Okul Kantini Açmak İstiyorum Bunun İçin Gerekenler ve Maliyet Nedir?

Para kazandıran iş fikirlerinden okul kantin işletmesi nasıl açılır? Okul kantini açmak için gereken belgeler, okul kantini açma şartları nelerdir, okul kantini maliyeti ne kadardır?

Sizin de bildiğiniz gibi; son yıllarda mikroekonominin genişlemesiyle, dar sermaye işletmecilerine oldukça geniş bir yer açıldı. Sonuç olarak sorgulayan ve iyi gözlemci olan herkes yeni iş fikirleri ile piyasaya giriyor. Fakat piyasada tutunabilmek ve başarılı olabilmek, girişimcinin etiket göz etmeden, matematiksel verileri göz önünde bulundurarak adım atmasıyla mümkün.

Konuyu daha net ifade etmek istersek şöyle söyleyebiliriz. Elinde küçük bir sermayesi olan ve bunu kısa zamanda arttırmak isteyen bir birey, eğer gıda ve hizmet sektöründe bir şeyler yapmak istiyorsa üç seçeneği mevcut. Bunlardan ilki restoran hizmeti vermek, ikincisi büfe açmak. Üçüncü seçenek ise kantin işletmek ki; bu seçeneği ayrıca ele alacağız. Elbette ki restoran işletmeciliğinin ismi bile oldukça havalı. Ne var ki angaryalar, gerekli sermaye, çalıştırılan işçi sayısı gibi verilere göz atacak olduğumuzda işin son derece yorucu ve masraflı olduğunu görebiliriz.

Büfe işletmeciliği ise restorana göre daha kolay sayılabilir. Öncelikle büfenizde çalıştırmanız gereken personel sayısı daha azdır. Bu yüzden de maaş ve prim ödemelerine büyük bir bütçe ayırmanız gerekmez. Ayrıca birim zamanda, büfeden alış veriş yapan insan miktarı çok daha fazla olur. Dolayısıyla da belli bir satış ivmesi yakalayabilir ve bunun sürekliliğini kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Yeterince kaliteli gıda ve düzgün servis yaparsanız işleriniz her zaman yolunda gidecektir. Bunların yanında birçok malzemeyi toptan alacağınız için maliyetleriniz daha düşer. Fakat bu işin en zor yanı sabahın erken saatlerinden, akşamın geç vaktine kadar iş başında olmanız gerektiğidir. İşte bu noktada da yeni bir iş fikri arayışına girmeniz kaçınılmaz olacaktır. 

Ev Yemekleri Satış Dükkanı Açmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Okul Kantini Para Kazanır mı, Okul Kantini İşletmek Karlı mı?

Gelelim üçüncü işletme tarzına. Tabi ki, son yıllarda gözde işler arasına girmeye başlayan kantin işletmeciliğinden bahsediyoruz. Bir okulun kantinini işletmek için pek çok neden var. Öncelikle hizmet sunacağınız kişi sayısına bakalım. Türkiye’de yaklaşık olarak yetmiş bin adet eğitim kurumu var. Bu okullarda öğrenim gören otuz beş milyon öğrenci ile dokuz yüz bin öğretmen de cabası. Anlaşıldığı üzere, hizmet edilecek olan kitle sayısı yeterince yüksek. Ayrıca okul kantinciliğinde de esas olan toptan mal alımıdır ki; bu da maliyeti en aza indirip, kazancınızı arttırmaya olanak tanır. Okul kantini elbette oldukça güzel paralar kazanır ve karlıdır fakat bu sizin esnaf kabiliyetinize de bağlıdır. Ayrıca okul kantini işletmek için bazı gerekli esasları yerine getirmiş olmanız gerekmekte. 

Okul Kantini Açmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Okul kantini açma şartları arasında en önemlisi; kantin işletmeciliği ustalık belgesi sahibi olmak ya da ilgili odaların düzenlemiş olduğu kurslara katılmış olmak. Bu sayede kantin işletmeciliği ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi öğrenebilirsiniz. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız, sabıka kaydınızın temiz olması, en az ilkokul mezunu olmanız diğer prosedür şartları arasında yer alıyor. Bunların dışında ise hijyenik olma ve gıda sağlığı hususunda bilgili olmanız son derece önemli ve yararlı olacaktır.

Eğer kantin işletmecisi olmayı düşünüyorsanız mutlaka çocuklarla iletişiminizi güçlendirmeniz gerek. Çünkü sizin öncelikli müşteri portföyünüz çocuklar ile gençler. Ayrıca sabırlı, sakin ve hızlı olmak diğer gerekli vasıflar arasında. 

Cafe Restoran Açmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Okul Kantini Maliyeti Ne Kadardır?

Şayet gerekli tüm koşulları sağladığınıza eminseniz sırada kantini açma işlemi var. Bir kantinin içine koymanız gereken meşrubat, bisküvi, cips gibi mallar için ortalama olarak 20 bin TL kadar sermaye yeterli. Elbette bunun yanında hangi okulun kantinini işletmek istiyorsanız, o okulun ihalesine katılarak, bu ihaleyi kazanmanız gerek. İhaleye girme koşulları ise okullara göre farklılık gösterebilir. Ancak en belirgin olan şart şu: Okul aile birliği yönetmeliğinin de belirtmiş olduğu gibi ustalık belgesi, iş yeri açma belgesi veya en kötü ihtimalle bu alana ilişkin bir kursa katılım belgesi sahibi olmanız.

Restoran Bayilik Franchise Veren Firmalar Nelerdir?

Bir diğer istenen belge ise savcılıktan alınmış olan temiz kağıdı. Herhangi bir sağlık kurumundan alınmış olan sağlık belgesi de lazım gelen diğer belgelerden. Çünkü gıda sektöründe sağlık, gerçekten ihmal edilmeyecek kadar önemli bir detay. Tüm ayrıntıları hallettikten sonra teklifinizi beyan eden bir mektup ile başvurunuzu gerçekleştirerek okul kantinciliğine ilk adımı atabilirsiniz. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir