Para Biriktirmek İçin Tavsiyeler, Nasıl Para Biriktirebilirim?

Öncelikle birikim bir alışkanlıktır. Nasıl böyle dişlerinizi fırçalıyorsunuz ve her sabah bunu yapmanız gerekiyor, bu iş küçükten başlıyor; birikim de aynen öyle bir ekonomik davranış alışkanlığıdır.

Öncelikle düzenli oluyor olması lazım birikimin. Yani bir kere biriktirip bir kere biriktirmemek olmaz. Her ay elinize geliriniz geçer geçmez (çocuklar için harçlığınız) hemen onun bir kısmını alıyorsunuz ve kendiniz için bunu ayırıyorsunuz. Düzenli olmak birikimin temel ve altın kuralıdır.

Çocuk yaşta başlaması lazım birikimin. Burada benim tavsiyem çocuklarınıza birkaç kumbara yapmanız. Her kumbaranın üzerine hedeflerinin resimlerini koymanızdır. Diyelim bir tanesine bir oyuncak resmi diğerinde bisiklet resmi bir diğerinde bilgisayar resmi var. Dolayısıyla çocuk ne iş için bu paraları biriktirdiğini biliyor olacak.

Hayal kuracağız. Hayal olmadan hiçbir şey olmaz. Tabi ki hayallerimizin gerçekçi olması lazım ki hedefe dönüşebilsin. Hayal ile hedef arasındaki fark planlamadan geçer. Diyelim ev almak istiyoruz, diyelim ileriki yaşlarda kimseye muhtaç olmamak istiyoruz… Hedef olduğu zaman inanç da oluyor, inanç olmadığı zaman hedefler gerçekleşmiyor.

Düzenli Para Birikimi Nasıl Yapılır?

Elimize para geçer geçmez (bu maaş olabilir, nafaka olabilir, harçlık olabilir) hemen %10’unu biriktirmek çok makbuldür. Burada benim tavsiyem ve para biriktirmenin en kolay yolu otomatik birikimdir. Muhtemelen bankada maaş hesabınız var. Otomatik olarak bir birikim hesabına bunu bağlarsak, parayı siz daha görmeden hop diye çekilip o sizin birikim hesabınıza uçar. Gördüğümüz parayı görünce elimiz gidiyor. Ama ayrı bir birikim hesabında olursa kendi kendine birikir. Burada bankalarınızla konuşabilirsiniz.

Yatırım Yaparak Para Birikir mi?

İşleyen demir pas tutmaz. Parayı biriktiriyoruz peki ne yapacağız? Örneğin paramı biriktirdim bir araba aldım diyor bir arkadaş. Araba iyi yatırım aracı değildir. Kontağı çevirdiniz mi % 15 değer kaybediyor. O yüzden paranızı yatırım amaçlı kullanmanız çok önemli. İleriye dönük olarak ve benim tavsiye ettiğim en büyük yatırım, başınızı aile olarak koyabileceğiniz dört duvarı olan bir eviniz olmasıdır.  Çünkü ileriye dönük olarak en büyük güvencemiz bizim evimizdir. İnsan ömrü uzadı biliyorsunuz son 50 yılda 20 yıl artı. Ömür uzadı. Dolayısıyla ileriye dönük yaşlarımızda kendimizi güvence altına almamız da çok önemli bir konu. Bunu ev ile yapıyoruz ondan sonra emekliliğiniz için para biriktirerek yapıyoruz. Benim tavsiye ettiğim sistem bireysel emeklilik sistemidir. Devletimiz de biliyorsunuz yüzde 25 katkı payı veriyor. Bizim koyduğumuz her 100 liraya onlar da 25 lira “hadi al benden” diye söyleyip bizi birikime teşvik etmek için uğraşıyorlar. Neden bundan yararlanmayalım? Biriktirdiğimiz parayı nasıl değerlendirmeliyiz sorusu mühim bir sorudur. Yoksa biriktirilen para uçar gider. Tek bir yere yatırım yapmaktansa birikimi dağıtarak yatırım daha önemlidir. En iyisi bir uzmana danışmaktır.

Para Biriktirmek İçin Gereksiz Harcamaları Nasıl Kısabiliriz?

Gelirimizi bir portakal olarak düşünürsek bunun dilimleri var. Burada kiramız var, gıdamız var ulaşımımız var eğlencemiz var sağlığımız var, “nereden kısayım ben?” Her bölüm kendi içinde ayrılıyor. Örneğin eğlence; tiyatroya gitmek, sinemaya gitmek buradan mı kısmak lazım? Hayır. Bizim tavsiyemiz bütçe kalemlerini yazdıktan sonra bu kalemlerden hangisinden kısacağınızı siz tek tek karar verebilirsiniz. Ama şu soru çok önemli: İstek mi ihtiyaç mı?

Küçük Paralarla Birikim Yapılabilir mi?

Birikim 25 kuruş ile ya da 1 lira ile de başlar. Kaç para ile başladığınız önemli değil, birikim bir alışkanlıktır. Dolayısıyla bunu küçük parayla yavaş yavaş düzenli olarak yapmamız birikimin kendisinden daha önemlidir. Çünkü diyelim şu anda 1500 lira maaşınız var siz ayda 200 lira birikim yapıyorsunuz, bekarsınız 500 lira birikim yapıyorsunuz. Seneler ilerleyince daha fazla kazanacaksınız ve ayıracağınız miktar artacak, sizin alışkanlığınız düzenli olduğundan dolayı birikiminiz büyüyecek.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir