçi alışveriş kolaylığını seven 21. yüzyıl ekonomisinde işletmenizin web sitesinde e-ticaret kanalı olmasının önemini göz önüne almak çok önemlidir.

E-Ticaret Kanalını Başarıyla Eklemek İçin İpuçları

Mevcut ticaretinize bir e-ticaret sistemi eklemenin avantajları çoktur. Yeni başlayanlar için, doluluk oranınızı 24/7/365’e kadar artıracaksınız. Tuğla ve harçtan yapılmış mağazalarınızın belirli bir saatte kapanmasına karşın, e-ticaret siteniz hiç durmadan açık kalır.

Ayrıca, çok az engele sahip olmakla birlikte, çevrimiçi olmamanızı gerektirecek bir sebep de yoktur.  Yapmanız gereken bina, almaya ihtiyaç duyduğunuz araç yok ve maaş bağlamak için (varsa) personel sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Sadece sitenizi oluşturun ve satışa başlayın.  Birkaç gün içinde bir e-ticaret sitesi hazır hale getirilebilir. Düşünmeniz gereken birkaç şey:

1.Maliyetleri Anlayın 

Üzerinde düşünülmesi gereken ilk şey maliyettir. Bir e-ticaret sitesinin kurulması, önceden ayrılmış bir miktar nakit gerektirir. Başlamak için bir miktar tutarı olabildiğince doğru tahmin etmeniz iyi olur.

Ne kadara mal olacağı konusunda çoğu e-ticaret sitesi, geliştirme, tasarım ve lansman için 2.000 TL ila 10.000 TL arasında maliyet alır. Ancak kesinlikle bu kadarını harcamak zorunda değilsiniz. Shopify gibi site geliştiricileri sayesinde öğrenmek üzere ücretsiz olarak başlayabilir ve sonrasında 1.000 TL gibi düşük bir fiyattan satılan temel e-ticaret sitenizi geliştirebilirsiniz. Bununla birlikte, e-ticarete gerçekten yatırım yapmayı planlıyorsanız, uzun vadelerde 10.000 TL veya daha fazla harcamayı düşünebilirsiniz.

2.Siteyi Açın

Gerçekten harekete geçmek ve bir siteyi açmak en zorlu kısımdır. Ama bir kere başlayınca, özellikle site geliştirme platformunu kullanmanın kolay olduğunu fark edeceksiniz.

Bu aşamada, sitenizin estetiğine ve kullanıcı deneyimine daha az odaklanın. Bunlar her zaman daha sonra tekrar düzenlenebilir ve renk şemaları, resimler ve grafikleri değiştirebilirsiniz; ancak  gezinme gibi şeyleri ayarlamak daha zordur. Ne yapacağınızı bilmiyorsanız profesyonel bir e-ticaret geliştirici için ödeme yapmak en iyisidir.

E-mail (E-posta) Pazarlama (Marketing) Nedir, Nasıl Yapılır?

 

3.Mobil’i Öncelikli Kılın

İşletmeniz için çevrimiçi alışverişe, internetten (e-ticaret) alışverişe geçiş yaparken hedefiniz statükoyu izlemek olmamalıdır. Varlığınızı bilinir hale getirmek için, işleri farklı yapmanız gerekir. Öne çıkabileceğiniz anahtar alan mobil uyumlu e-ticaret sitesidir. İnternetten yapılan tüm alışverişlerin %30’u mobilden/akıllı telefonlardan ve tabletlerden yapılır. Mobile düzgün optimize edilmiş web sitesi yaptırın.

4.Envanter Lojistiğini Belirleyin

İş modelinize bir e-ticaret sistemi eklendiğinde, tabii ki tedarik zincirinizde ve stok uygulamalarınızda değişiklikler yapmak zorundasınız. Özellikle, şu gibi soruları cevaplamanız gerekir:

  • Envanter nerede saklanacak?
  • Emirler nasıl işlenecek?
  • Belirli ürünlere yönelik çevrimiçi talep nasıl görünecek?

Düşünmeniz gereken çok şey var ve hiçbir şeyi es geçmediğinizden emin olmak durumundasınız.

E-ticarette Hangi Sektör Mantıklı ve Para Kazandırır?

 

5.Tuğla ve Harçtan Oluşan Mağazanızı Unutmayın

Bir e-ticaret sitesi açarken mevcut tuğla-harç kanalınızı unutmak kolaydır. Bunun farkında olun ve mevcut işletme modelinizden ödün vermeyin. Hedef, mevcut satışlarınızı başka bir kanal üzerinden artırmaktır. Bunun için mevcut kaynağa sahipseniz, çekirdek işe odaklanabilmeniz (mağazanıza-dükkanınıza-fiziki işletmenize) için e-ticaret bölümünüze başkanlık edecek birini seçmeyi düşünebilirsiniz. 

Web Sitesinin İşletme İçin Önemi Nedir, Neden Gereklidir?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir