Neden İş Bulamıyorum Ne Yapmalıyım?

İş ararken en zor gelen şeylerden biri, iş bulamadığınız, işe kabul edilmediğiniz zamanlarda karşılaştığınız sıkıntılardır. Birçok iş için başvuruda bulunabilir ve bazı durumlarda başvurunuz hakkında hiçbir geri dönüş almazsınız. Şanslıysanız en azından ret mektubu veya e-posta meajı alırsınız. Her şey yolunda gitmiş gibi görünür fakat ret mesajı gördüğünüzde sıkılırsınız.

İş bulamamanızın çeşitli nedenleri vardır. Neden sizi seçmediklerini bir işe alım görevlisine sorabilirsiniz. Bununla birlikte hemen hemen tüm geribildirim taleplerinize cevap alamayacak ya da “Güçlü bir aday olsanız bile, daha kalifiyeli birini bulduk” gibi bir mantığı size sunacaklardır.

İş Görüşmesinden Önce İşe Kabul Edilmeme (İş Bulamama) Nedenleri

 1. İş için nitelikli miydiniz? Geçmişiniz işin nitelikleriyle ne kadar uyumluydu? Rekabetçi bir iş piyasasında, iş gereksinimleri için tam veya çoğa yakın olan adaylar iş görüşmesine çağrılır.
 2. Başvurunuz tam mıydı? İş başvurusu için sizinle ilgili gerekli olan tüm bilgileri sağladınız mı?
 3. Başvurunuzla ilgili hata yaptınız mı? Başvurunuzda belirttiğiniz tüm çalışma günleri doğru muydu? Doğru maaş taleplerinizi belirttiniz mi? Dahil edilmesi gereken herhangi bir bilgiyi boş bıraktınız mı? Bazı işverenler görüşmelerin planlanmasından önce istihdam verilerini tam olarak görmek ister.
 4. Özgeçmişinizi hedeflediniz mi? Özgeçmişiniz, hedef işinizle ilgili becerilerinizi ve başarılarınızı sergiliyor mu? İşi yapmak için arzu edilen beceri, deneyim ve bilgiye sahip olduğunuzu açıkça belirttiniz mi? Tüm başvuru belgeleriniz hatasız ve iyi yazılmış mıydı? 
 5. Hedef işvereninizin üzerinde iyi bir etki bırakacak referans buldunuz mu? Sizin için iyi konuşacak ve güzel ifade edebilecek herhangi bir kişiyi bulmak için ağınızı mobilize ettiniz mi?

İş Görüşmesinden Sonra İşe Kabul Edilmeme (İş Bulamama) Nedenleri

Bir iş görüşmesinde hata yaparsanız bu bir iş teklifine mal olabilir. İyi diyalog kurmuş olsanız bile daha nitelikli başka adaylar da olabilir. İş görüşmesinden sonra işi almamamızın nedenlerinden bazıları aşağıda belirtilmiştir.

 1. Uygun giyinmiş miydin? İlk izlenim çok şey ifade eder.
 2. Karşılaştığınız herkese kibar davrandınız mı? Bir röportaj için geç kalma veya kaba olmak size zararlıdır. İş görüşmesine gitmeden önce uygun bir iş görüşmesinin nasıl yapılacağının farkında olun.
 3. Görüşme boyunca karşı tarafa iş ile ilgili içinizdeki gerçek coşkuyu ilettiniz mi? Her şey eşit olduğunda, işverenler işine en fazla enerji harcayacağını düşündükleri en motivasyonlu adayı seçerler.
 4. Şirketi araştırdınız mı? Şirket ve sizin için düşünülmekte olan iş hakkında bilgi edinmek için mümkün olduğunca vakit ayırdınız mı? İşverenler, ödevinizi yapmanızı ister.
 5. Röportaj için hazır mısınız? Röportaj sorularına cevap vermeye hazır mısınız? 
 6. İşe alınmanız için gerekli nedenleri paylaştınız mı?
 7. Görüşmeci(ler)inizle olumlu bir bağlantı kurdunuz mu?
 8. Kibirli ya da kendine güvensiz bir hava sergilediniz mi?
 9. İş görüşmesinden hemen sonra işe olan ilginizi açıkça bildiren bir teşekkür e-posta mesajı veya mektubuyla derhal harekete geçtiniz ve pozisyonun neden mükemmel bir yer olduğunu düşündüğünüzün kısa bir özetini eklediniz mi?

Unutmayın ki her şeyi doğru yapabilir ve yine de iş bulamayabilirsiniz. Kendinizi mümkün olan en iyi şekilde tanıtmanız gerekir. Bu durumda bile olağanüstü bir iş adayının seçilmesiyle işten olmanız mümkündür. Bulamadığınız işten dolayı pişmanlık hissetmek için çok fazla zaman harcamak yerine bir sonraki fırsata geçin. Er ya da geç, tercih edilen aday olacaksınız. Eğer hala neden iş bulamıyorum ne yapmalıyım diyorsanız, bu değerlendirmeyi yaparken kariyer danışmanı, bir arkadaş veya ilgilendiğiniz endüstride profesyonel bir çalışanla bağlantıya girmeniz yararlı olabilir. 

Eğer iş fikirlerine ihtiyacınız varsa yeni iş fikirleri ve franchise bayilik veren firmalar kategorilerimizi inceleyebilirsiniz.

İlgili: Meslek seçemiyorum, kendime uygun mesleği nasıl bulabilirim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir