Online Serbest Yazarlık İşine Nasıl Başlanır?

Cümlelerle oynayarak yeni yazılar yazmayı seviyorsanız ve bu konuda becerikliyseniz, bu yeteneğinizi çevrimiçi serbest yazarlık işine dönüştürebilirsiniz. Yazarlar için çok yüksek talep var. İşletmeler, bloglar, reklamlar, web siteleri, e-kitaplar, makaleler ve raporlar için içerik yazılmasını isteyen birçok grup var.

Peki online freelance yazarlık işine nasıl başlamalısınız?

  1. Nereye Yazacağınıza Karar Verin

Ne yazmak istediğinizi seçin ve sonra ona bir talep olup olmadığını araştırın. Sevdiğiniz bir konu ve stil seçin. Belirli bir konuyla ilgili yazı yazmaktan hoşlanmıyorsanız, muhtemelen mücadele edebilmek için motive olamayacağınız ve satın alıcınız için iyi çaba göstermeyeceğiniz büyük ihtimal dahilindedir. Sevdiğiniz şeyi yapın.

Proofreading Redaksiyon Editörlük İşine Başlamanın Artıları Eksileri

  1. İşletmenizi Oluşturun

Bir işletme adı bulun ve kendi web sitenizi oluşturun. Bir web sitesi oluşturmak için teknik beceriye sahip olmadığınız konusunda endişelenmeyin. Adım adım talimatları izleyerek birkaç tıklama ile kurulabilecek birçok çevrimiçi işletme sistemi bulunmaktadır. Wordpress gibi kolay bir CMS sistemi kullanabilirsiniz.

Ayrıca, şartlar ve iş koşulları hakkında düşünmek istemelisiniz. Yazılı içerik tedark ettiğinizde ne kadar ücret alacağınızı kararlaştırın. 

  1. İşletmenizi Pazarlayın

Sen bir yazarsın, bu yüzden senin için en iyi pazarlama araçlarından biri yazılmış makalelerini referans olarak göstermendir. Kendi sosyal medya sayfalarınızı oluşturun, takipçilerinizi blogunuza çekmek için kullanın. Potansiyel müşterilerinizi web sitenize çekmek için iyi yazılmış bir satış sayfası oluşturun.

Uzmanlık alanınızdaki bloglar hakkında yorum yapın. Örneğin, sağlık ve spor yazarı iseniz sağlık ve zindelikle ilgili bloglar hakkında yorum yapın. Ayrıca yazdığınız kategorideki forumlara ve Facebook gruplarına katılın. Hatta kendi Facebook grubunuzu kurabilirsiniz. Facebook grupları, çevrimiçi serbest yazarlık ile ilgili bilinç oluşturmak ve potansiyel müşterilere bağlanmak için mükemmel bir yerdir.

Evde Para Kazanmak İçin Ne Satabilirim?

  1. Özel Bir Niche’de Uzman Olun

Belirli bir uzmanlık alanına odaklandığınızda zanaatınızda ince ayar yapma, daha iyi hizmet sunma ve zamanınızı daha fazla verimli kullanma olanağı sağlarsınız. Örneğin ben her konuda yazı yazarım demektense ben sağlık alanında çok iyi işler çıkartıyorum demek daha doğrudur. Yazmak bir sanattır ve çoğu sanatta olduğu gibi kendinizi iyileştirme  ve geliştirme her zaman mümkündür. Sürekli öğrenmeye çalışın. Yazmaya, uzman yazarların kitaplarını okumaya gayret gösterin.

  1. İşletmenizi Genişletin

İşiniz geliştikçe bir yazardan daha fazlasına dönüşebilirsiniz. Danışman olabilirsin. Müşteriler size danışman olarak bağlı kaldıklarında, zamanınız için size daha fazla para ödemeye hazırlar. Becerileriniz hakkında olumlu davranın ve değer verdiğinizi yapın. Ayrıca ürün veya hizmetleri bir satış ortağı olarak önerebilir ve yaptığınız satışlarla ilgili komisyonlar elde edebilirsiniz.

Çevrimiçi serbest yazışma işinizi başlatmak için, potansiyel müşterilere verebileceğiniz çalışma standardını göstermeniz gerekecek. Bunu yapmanın kolay yolu, seçtiğiniz niş hakkında örnek olarak verebileceğiniz kısa bir e-kitap yazmaktır. Bunlar haricinde ben direk yazı yazıp hemen 3-5 para kazanmak istiyorum diyorsanız bunun en basit ve kolay yolu iyimakale.com gibi sitelerde çalışmaktır.

Makale Yazarlığından Ne Kadar Para Kazanılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir