Market Alışverişinde Tasarruf Nasıl Yapılır?

Market alışverişlerinizde çok para harcamanız ve tasarruf yapamamanızdaki sorun satın almakta olduğunuz şeyler değil, satın alma şeklinizdir. Bakkal listenizdeki basit değişikliklerin bütçenizde ne kadar büyük tasarruf sağlayabileceğini görmek için market alışverişinde nasıl tasarruf yapılacağını ve mutfakta tasarruf yöntemlerini öğrenmeye başlayalım.

Torbalı Ürün Satın Alın

Mümkün olduğunca, meyve ve sebzeleri parça parça almak yerine file ile alın. Elmalar, patatesler ve diğer pek çok ürün boyutlarına göre sıralanır; en büyük parçalar ayrı olarak bir kasada satılır ve geri kalanlar file içinde satılmaktadır. 

Yalın Et Satın Alın

% 70 yağsız sığır et paketi satın aldığınızda, ödemenin% 30’u yağdır. % 96 yağsız satın aldığınızda, paranızın sadece% 4’ü yağdır ve paranız ile aldığınız çok daha fazla et anlamına gelir.

Kurutulmuş Fasulye Satın Alın

Konserve yerine kuru fasulye satın alın. Onları büyük partiler halinde dondurursanız, hazırlanacaklarında kolay olurlar.

Yuvarlak Kaplı Yoğurt Alın

Yuvarlak kaplı yoğurt alın. Az yoğurda ihtiyacınız varsa bile böyle 5 LT lik yuvarlak kaplı yoğurtlardan alıp onu ayrı porsiyonlara bölebilirsiniz. Migros, Bim, Şok gibi mağaza markasını satın alarak daha da fazla tasarruf edebilirsiniz.

Dondurulmuş Meyve ve Sebzeler Alın

Dondurulmuş meyve-sebze satın aldığınızda ihtiyacınız kadar olanı kullanır geri kalanını tekrar dondurucuya atabilirsiniz.

Evde Nelerden Para Tasarrufu Yapabiliriz?

Dökme Baharat Satın Alın

Baharatlarınızı mağazalardaki paketlenmiş halde değil, açıkta satılan sağlıklı yerlerden satın alın. Genellikle daha ucuzdurlar ve sadece ihtiyacınız kadar satın alabilirsiniz. Ayrıca Birçok baharat ve baharat harmanları muhtemelen elinizde bulunan malzemelerden yapılır. Kendinizin yapabileceği baharat olup olmadığını kontrol edin.

Tahılları Büyük Kutulardan Alın

Tahıl seçerken, büyük kutuları (veya poşetleri) seçin. Bunlar genellikle en düşük birim fiyatına sahipler.

Aile Boyutunda Et Satın Alın

Aile büyüklüğünde paketlenmiş et satın alın (büyük bir aileniz olmasa bile). Ardından, eti ihtiyaçlarınızı karşılayan porsiyon boyutlarında yeniden paketleyin. Kullanmayacağınızı tekrar dondurucuya atın.

El Sabununu Kendiniz Yapın

Köpüren el sabunu çoğunlukla sudur. İsterseniz, bir şişe sıvı el sabunu satın alın ve kendiniz yapın. 

Yulaf Ezmesini de Büyük Boyutlarda Alın

Mini paketler yerine büyük kaplarda yulaf ezmesi satın alın. Genelde birim fiyatı dha ucuz olur.

Evde Yeni ve Değişik Para Biriktirme Yöntemleri

Dondurulmuş Deniz Ürünleri Alın

Taze deniz ürünleri yerine dondurulmuş deniz ürünlerini tüketin. Her iki ürün de dondurulmuş olarak mağazaya geldiklerinden, ikisinin arasındaki tek fark fiyat etiketidir.

Alacaklarınızı Sezonunda Alın

Meyve ve sebzeleri seçerken, mevsiminde olanlar için para ödeyin. En ucuz, en lezzetli ürünü elde etmek için basit bir yoldur.

Market ve bakkal alışverişlerinizden tasarruf etmek, mutfakta tasarruf etmek için daha uygun ve daha ucuz ürünler satın almak istiyorsanız; genel olarak fiyat karşılaştırması yaparak bozulma-bozulmama durumuna göre ucuz olan büyük paketlerden satın alarak ayrı ayrı küçük porsiyonlara bölüp saklamak daha mantıklı olacaktır. Bununla birlikte kendi yapabileceğiniz sabun ve baharat gibi malzemeleri kendiniz yapmanız daha ucuza mal etmenizi sağlayacaktır.

Evde Tasarruf Etmenin Ekonomik Olmanın Pratik Yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir