Mobil Pazarlama İçin Tavsiye, Öneri ve İpuçları

Mevcut müşterileri ve potansiyel müşterileri kişisel cihazlarıyla kendine bağlama yeteneği, her küçük işletme için kilit bir pazarlama stratejisi olmalıdır. İşte, mobil pazarlamanızı geliştirmenize yardımcı olacak birkaç anahtar ipucu ve tavsiyeler:

  1. Mobil Optimizasyona Odaklanın

İşletmenizin web sitelerini mobil cihazlarda görüntülemek üzere optimize etmeyi henüz başaramadıysanız, hemen bunun için uğraşın. Web sitenizin açılış sayfasının, içeriğinin ve reklamlarının, akıllı telefonlarda kusursuz görüntülenmesi için tasarımın özelleştirilmesi gerekir.

Böyle bir tasarım; web sayfasındaki düzen ve içeriği, görüntülendiği cihazın ekranına uyacak şekilde otomatik olarak ayarlayacaktır (responsive). Bu, mobil kitlenize ulaşmak için ayrı bir web sitesi veya uygulama geliştirme sorununuzu önleyecektir.

Mobil siteniz için iki ek husus: mobil kullanıcıların aradığı bilgiyi bulması kolay olmalı ve yavaş internet bağlantılarında bile siteniz hızlı yüklenmelidir.

  1. Sadece İlişkili Mesajlar Gönderin

Hiç kimse, spam ve alakasız mesajlarla rahatsız olmayı istemez. Müşteriler için faydasız mesajlarla müşterileri bombalamak iyi bir yol değildir. Önemli ve ilişkili olmayan mesajlar silinecek ve müşteriler muhtemelen sizi er ya da geç engelleyecektir. Bu nedenle, müşterilere mobil cihazlarında almayı tercih ettikleri bilgi ve teklifleri sormak ve buna göre cevap vermek mantıklıdır.

Unutmayın, müşterilerinize kısa mesaj gönderdiğinizde, esasen onların hayatlarında bir miktar süreyi kesintiye uğrattınız demektir. Bu nedenle, bir ihtiyacı dolduran veya ürününüzü satın almak için sınırlı süreli teklifler oluşturarak ileti göndermek suretiyle kesintiyi onların lehine sağladığınızı hissettirmeniz önemlidir.

Mesajlarınızın frekansı konusunda özen gösterin. Ayda iki kez göndererek mesaj işine başlamanızı öneririz. Tıklama ve abonelik oranlarını takip edin ve düzenliliği artırıp azaltmaya öyle karar verin.

  1. Basit Uygulamalar Yapın

Çoğu mobil kullanıcı, cihazını hareket halindeyken kullanır. Akıllı mobil pazarlamacılar; kısaltmanın ve kullanım kolaylığının önemini kavrarlar.

Mobil kullanıcılar, açık ve kolay gezinilebilen uygulamaları kullanmaya daha eğilimlidir. Bu tür uygulamalar hızlı ve kolaydır, ayrıca hızlı yüklenirler. İçeriğinizin yüklenmesi birkaç saniyeden fazla sürerse, potansiyel müşterilerinizin ilgisini (ve sabrını) kaybedip rakiplerinize gidecek olmasına yol açmanız muhtemeldir. 

Kullanıcılar birkaç basit ilaveden yardım alabilirler. “Tara”, “Ara” ve “İndir” gibi mobil cihazlara uygun harekete geçirici mesajlar ekleyin. Harekete geçirici mesaj “İndirmek İçin Tıklayın” ise, mobil reklamda Apple Store simgesini veya Google Play simgesini ekleyin.

  1. Check-In’leri Teşvik Edin

Orijinal ve en güçlü pazarlama türü olan Check-in’ler, ağızdan pazarlama kelimesinin modern dijital versiyonudur.

Check-in’ler şirketinizin sosyal medyadaki varlığını önemli ölçüde artırabilir ve müşteriler Yelp’de güzel şeyler yazarsa veya Facebook veya Instagram’da sevimli bir fotoğraf yayınlıyorsa özellikle etkili olabilir. İnsanları bulunduğunuz yerden check-in yapmaya özendirin; böylece arkadaşlar ve takipçileriniz işinizi görebilir. Hoş bir yorum ya da resim, işletmenizin reklamını yapmaya yardımcı olmak için uzun ve güzel bir yol olabilir, özellikle de sosyal medya sayfalarınızda.

  1. Sınırı Aşmayın

Müşterilerinize kendinizin değerli olduğunu göstermek istiyorsunuz. Müşterilerinize gönderdiğiniz mesaj sayısını sınırlayın ve indirimler veya fırsatlar vermek konusunda dikkatli olun. Aksi takdirde müşteriler sizi silebilir, üyelikten çıkabilir veya mesajlarınızı okumayabilir.

Müşteriler, ihtiyaçlarını karşılayabilecek alakalı yüksek kaliteli mesajları tercih eder. Müşterilerinize zamanlarına saygı gösterdiğinizi ve sürekli mesajlarla bıktırmadığınızı göstermeniz gerekiyor.

  1. Tavsiyeler Kolay Olsun

İyi bir ürün / hizmet her zaman tavsiyede bulunulur ve bu mobil pazarlama kampanyalarınız için de geçerlidir. Ziyaretçileriniz içeriğinizi değerli bulursa, başkalarına tavsiye edecektir.

Müşteriler için uygun yönlendirmeler yapın. Hızlı bir tıklama ile çalışan basit bir banner reklamı veya bir e-posta bağlantısı, mesajınızın başkalarına gönderilme şansını artırabilir, böylece abone listenizi daha fazla çaba harcamadan artırırsınız.

Sonuç

Genel olarak bakıldığında, mobil pazarlama, etkili, pratik, hemen hemen her işletmeye sunulabilen uygun bir araçtır. Yalnızca mobil pazarlama kampanyanızı optimize ederek ve parlatarak hedef kitlenize etkili bir şekilde bağlanmanız yararınıza olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir