Organik Tarım İşi Yapmak Mantıklı ve Karlı mı?

Bulunduğunuz bölgede tarım yapabileceğiniz arazi varsa, bitki ve hayvancılık ile ilgili işleri seviyorsanız, organik tarım işi yapmayı düşünebilirsiniz. Son yüzyılda sağlıklı yaşama dair artan bir odaklanma mevcut. Dolayısıyla organik olarak yetiştirilen gıdalar için artan bir talep var. Vücuttaki toksinleri en aza indirgemek veya azaltmak için, insanlar genellikle organik olarak üretilen gıdalardan (% 20-100 daha fazla paraya, pahalı satılıyor olsa bile) satın alıyor.

Organik tarım yaz mevsiminde sezonluk sanayiden milyar dolarlık bir sanayiye dönüşmüştür. ABD’de organik yiyecek ve içecek satışı 1990’da 1 milyar dolardan 2011’de yaklaşık 29.22 milyar dolara yükseldi. Organik ürünlerin perakende satışları, son on yılda istikrarlı bir şekilde arttı ve bu süre boyunca % 22,74 oranında arttı.

Organik bir çiftçi, böcek ilacı veya önceden karıştırılmış kimyasal gübre kullanmadan meyve, sebze ve bitki yetiştirir. Organik tarımda kullanılan bazı teknikler arasında mahsul dönüşleri, hayvan gübreleri ve yeşil gübre bitkileri kullanımı ve biyolojik çeşitliliği koruyan ve toprak verimliliğini arttıran diğer tarım stratejileri yer almaktadır.

Buraya kadar anlattığımız konular dikkate alındığında organik tarım gittikçe ülkemizde de talep görmeye başladı ve bu iş mantıklı ve karlı bir iş halini alı. Şimdi ana hatlarıyla organik tarım işletmesini açmak için nelere dikkat edilmeli, anlatalım.

Organik Tarım İşletmesi Açma

Bazıları evlerinin arka bahçelerinde, hatta bazı bitki çeşitleri için bodrum katında organik ürünler yetiştirse de, bu işten kolay para kazanmak istiyorsanız araziye erişiminizin bulunması gerekiyor. “Ekolojik” menfaatler için kısa vadeli ekonomik getiri ticaretinde sabrınızın olması gerekir. Ayrıca yetiştirme, büyüyen kalıplar, zararlı türleri, bitki hastalıkları ve yeterli miktarda bitki yetiştirmek için diğer önemli hususlara ilişkin geniş bilgi ve becerilere sahip olmanız gerekir. Bununla birlikte çiftlik için ekipmana da ihtiyacınız olacak. Sermayeniz yeterli değilse daha küçük, kullanılmış ekipman elde etmek daha uygun olacaktır.

Bu işten para kazanmanın birçok yolu vardır. Organik olarak üretilen gıda ürünlerini doğrudan çiftçilerin pazarlarında tüketicilere, takas karşılaşmalarında veya yol kenarlarında gezilebilecek alanlardaki standlarda satabilirsiniz. Ayrıca bakkaliye, sağlıklı gıda mağazaları, restoranlar ve marketlere toptan satabilirsiniz. Veya ürünlerinizi işleyebilir, reçel, jöle, turşu ve diğer pek çok şey gibi yenilebilir ve lezzetli çeşniler yaratabilirsiniz. Daha sonra bu ürünleri doğrudan kendi perakende mağazanızdan veya internetten e-ticaret mağazanızdan satabilirsiniz.

Bu iş için bir başka gelir kaynağı, organik olarak yetiştirilen bitkilerden fidanlıklara, bahçe tedarik mağazalarına veya posta yoluyla tohum satışı yapmaktır. İnternet ve posta siparişleri, özellikle kurutulmuş organik ürünler satıyorsanız, bu iş için önemli dağıtım kanallarıdır.

İlgili Yazı: Organik Yumurta Çiftliği Kurmak İstiyorum Nasıl Kurulur?

İlgili Yazı: Organik Saç Bakım Ürünleri İşletmesi Açmak Mantıklı mı?

İlgili Yazı: Süt Üretim Çiftliği Kurmak İstiyorum, Nasıl Kurulur?

İlgili Yazı: Topraksız Tarım İş Fikri Nedir, Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir?

 

Organik Tarım İşletmeciliği İçin Para Biriktirme, Sermaye Bulma

Bir organik tarım işini finanse etmek için olası kaynak, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il/ilçe müdürlüklerine başvurularak destek almak, KOSGEB kredileri veya Banka kredileridir. Bununla birlikte, bu kredilerin çoğu mevcut organik çiftlikler için ve nadiren bir organik çiftlik için kullanılabilir. Özellikle Kosgeb fonları tipik olarak, organik çiftçilere veya çiftlik sahiplerine yönelik tarımsal üretim ve politika ile ilgili konularda araştırma veya eğitim / sosyal araştırma projelerine fonlama üzerinde odaklanmaktadır. Bazı hibeler, ürün yetiştiriciliği ve organik tohum kalitesi için kaynak sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir