Küçük İşletmeler İçin Düşük Bütçeli Online Pazarlama Fikirleri

Küçük işletmenizi internetten tanıtmak için ucuz yollar arıyorsanız doğru yere geldiniz, bu yazı size göre.  Çoğu küçük işletme sahibi maliyet açısından bilinçlidir ve bütçelerini dengede tutmanın yollarını ararken, sermaye grafiğinde alt çizgiyi artırmak isterler. Bu da tabii ki satış ile olur. Satış için de pazarlama gereklidir. Pazarlama için bir sürü fırsat vardır.

İşte küçük işletme için denenmesi gereken çevrimiçi pazarlama taktikleri:

  1. Çok Amaçlı İçerik Yaratın

İçerik pazarlama uzun bir süre için gözden kaçırılmış bir alan iken, zamanımızda paylaşmak için gelişmekte olan online platformların artması ile tüm içerik pazarlama faaliyetlerinin temeli haline gelmiştir. Bir içerikten çeşitli şekillerde yararlanabiliriz. Örneğin, bir blog yazısı yaratabilir, sosyal medyada bir bağlantı ile bu yazıyı paylaşabilir, içeriği görsel bir şekilde sunan bir video veya bilgi galerisi kaydedebilir ve yazıdan alıntılarla grafik karoları oluşturarak Pinterest’te ve Instagram’da paylaşabilirsiniz. 

  1. Online İnceleme Sitelerinden Referans Alın

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik veya müşterileriniz tarafından oluşturulan içerik, işletmenizi tanıtmak için doğru bir şekilde kullanırsanız mükemmel bir yoldur. Çevrimiçi inceleme sitelerinde bunun örnekleri vardır. Müşteriler, herkesin görebileceği şekilde işletmeniz hakkındaki görüşlerini sitede yazar. Görüşleri olumluysa, bu referansları web sitenizde ve pazarlama malzemelerinizde kullanabilirsiniz.

  1. Kısa ve Tatlı Videolar Kaydedin

Videolar, çevrimiçi bilgi paylaşımı için en iyi formatlardan biridir.  Facebook her gün 4 milyar video görüntülemesine sahip olmasıyla övünür. Küçük işletmeler için profesyonel büyük etkiye sahip video kameralar gerekmez. Kolay paylaşılan kısa ama ilgi çekici videolar oluşturmak için temel bir video kamera hatta akıllı telefon kullanabilirsiniz. Videolarınızı Twitter, Facebook, Pinterest, Vine ve hızlı tanıtım için diğer birçok platformlara yükleyebilirsiniz.

  1. Bir Sosyal Topluluk Oluşturun

İşletmenizi çevrimiçi ortamda tanıtmanın en müşteri odaklı yollarından biri, bir topluluk yaratmaktır. Bu; sorular soran kişilerin suallerine yanıt verebileceğiniz bir iş blogu, Facebook ya da Linkedin sosyal platformlarında bir grup oluşturma, hatta düzenli takipçiler ile sosyal medya kanalları aracılığıyla konuşmalar başlatmak münasebetiyle gerçekleştirilebilir. 

  1. Yerel Aramalar İçin Optimize Edin

Çevrimiçi varlığınızın bir parçası olarak, daha kolay bulunabilmeniz amacıyla işletmenizin yerel arama için optimize edilmesi önemlidir. Bunu yapmak için etkili üç site dışı yöntem, bir Google+ sayfasının oluşturulması, NAP (ad, adres, telefon numarası) atıfları ve bağlantı profili optimizasyonunun kullanılmasıdır. 

  1. Birlikte Takım Olmak ve İnternette Eş Ağa Ev Sahipliği Yapmak

İşletmenizi kısa bir süre çevrimiçi olarak tanıtmak için çalışıyorken, muhtemelen kendi ürününüzü tamamlayan ürün ve hizmetler sunan meslektaşlarınız olur. Bir çevrimiçi web seminerine, Twitter sohbet programına veya telekonferansa ev sahipliği yapmak için bu işletmelerden bir veya iki tanesiyle birleşmeyi düşünün. Ekip oluşturarak, etkinliğin maliyetini ikiye bölebilir, bir meslektaşınız bilgi ve uzmanlığını sizinle paylaşabilir ve kitlenizin iki katına ulaşabilirsiniz.

Web Sitesinin İşletme İçin Önemi Nedir, Neden Gereklidir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir