Online İş Kurarak Para Kazanmaya Nasıl Başlanır?

Kendi karlı online işinize başlamanız hiç bu kadar kolay olmamıştı. Niş kategoriniz ne olursa olsun, ürününüz ne olursa olsun, endüstriniz ne olursa olsun, piyasada sizin için bir yer var.

Burada dikkat kesilecek birkaç faktör var.

  • Her zamankinden daha fazla insan online alışveriş yapıyor. Endüstri gözlemcisi Mintel’e göre, Amerikalıların % 69’u bunu düzenli olarak yapıyor. Türkiye’de de bu oran gün geçtikçe artıyor.
  • Mevcut yazılım ve çevrimiçi araçlar, herkesin bir e-ticaret web sitesi kurmasına ve yönetmesine olanak tanıyor. Üstelik uygun fiyata yapabiliyorsunuz.
  • Online pazarlama ucuz ve kolay. Herkes bunu yapabilir. Ayrıca Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya platformları gibi müşterilere ulaşmaya yönelik artan yollar var.

Ama nasıl başlayacaksın? Şimdi bulunduğun yerdeki işini bırakıp nihai zaman ve maddi özgürlüğün keyfini çıkarmanı sağlayan büyük bir pasif gelire nasıl geçeceksin? İşte binlerce başarılı internet girişimcisinin kullandığı kanıtlanmış yöntemlerle online iş kurmanın adımları:

Kârlı bir Pazar Seçin

Bir dakika, kendi egonuzu bir kenara bırakmanız gereken yer burasıdır. Yıllardır aklınızda “rüya iş” fısıltıları dönüp dolaşıyor. Belli bir ürünün peynir ekmek gibi satılacağını düşünüyor, belirli bir niş alanın kârlı olduğunu kalben de hissediyorsun. Ancak gerçek piyasa araştırmasını yapana kadar gerçekten bilmeyeceksin. Belli bir pazarda online iş kurmaya değer olduğundan emin olmadan önce başlangıç ​​sermayesine yatırım yapmaya, ürünleri yaratmaya ya da bir web sitesi kurmaya değmez.

Temel olarak, öncelikle piyasaya bakmalısınız. Şimdi hangi nişlerin popüler olduğunu ve hangi tür sıcak ürünlerin bulunduğunu belirlemelisin. Ancak tencerede pişen pilavın sürekli istenecek olduğundan emin olmalısın. Yakın zamanda talep edilmeyecek bir şey seçmemeye dikkat etmelisin. (İnternet Mahir’i hatırla. Onun gibi milyonlarca takipçim olacak deyip bir sürü site açanları hatırla. Mahir nerede şimdi? Poff) Bunun yerine, kalıcı bir şey istersiniz değil mi?

Evcil hayvan bakımı, egzersiz programları, kilo verme, beslenme takviyeleri, doğal tedaviler, seyahat, fotoğrafçılık, video oyunları gibi birçok pazar var … Liste uzar gider.

Sıcak bir pazarı belirlemenin bazı yolları, gittigidiyor.com gibi sahibinden.com gibi çevrimiçi mağazalara bakmaktır. En çok satılan ürünler nelerdir? Haberleri takip edin. Dergi alıp neylerin reklamının yapıldığını veya ne hakkında yazıldığını görün. Ayrıca, insanlar Facebook’ta  neler hakkında konuşuyor ve nelerin reklamı dikkat çekiyor? Tüm bunlar potansiyel olarak karlı bir pazar bulmak için ipuçları sağlar.

Satacak Ürünler Bulma / Oluşturma

Kâr potansiyelli sıcak pazarınızı seçtikten sonra, satacağın şeyleri ayarlamanın vakti geldi. İki seçeneğiniz var: Bağlı kuruluş olarak tanıtacak mevcut ürünleri bulun veya kendi ürünlerinizi oluşturun. Her birinin de avantaj ve dezavantajları vardır.

Ama önce, hangi ürünleri satacağınızı anlamanız gerekir. Yine, gittigidiyor ve hepsiburada gibi sitelere bakarak hangi ürün türlerinin belirli nişlerde en iyi şekilde satıldığını öğrenebilirsiniz. 

Ürünlerle başlamak için düşük riskli bir yol, başkalarının ürünlerini satmaktır. Onları geliştirmek için zaman ya da para harcamak zorunda değilsiniz, satıldıkları kanıtlanmış durumda ve teslimat (posta ya da elektronik olarak), depolama, yönetme siparişleri, müşteri hizmetleri, geri ödemeler gibi konularda endişelenmeniz gerekmez. Buna üyelik pazarlaması denir. Temel olarak, pazarlama ve müşteri siparişlerini e-ticaret siteniz aracılığıyla yaparsınız. Ancak ürünü oluşturan şirket gerisini halleder. Gittigidiyor.com, çok çeşitli ürünlere sahip iyi bir satış ortaklığı programına sahiptir. 

Kendi ürünlerinizi oluşturmaya hazırsanız, elbette bunu da yapabilirsiniz. Ancak fiziksel bir ürün yaratmak zordur; çünkü garanti gelir getirmez, geri dönüşü olmayan büyük bir yatırım gerektirebilir.

Kendi ürünlerinizi satmak için daha düşük bir risk biçimi, e-kitaplar, üyelik web siteleri, videolar, sesli programlar gibi bilgi ürünleri oluşturmak mantıklı olacaktır: Örneğin, organik bahçenizde büyüyen organik karpuzlarla ilgili bir e-kitap veya böcek ilacı içermeyen haşere kontrolü için en iyi teknikleri sergileyen bir video.

Elektronik kitap ve videolar, çevrimiçi veya dijital olarak kolayca depolanabilir ve aynı şekilde teslim edilebilir. Bu son derece düşük maliyetlidir ve sistemi otomatik hale getirir. Bu ürünleri geliştirmek için harcadığınız tek şey, zaman ve uzmanlık alanınızı anlatımınızdır.

Web Sitenizi Ayarlayın

Piyasanız var. Ürününüz var. Şimdi, ürünleri pazarlayıp satacağınız çevrimiçi mağazayı kurmanın tam zamanı.

Kendi web sitenizi oluşturmak için bir teknoloji zekasına sahip olmanız gerekmiyor.  Pahalı bir web tasarımcısı kiralamanız da gerekmiyor. Günümüzde mevcut olan yazılım, çevrimiçi programlar ve hizmetler sayesinde herkes, alışveriş sepeti, liste oluşturma, blog yazımı ve kısa sürede gelişen çevrimiçi işiniz için ihtiyacınız olan her şeyle profesyonel görünümlü bir web sitesi oluşturabilir.

Ve hepsinden önemlisi, ücretsiz ya da çok düşük maliyetli olması. Wordpress gibi programlarla hazır şablonlar bulabilirsiniz. Ayrıca sitelerinizin görünümünü ve içeriğini istediğiniz zaman güncelleyebilir ve değiştirebilirsiniz.

WordPress; arama motoru optimizasyonu, pazarlama , ziyaretçileri izlemek için analitikler ve çok daha fazlası için birçok uygulama ve eklentiyle zengin platformlardır. Hosting ve alan adı alma konusuna gelirsek guzel.net.tr tavsiye edebiliriz.

Bir Müşteri Listesi Oluşturun ve Pazarlayın

En ucuz – ancak en çok zaman harcayan yöntem – yavaş ama emin adımlarla web sitenize ve / veya blogunuza nişiniz hakkında değerli içerikler eklemektir. Bu, Google gibi arama motorlarının dikkatini çekecektir. Bu arama motoru optimizasyonu çabaları, konunuz hakkında bilgi arayan insanlar tarafından web sitenize artan trafikte kazanç sağlayacaktır. Bu insanların bir kısmı sitenize kaydolacaktır. Bu nedenle, genelde ana sayfanızda belirgin biçimde bir e-posta adresi isteyen bir kayıt kutusu olması en iyisidir.

Müşteri listenizi Facebook gibi sosyal medya, ücretli reklamlar (afiş reklamlar veya tıklama başı ödeme reklamları) ve daha pek çok şeyle de oluşturabilirsiniz.

Listenizi hazırladıktan sonra pazarlamaya başlamak zorundasınız. Ancak satış teklifleri her gün gönderilmemelidir. İnsanlar yakın zamanda sitenizden soğuyacak veya sizi spam olarak bildireceklerdir.

Onlara sadece bir sipariş formu gönderemezsiniz. Onlara ürünün yararlarını göstermelisin. Onların ürününüzü kullanmaları halinde hayatlarının nasıl daha iyi olacağını gösteren bir resim (mecazi olarak) hazırlamanız gerekir. Bir kanıt sunmalısınız. Ve son olarak, ürünü satın almaları için reddedemeyecekleri özel bir teklifle onlara psikolojik baskı yapmalısınız.

Bu yazı, kendi online (çevrimiçi) işinizi sıfırdan kurmak açısından önemli bir dersti. Korkutucu bir süreç gibi görünebilir. Biraz zaman ve çaba gerektirir. Yol boyunca bazı zorlu seçimler yapmak zorunda kalacaksınız. Adım adım para kaybetmeden her şeyi öğrendikten sonra işe başlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir