Mobil Pazarlamanın Gelişimi ve Faydalarını Görme

Küçük işletmeleriniz mobil pazarlamanın faydalarından ve gücünden tam olarak yararlanıyor mu? Öyle olmalı, çünkü insanlar akıllı telefonlarına bağımlıdırlar. Her yaştaki insanın yüzde 40’tan fazlası uyandıktan beş dakika sonra telefonlarını kontrol ediyor. Genel olarak, insanlar akıllı telefonlarını günde ortalama 47 kez kontrol ediyor; 18-24 yaşındakiler ise günde 82 defa yani neredeyse iki kat daha sıklıkla telefonuna bakıyor.

Bu insanların akıllı telefonlara olan bağımlılığı, işletmeler için ne anlam ifade ediyor? Müşterilerin çoğu zaman telefonlarıyla ilgilendikleri göz önüne alındığında, pazarlama mesajınızın mobil telefonlarda da yer alması gerektiği anlaşılıyor. İşletmenizi büyütmek için mobil pazarlamanın gelişimini kullanmanın yolları vardır.

  1. Mobil cihazlara uygun bir web sitesi geliştirin. Siteniz mobil cihazlara uygun değilse, web sitenizi görüntülemeye çalışan müşteriler bıkkın hale gelecektir. Daha da kötüsü, web sitenizi belki de asla bulamayabilirler. Bunun nedeni, Google’ın arama algoritmasını değiştirerek, mobil cihazlarda arama yapıldığında mobil cihazlara uygun web sitelerinin sonuçlarının daha üst sıralarda yer almasını sağlamasıdır. Web sitenizin tüm akıllı telefon türlerinde doğru şekilde görüntüleneceği en iyi sonuçları elde etmek için duyarlı tasarım (responsive) kullanın.
  2. Mobil cihazlara uygun e-postalar gönderin. E-postalar hala her ölçekteki işletmeler için en etkili pazarlama taktiklerinden biridir. Çoğu kişi, yaş grupları ne olursa olsun, iş ve kişisel nedenlerle günde en az bir kere e-postalarını kontrol eder. Bununla birlikte, tüketiciler e-postalarını kontrol etmek için akıllı telefonlarını gittikçe daha çok kullanıyor; bu da tasarım ve içeriğinizin küçük bir ekranda net bir şekilde görünecek kadar basit ve kısa olması gerektiği anlamına geliyor. İlgili Konuyu Okumak için: E-posta Pazarlama Nasıl Yapılır?
  3. Metin mesajıyla pazarlamayı deneyin. Hangi demografik yaşta olursa olsun çoğu anket katılımcısı, kısa iletişim formlarının (SMS mesajları gibi) son yıllarda kullanımlarının arttığını söylüyor. Akıllı telefon kullanıcılarının çoğunluğu, telefonlarında başka bir şey yapmadan önce SMS mesajlarını kontrol ediyor.

Tıpkı e-posta listesi yaptığınız gibi SMS pazarlama listesi oluşturabilirsiniz. Web sitenizde, pazarlama e-postalarınızda, işyerindeki işaretler aracılığıyla ve müşterilere sözlü olarak SMS listenize kaydolmak isteyip istemediklerini mümkün olduğunca her yerde anlatın. İndirim veya ücretsiz hediye vermek gibi, karşılığında bir şey teklif etmek, önemli bir SMS abone listesi oluşturmanıza yardımcı olacaktır. SMS pazarlaması, işletmenize hemen talep almak için mükemmel bir yoldur. 

  1. Konum tabanlı pazarlamayı öğrenin. Konum temelli pazarlama, müşterilerin fiziksel olarak bulundukları yerin yakınındaki hedeflenmiş mesajları sunmak için, müşterilerin akıllı telefonlarındaki konum-yer bilgilerini kullanarak basit SMS pazarlamanın ötesinde bir adım daha öteye gidiyor. Konumunuzun belirli bir yarıçapı içinde alışveriş yapacak potansiyel kişilere mesaj gönderen “coğrafi bölme” yöntemini deneyebilirsiniz. Örneğin, restoranınızdan birkaç blok ötedeki sokaklarda yürüyen bir müşteriyi, restoranınızdan içeri girip yemesini teşvik etmek için ücretsiz mezeler sunan bir teklif mesajı gönderebilirsiniz.
  2. Mobil müşteri hizmetleri sağlayın. Tek başına pazarlama değil, müşteri hizmetleri sorunlarını yönetmek için kısa mesajlar kullanmak da markanızın iyi bir şekilde gelişmesine ve müşteri sadakatinin artırılmasına yardımcı olabilir. Örneğin, işletmeniz posta yoluyla ürünler gönderiyorsa, müşterilere siparişleri gönderildiğinde ve teslimat için ne zaman ürünü almayı seçmelerini sağlayın. Müşterinin evini ziyaret eden elektrikli tamir gibi bir servis işletmeniz varsa, onarım personeli gelmek üzereyken müşterilere bir metin mesajı alma, telefonla arama seçeneği sunun. İşyeriniz bir diş hekimliği bürosu gibi randevu merkezli ise, müşterilere metinle randevu hatırlatıcıları almak isteyip istemediklerini sorun.

İlgili Makale: Mobil Pazarlama İçin Tavsiye, Öneri ve İpuçları

Mobil olan her şey geleceğin varlıklarıdır. Bu yüzden mobil pazarlamayı test ederek, küçük işletmelerinizin önümüzdeki yıllardaki başarısı için daha iyi hazırlanmalarını sağlayın. Mobil pazarlamanın faydalarını, gücünü gördüğünüzde anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir