Masaj Salonu Açmak Mantıklı mı? Şartlar ve Gerekli Olanlar

İnsanların günlük tempolarında koşturmaları sonucunda yorulmaları, güzel bir masaj keyfi yaşama isteğini meydana getirmektedir. Kendilerini emanet edecek elleri ise profesyonel aracılarla seçmektedirler. Bu talepler doğrultusunda gerekli bilgi ve belge donanımına sahip olmanız halinde, siz de müşterilerinize özel hizmetler verebileceğiniz bir masaj salonu açabilirsiniz. Şimdi size bu yazımızda masaj salonu nasıl açılır? Mantıklı mıdır? Ve açmak için neler gereklidir? Cevapları vereceğiz.

Masaj Salonu Açma Şartları Nelerdir?

Oldukça zorlu bir sürecin başlangıcı olduğunu söyleyebileceğimiz masaj salonunuzu açmadan önce de bazı çalışmaları yapmanız gerekir. Öncelikle açacağınız bölgedeki insanların taleplerini değerlendirmek amacıyla çeşitli kampanyalı formlar dağıtabilir veya afişler hazırlayabilirsiniz. Hatta günümüzde artık teknolojiyi takip eden bir süreç olan e-maillere anket yollamak gibi çeşitli aktiviteleri de gerçekleştirebilirsiniz.

Bu aşamayı geçip de, masaj salonu için gerekli miktarda parayı toparladıktan sonra sırada dükkan için seçeceğiniz yer önem kazanıyor. Başta küçük bir ofis ile başlayıp daha sonra kazancınıza ve müşterilerinizin sayısına göre işyerinizi büyültmenizi öneriyoruz. Çünkü kimin ne kadar süreyle masaja ihtiyaç duyacağını ve bulunduğunuz yerdeki güvenilecek tek adres olup olmadığınızı bilemezsiniz elbette.

Müşterilerinizi memnun etmenin yöntemlerinden birisi olan mekan dekorasyonuna büyük önem vermeniz gerekebilir. Her daim temiz bir masaj ortamında, loş ışıklar varsa ve dinlendirici müzikler varsa daha çok tutulacaktır. Buna zıt olarak fazla sıcak masaj salonları, ses yalıtımı yoksa, kötü kokulara sahipse, havalandırması yoksa ve dekoru berbat ise müşterileri itmeye yetecektir. Bu konularda dikkatli olmanız, kazancınızın sürekli olmasında oldukça etkilidir. Bazen müşteri kazanmak için evlere masaj hizmetini götürmenizin gerektiği durumlarla dahi karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle işletmenizin reklamını yaparken bu detayları da değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz. Kendinize reklam aracı olarak yukarıda belirttiğimiz gibi broşür dağıtımını seçebilir veya internet üzerinden açacağınız bir sayfayı sürekli olarak güncel tutmaya çalışabilirsiniz. Sosyal medyanın bu konudaki katkılarını ise hiç yabana atmamalısınız.

Ayrıca masaj salonu açma şartları olarak içkisiz bir istirahat ortamı sunacağınızın garantisini resmi belgeler ile sunmanız gerekir. Genellikle banyosu, hamamı, masaj salonu, saunası veya havuzu bulunan masaj salonları daha çok tercih edilmektedir. Bu salonlarda görev yapacak olan masörlerin ve diğer personellerin masaj yapmaya yeterli olduklarını gösteren sertifika ve eğitim belgeleri olması gerekmektedir.

Masaj Salonu Açma Maliyeti Ne Kadardır?

Bu sorunun cevabıyla ilgili belirli bir miktar tutar belirtmek pek mümkün değildir. Çünkü masaj salonunda bulunduracağınız bölüm sayısına ve buralarda vereceğiniz hizmetlere göre masaj salonu açma maliyetleri değişkenlik göstermektedir. Açacağınız her oda için özel kişisel eşyaları barındırmanız ve bunların bakımlarını sürekli hijyen kurallarına göre değiştirmeniz gerekebilir.
Bunlar da ek masraflara neden olacak faktörlerdir. Maliyet kabaca 50.000 ila 200.000 arasında değişebilmektedir.

Masaj Salonu Açmak İçin Gerekli Belgeler

Açmak istediğiniz masaj salonu için belgelerinizi tamamlarken bazı detaylarda dikkatli olabilirsiniz.
Örneğin öncelikle işletmenizin başına gerekli eğitimlerini tamamlamış olan bir müdür seçmelisiniz.
Bu kişinin İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik ve diğer ilgili yönetmeliklere göre üzerine düşen görevleri tam olarak yerine getirmesi gerekmektedir.

Mekanın araç ve gereçleriyle ilgili temin etmesi gereken ürünlerin başında ise destekleyici minderler, tabureler, saç kurutma makinesi, sabun, peçete, tekstil ürünleri, havlu, krem, terlik, masal yağları ve tabii ki masalar olabilir. İnsan sağlığını tehlikeye atmayacak ve deri altına işlem yapılmayacak olan masaj salonlarındaki ürünler bunlarla da sınırlı değildir.

Isıtma, atık toplama sistemleri, sıcak ve soğuk su tertibatlarının da eksiksiz olarak bulunması gerekmektedir. Görevlilerden, müşterilere kadar tam donanımlı bir masaj salonu açmanın kurallarını ilgili yönetmeliklerden daha detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir