Organik Yumurta Çiftliği Kurmak İstiyorum Nasıl Kurulur? Devlet Destekleri

Organik Yumurta Çiftliği Kurmanın Maliyeti Nedir? Devlet Destekleri Nelerdir? Gezen Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur?

Organik Yumurta Çiftliği Kurmak

Günümüzde para kazanmak için tercih edebileceğiniz birçok farklı yol bulunuyor. Organik yumurta çiftliği kurmak ve bu yumurtaları satmak da bunlardan bir tanesidir. Eğer bu işi yapmaya karar verdiyseniz ilk olarak yumurtaları satacağınız kişi ya da firmalar ile görüşmeniz gerekiyor. Bu sayede ürettiğiniz organik yumurtaları doğrudan satabileceksiniz. Aksi durumda sıkıntı yaşayabilirsiniz.
Organik yumurta çiftliği kurmak dışarıdan bakıldığı zaman her ne kadar kolay bir işmiş gibi görünse de aslında bu iş sizi biraz zorlayabilir. Organik yumurta çiftliği kurabilmek için ilk olarak bu konuda eğitim almalı ya da araştırma yapmalısınız. Aksi halde işlerin altından kalkamaz ve tüm emeklerinizin boşa gitmesine neden olursunuz.

Gezen Tavuk Çiftliği Kurmak

Gezen tavuk çiftliği kurmak için belirli bir alana ihtiyacınız olacaktır. Ne tür tavuklar yetiştirecekseniz bunları almalısınız. Tavukların çiftlikleri ise temiz olmalıdır. Eğer tavukları civciv olarak aldıysanız kümeslerin tepesine bir ısıtıcı yerleştirmelisiniz. Zemine ise ot, talaş gibi malzemeler sermeniz gerekiyor.

Organik yumurta yetiştiriciliğinde tavukların iyi beslenmesi önemlidir. Maliyetten kaçınmadan kaliteli ve besleyici yemleri almanız gerekiyor. Bu sayede tavuklarınızın daha iyi beslenmesini sağlamış olacaksınız.

Tavuk çiftliği kurabilmek için resmi kurumlara başvurmanız ve gerekli ruhsat ile izinleri almanız gerekiyor. Organik yumurtaların standartları diğer yumurtalara göre biraz daha farklı olduğu için işlemler biraz daha zaman alacak ve masraflı olacaktır.

İkinci aşamada yapmanız gereken bir plan oluşturmaktır. Bunun içinde pazarı çok iyi araştırmanız ve işletmenizi nasıl büyüteceğinize karar vermeniz gerekiyor. Harcayacağınız ve cebinize girecek olan parayı hesapladığınızda artık bir sonraki safhaya geçmeye hazırlanabilirsiniz.

Her tavuk belirli bir sayıda yumurta üretir. Bu nedenle kaç tane yumurta satmayı düşünüyorsanız ona uygun sayıda tavuk almanız gerekiyor. Eğer her hafta 10 düzine kadar yumurta satacaksanız başlangıç için 25 – 30 tane tavuk sizin için yeterli olacaktır.

Ülkemizde Çok Para Kazanmak İçin Ne Yapmalı?

Organik Yumurta Çiftliği Kurmanın Maliyeti

Organik yumurta satmaya karar verdiniz ve tüm hazırlıklarınızı yaptınız. Organik yumurta çiftliği kurma maliyeti tutarını hesaplıyorsunuz ve ne kadar bir masraf çıkacağını merak ediyorsunuz. Bu hesaplamalar tavuk cinsine, tavuk sayısına, kullanacağınız sistemlere ve benzeri şeylere göre değişiklik gösterecektir. Bu nedenle kesin bir rakam vermek doğru olmaz. Ancak ortalama büyüklükte bir yatırım yapmayı düşünüyorsanız harcayacağınız para yaklaşık olarak 120 bin TL – 350 bin TL arasında değişecektir. Kesin bir maliyet hesaplaması yapmak istiyorsanız kullanacağınız malzemeleri ve diğer tüm detayları belirleyerek hesaplarınızı yapmanız gerekiyor.

Organik Yumurta Çiftliği Devlet Destekleri

Devletin alt kademesi olarak hizmet sunan KOSGEB, yeni girişimcilere yapmış olduğu yardımlar ile destek olmaktadır. KOSGEB hibesi olarak 50.000 TL’ye kadar para alabilir ve paranızın yetmediği durumlarda ise 100.000 TL’ye kadar da faizsiz KOSGEB kredisi çekebilirsiniz. Ancak bu hibe ve krediden yararlanabilmeniz için ilk olarak KOSGEB eğitimlerine katılmanız gerekiyor. Bu eğitimler sonrasında girişimci sertifikası kazanacaksanız. Eğer üniversitede 56 saat ve üzeri girişimci eğitimi aldıysanız eğitimlere girmenize gerek kalmadan KOSGEB sertifikasını alabilirsiniz. Sertifikanızı aldıktan sonra planlarınızı ve projenizi konseye sunmanız gerekiyor. Konsey yapacağı değerlendirmeden sonra projenizi kabul edecek ya da reddedecektir. Ayrıca kimi zaman projelerinizin yeniden gözden geçirilmesi istenebilir. Projeniz kabul edildiğinde ise 50.000 TL’ye kadar hibe alabilirsiniz. Almış olduğunuz hibenin kontrolü ise 1 yıl boyunca yapılacaktır.

Organik yumurta çiftliği devlet destekleri sadece bunlarla da sınırlı kalmıyor. Aynı zamanda yapacağınız başvurular sonrasında incelemeler yapılmakta ve gerekli ekipmanları alabilmeniz için size faizsiz kredi verilmektedir. Bu kredi sayesinde de organik yumurta çiftliğinizi kolay bir şekilde kurabilirsiniz.

Okul Kantini Açmak İstiyorum Bunun İçin Gerekenler ve Maliyet Nedir?

Organik Yumurta Çiftliği Kurmak İçin Neler Gerekli?

Organik yumurta çiftliği kurabilmek için ilk olarak piyasa araştırması yapmalısınız. Nereye ne kadar yumurta satacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Planlamanızı yaptıktan sonra yumurtalarınızın üzerinde organik yazabilmesi için gerekli ruhsat ve izinleri almalısınız. Organik yumurta ruhsatı ve izni almak normal yumurta izinlerine göre biraz daha uzun sürmektedir. Ruhsatı ve izni aldıktan sonra artık çiftliğinizi kurabilirsiniz. Ayrıca isterseniz KOSGEB’den hibe alarak gerekli yatırım parasının bir kısmını da elde edebilirsiniz.

İzni aldıktan sonra son olarak çiftliğinizi kurmanız gerekiyor. Çiftliği kurabilmek için ne tür tavuk yetiştireceğinize karar vererek yeterli miktarda tavuk almalısınız. Ayrıca tavukların bulunduğu çiftliğin temiz olabilmesi için temizlik malzemeleri, yumurtaların temizliği için gerekli malzemeler, yumurta paketleri ve diğer malzemeleri de satın almalısınız. Organik yumurta çiftliği kurmak için neler gerekli diye merak ediyorsanız siz de bunlara dikkat etmeli ve gerekli olan şeyleri hazırlamalısınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir