Para Nasıl Daha İyi Değerlendirilir, Kullanılır ve Yönetilir?

Para, mal ve hizmet alışverişi için kullanılan bir değer aracıdır ve nasıl değerlendirilmesi gerektiği önemli bir husustur. İnsan vücudu için kan neyse, ticaret dünyasında da para odur. Günlük hayatımızda paranın önemini fazla vurgulamaya gerek yok, zaten herkes biliyor. Ancak çok az insan paranın kullanımından kaynaklanan zorluklarla nasıl baş edileceğini biliyor.

Paranız hayatınızın önemli bir yönüdür. Sahip olduğunuz para miktarı, ne yaptığınızı, nereye gittiğinizi ve günlük olarak nasıl yaşadığınızı belirleyebilir. Parayı nasıl yöneteceğinizi, onu nasıl kullanabileceğinizi öğrenmek; hayatınızı kontrol altına almaya yönelik önemli bir adımdır. Paranızı düzgün bir şekilde yönetmek için önce paranızın kaynağını ve paranızı nasıl harcadığınızı anlamalısınız. 

Paranızı etkin bir şekilde kullanabilmek için bazı tutumlar geliştirmeniz gerekir. Bu tutumları alışkanlıklara ne kadar çok yöneltirseniz, paranızla o kadar iyi yaşarsınız. Neyse ki, paranızın iyi bir yöneticisi olabilmeniz için herhangi bir mali bilgiye sahip veya muhasebeci olmanız gerekmez. Aşağıdaki basit adımları atarak etkili para değerlendirme alışkanlıkları geliştirebilirsiniz.

  1. Bir Bütçe Oluşturun ve Daha da Önemlisi Ona Sadık Kalın

Kural, para kazanmaktan ziyade daha az harcamaktır. Bir bütçeye sahip olmak, harcamalarınızı izlemenize yardımcı olur; yani, ne harcadığınızı bilmek durumundasınız, günlük olarak. Belirli rutinde harcadığınız bu küçük miktarların bir araya gelmesiyle ne kadar çok para biriktirdiğinize yönelik şaşkınlık duyabilirsiniz. Para biriktirmek aynı zamanda para kazanmaktır. Harcamanızı izlemenin iyi bir yolu, bir banka hesabı açmaktır.

  1. Gelirinizin Akışını Anlayın

Mesleğinizden veya işletmenizden ne kazandığınızı bilin. Gerçek gelirinizi bilin. Maaş sahibiyseniz gerçek geliriniz; vergi, emeklilik payları ve işvereniniz tarafından çıkarılması gereken diğer yasal kesintiler gibi kazancın eksi zorunlu kesintiler çıktığında anlaşılır. Eğer bir iş adamıysanız, kendinizi bir maaşa yatırın ve yukarıda vurgulanan kuralları izleyerek sanki bir çalışan gibi maaş içinde yaşayarak kendinizi disipline edin. Muhasebecilerin de net gelirde yaptıkları bunlardır denebilir. Bu kaynakların ne olduğu konusunda net bir fikriniz yoksa mali kaynaklarınızı doğru bir şekilde yönetemezsiniz.

  1. Banka Hesabınızı Etkin Bir Şekilde Yönetin

Bazı insanlar banka hesaplarıyla ilgili olanlara dikkat etmez. Banka hesabınızdaki tüm eklemeleri ve bankadan, çeklerden veya ATM makinesi ve POS cihazları gibi elektronik kanallardan doğrudan çekilenleri kaydedin. Ayın sonunda, hesabınızda bulunan miktarı hesaplayarak elde etmeyi umduğunuz şeylerle aynı olduğundan emin olun. Rakamdaki herhangi bir farklılığı açıklayamıyorsanız, açıklama için derhal bankanıza başvurun.

  1. Tasarruf Etmeye, Biriktirmeye Başlayın

Bir bütçeniz var. Harcamalarınızı takip ediyorsunuz ve muhtemelen kazançlarınızdan daha az harcama yapıyorsunuz. Şimdi para biriktirmeye başlamanın tam zamanı. Bir tasarruf hesabınız olmalı ve aylık maaşınızdan veya işletmenizden gelir elde etmeniz halinde bunun bir kısmını tasarruf hesabına koymalısınız. Tasarruf etmenin kolay bir yolu, maaş hesabınıza para yatırıldıktan sonra bankanıza belli bir miktarı belirli bir tasarruf hesabına aktarmak için bir talimat vermektir. Her ay kazancınızın yüzde 10 kadarını biriktirirseniz, tasarruf hesabınızın aydan aya nasıl büyüdüğüne şaşırırsınız.

Her Ay Para Biriktirmenin En İyi ve Değişik Yolları

  1. Yatırım Yapın

Tasarruflarınızın bir kısmıyla yatırım yaparak paranın değerini kaybetmesini önlersiniz. Tasarruf hesabınızdaki paranın bir kısmını yatırım için düzenli olarak ayırın. Gayrimenkul (özellikle benim tavsiyem 2017-2018-2019-2020 yılları için arsa almaktır), hisse senedi, döviz, altın, bireysel emeklilik sistemi ve yatırım fonları gibi yatırım yapmaya başlamanız için birçok seçenek var. 

En İyi Yatırımı Yapmak İstiyorum, Nereye Yapılır Öneriler

En önemlisi, çoğu insan için ortak bir parasal sıkıntı kaynağı, kötü borçlanmadır. Kötü borçlanma ile gelir getirici varlıklar edinmek yerine, tüketim finansmanı için ödünç para kullanıyorsunuz demektir. Bu makalede vurgulanan adımları takip ederek paranızı iyi idare ederseniz, günlük ihtiyacınızı karşılamak için daha az para kullanmanız gerektiğini anlamış hale geleceksiniz. Türk paranızı en iyi ve etkili bir şekilde değerlendirmek, hayatınızı kontrol etmenize yardımcı olur. Paranızı düzgün bir şekilde yönetirseniz, finansmanınız konusunda daha az endişelenirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir