Mobil Uygulama Yorumlarını Artırma Yöntemleri

Bir mobil uygulamaya sahipseniz, uygulamanızı açtığınızda onunla ilgili önemli değerlendirme olup olmadığını merak ediyorsunuzdur. Bu makalede, mobil uygulama yorumlarını artırmak için ipuçları bulacaksınız. 

Online incelemeler genel olarak son derece önemlidir. Değerlendirmeler bir tüketicinin çevrimiçi araştırma çabalarının bir parçasıdır ve başkalarının görüşleri doğrudan işletmenizi etkileyecektir. Diğer bir deyişle restoranlar, filmler veya işletme uygulamalarıyla ilgili değerlendirmeler insanların satın alma kararlarında önemli bir rol oynamaktadır.

Kullanıcılar, arama sonuçlarında görünen ilk uygulamayı indirme eğilimindedir.
Ne yazık ki, insanlar uygulamanızı gözden geçirmeden önce hemen yorumlara bakıyorlar. Kullanıcılar bir yorum yazmak için kendi isteği ile uygulama mağazasına genelde geri dönmezler. Bu nedenle yorum yazmaya teşvik edici bazı yollara dikkat etmeniz gerekir.

Mobil uygulama yorumlarını artırmanın 4 yolu şunlardır:

  1. Harika Bir Uygulama Oluşturun

Açıkça görülebilir ki iyi değerlendirmelere sahip olmak için iyi bir uygulamanız olması gerekir. Başta uygulamanız iyi çalışmıyorsa pek çok kullanıcıdan olumlu eleştiri bekleyemezsiniz. Kullanıcılarına değer katan harika bir uygulama oluşturmanız gerekir. Kullanıcılar ne kadar mutluysa o kadar olumlu eleştiriler, güzel yorumlar gelecektir. Uygulamanızı, alakalı ve işlevsel kılmak için düzenli olarak güncellediğinizden emin olun.

  1. Kullanıcı Geribildirimini Teşvik Edin

Uygulama incelemelerinizi artırmanın ve geliştirmenin anahtarı olağanüstü müşteri hizmeti sunmaktır. Mutsuz kullanıcıların kolayca iletişim kurmalarına ve endişelerini ifade etmelerine izin vererek onlara fikirlerinin ne kadar değerli olduğunu gösterin. Nasıl? Uygulamanıza bir e-posta formuna doğrudan bağlanan bir “Geri Bildirim Gönder” düğmesini ekleyin. Bunu, uygulamanızı geliştirmek için iki yönlü bir iletişim kanalı olarak kullanabilirsiniz. Böylece sorunlar daha çabuk çözülür ve müşteride daha olumlu bir his bırakır. Müşterinize yardım ettikten sonra, onlardan uygulamanızı gözden geçirmelerini nazikçe isteyebilirsiniz. Sonuç olarak, kötü değerlendirmeler en aza indirilir ve (şimdi) mutlu müşterileriniz iyi yorumlar yapacaktır.

  1. Gamification Tekniğini Kullanın

Badgeville’ye göre Gamification “Hedeflere ulaşmak için insanları motive etmek üzere oyun mekaniği ve oyun tasarım tekniklerinin uygulanması kavramı”dır. Bir oyun yaratmak kullanıcıları uygulamaya bağlamaya ikna etmeye çalışacaktır. Bir yarışma veya hediye düşünebilirsiniz. Örneğin rasgele seçilen bir üyeye gidecek bir hediye kartı veya indirim kodu gibi küçük bir ödül sunabilirsiniz. Ancak hem Google Play Store hem de Apple App Store’da yarışma ile ilgili kurallar bulunduğunu unutmayın. Bu nedenle, oyunu kurmadan önce bunları kontrol etmeyi unutmayın.

İlgili Yazı: Sevilecek Mobil Uygulama Yapmak

  1. Sosyal Medyayı Bütünleştirme

Şirketinizin hayranı olan kişilerden uygulamanızı kullanmalarını ve incelemelerini isteyin! Uygulama indirmelerini artırmak ve aynı zamanda yorumları artırmak için sosyal medya kanallarınızın gücünden yararlanın. E-posta, haber bültenleri ve sosyal medya aracılığıyla çapraz tanıtım yaparak kullanıcılardan uygulamanızı derecelendirip değerlendirmesini isteyin, kendinizi hatırlatın. Bir diğer strateji, sosyal medya kullanıcılarına beta aşamasında uygulamanızın derecelendirmesini istemektir. Bu şekilde, tam sürüm başlatılmadan önce uygulamanızın zaten çok sayıda incelemesi olacaktır.

Unutmayın, sahte yorumları asla satın almayın, uygulamanızın uygulama mağazasında askıya alınması riskini üstlenirsiniz! Organik incelemeler kullanıcı ve uygulama geliştiricisi için kazan-kazan özelliğindedir: kullanıcıları için uygulamayı iyileştirmenin yanı sıra uygulama sahipleri için sıralamaları ve indirmeleri arttırmaya yardımcı olur. Artık, mobil uygulama yorumlarını nasıl artıracağınızı bildiğinize göre, hadi bunları uygulamaya!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir