Müşterilerle Daha İyi İletişim Kurmanın Basit Yolları

İletişim, insan etkileşiminin kalbidir, iyi bir şey de yapabilir, bir işi kırabilir de. Müşterilerle etkili bir iletişim kurmak satışların artmasını, işin artan düzeyde olmasını ve tavsiyelerin yapılarak ağızdan ağıza pazarlamayla etkili olmayı sağlamaktadır. Öte yandan, müşterilerle etkili olmayan iletişim kurulursa bu hızla satışların düşmesine, sinirli müşterilere ve negatif sözlerle potansiyel müşterilerin kaçmasına neden olabilir.

Bu yüzden, sürekli olarak birbirimize bağlı olduğumuz bu toplumda işletmelerin karşılaştığı büyük bir soru şudur: İşletmeler büyümek ve gelişmek için müşterilerle olan iletişimlerini nasıl geliştirebilir?

Başlangıç ​​olarak, işyerini telefonla ararken insanların sahip oldukları deneyimlerin iyileştirilmesi gerekmektedir. Çünkü bilinmelidir ki, telefonlarla iletişimin modası geçmiş bir yol gibi gelmesi düşülen büyük bir hatadır! Bir çalışma  sonucunda şöyle bir sonuca varılıyor: “Telefon görüşmeleri hâlâ müşteri iletişiminde birincil kanal. Sosyal medya kanalları, tüm müşteri iletişimlerinin yalnızca yüzde 3’ünü kullanıyor. Yüzde 68’i telefonla müşteri hizmetleri ile iletişim kuruyor. “

Bu durum telefonun, giderek daha teknolojiye duyarlı bir dünyada bile, bir işletme ile müşterileri ve umutları arasındaki en önemli iletişim araçlarından biri olma özelliğini taşıyor demektir.

Bunu göz önünde bulundurarak, müşteri memnuniyetini artırmak ve dolayısıyla işinizi devam ettirebilmek için, müşteri deneyimi ve telefon iletişimini iyileştirmenin basit ve kolay yollarından bahsedeceğiz.

  1. İlk İzlenimi Koruyun

İlk izlenimlerin her şey olduğunu hepimiz duyduk. Evet, işletmeler için ilk izlenimler çok önemlidir çünkü potansiyel müşteriler, şirketinizle ilk etkileşimden hoşlanmadıklarına karar verdikleri takdirde, işlerini kolayca rekabet alanınızdaki diğer işletmelere yaptırabilirler.

İşletmenizin ilk izleniminin olumsuz olmasının en kolay yollarından biri, telefonla sizi arayanları doğru şekilde cevaplamamaktır. Daha spesifik olarak, günlük olarak iyi bir görüşme yapmıyorsanız ve arayanlarla etkili bir şekilde iletişim kuran otomatik bir sisteminiz yoksa, bu, bildiğinizden daha fazla işinize zarar verebilir.

Birçok işletmede, bir müşteri ile etkileşimin ilk noktası telefonda gerçekleşmektedir. Müşteriyle daha iyi iletişim kurmanın en etkili yolu, profesyonel bir otomatik yanıtlama hizmeti (otomatik görevli) koymaktır.

Kaliteli bir hizmet, müşterinizin çağrılarına hızlı ve samimi bir sesle yanıt verecek ve bunları uygun birime yönlendirerek doğru kişiyle bağlantı kuracaktır. Tabii ki, otomatik telesekreter sisteminden yararlanmanın anahtarı, müşteri deneyimini göz önünde bulundurarak geliştirilmesini sağlamaktır.

  1. Bekletme Sürelerini Asgari Düzeyde Tutun

“Müşterilerin yüzde 75’i canlı bir temsilciye ulaşmanın çok uzun sürdüğüne inanıyor” ve “Geçen yıl müşterilerin yüzde 67’si konuşamayacaklarını düşündükleri ve hayal kırıklığına uğradıkları için telefonu kapattı. Gerçek bir kişiye ulaşamama sorunuyla karşı karşıya kaldı. “

İnsanlar birkaç dakikadan uzun süren telesekreter yanıtlamalarından nefret etmekteler, bu nedenle tüm çağrıların daha az bir zamanda uygun kişiye yönlendirilmesini sağlamak için adımlar atın.

İyi bir otomatik yanıtlama sistemi kurulumu düzgün bir şekilde gerçekleştirildiğinde bekletme sürelerinin sınırlanmasına yardımcı olacaktır.  Arayan müşterilerin uzun süre bekletilmelerine engel olmak için doğru işlemleri ve teknolojiyi şirketinize yerleştirmeye çalışın. Uzun vadede işinize yardımcı olacak.

  1. Müşteri Hizmetleri Çağrılarını Öncelik Haline Getirin

Müşteri hizmetleri, bir müşteri ile bir işletme arasındaki iletişimin temel biçimlerinden biridir. Kısa süre önce  yapılan bir ankete göre, tüketicilerin yüzde 78’i kötü bir hizmet deneyimi nedeniyle bir alışverişte satın alma işlemi yapmamıştır.

  1. Gerçek İnsanlar Gibi Müşterilerinizle Konuşun

Müşterilerle olan iletişimi iyileştirmek, firmanızın sohbetlerinde kullandığı dile – hatta gerçek konuşmalara – uzanır. Bu, daha az komut kullanılan ve daha az işlemsel dil kullanan telefon etkileşimlerinin bulunması anlamına gelir. Olumsuz bir dil yerine olumlu bir şekilde dilinizi çerçevelemeye çalışın.

Örneğin, aşağıdaki rutin müşteri hizmetleri deyimi olumsuz bir dil kullanmıştır: ” Bu ürün şu an elimizde yok. Gelecek aya kadar size o ürünü alamayacağınızı bildirmek isterim.” Aynı bilgiyi daha olumlu bir şekilde yeniden üretmek için şunu öneriyoruz: “Bu ürün önümüzdeki ay hazır olacak, şu anda sizin için sipariş verebilirim ve ürünümüz temin edildiğinde size gönderileceğinden emin olabilirsiniz.”

İlgili Yazımız: İyi Bir Satış Personeli Nasıl Olmalıdır? Başarılı Satış Elemanı Bulma Stratejileri

İlgili Yazımız: Satışları Artırmak İçin Pazarlamada Ucuz ve Basit Yöntemler

İlgili Yazımız: İşletmeyi Daha İyileştirmek İçin Neler Yapılmalı?

İlgili Yazımız: İş Hayatında Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalıyız?

İlgili Yazımız: Küçük İşletmeyi Geliştirme ve Büyütme Yöntemleri

Müşteri hizmetleri departmanları, ekiplere daha iyi müşteri anlayışı sunan doğru araçları sağlamalıdır. Telefon sistemleri günümüzde müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) araçlarıyla senkronizasyon yapabiliyor ve destek ekiplerine satın alma geçmişi ve işletmenizle çevrimiçi ve telefon üzerinden son etkileşimler gibi müşteri bilgilerine erişebiliyorlar.

Müşterilerinizle daha iyi ve etkili iletişim kurmak, onların daha fazla ürün-hizmet satın alımı yapmasını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir