Pasif Gelir İle Çalışmadan Kolay Para Kazanmak Gerçekten Mümkün mü?

Pasif gelir elde etmek… Adından da anlaşılacağı gibi bu konsepti kullanmak, size gerçek bir emek olmadan ekstra para kazanmanın yollarını sunar. Evet, bu mümkün. “Kolay Para”… Çoğu kişi bütün hayatını bir başkası için çok çalışarak harcıyor. Çoğu insanın farkında olmadığı şey, bundan daha iyi bir yol olmasıdır. Her gün yorucu bir işte para için çalışmak yerine, paranızın günde 24 saat, 365 gün çalışması nasıl olur?

Pasif gelir teknikleri, temel olarak para kazanmak için gün içinde herhangi bir fiziksel çaba harcamadan kolay para elde etmek demektir. Pasif gelir, ister gündüz olsun ister gece olsun, size akar. Bu, kolay para kazanmak değil de nedir?

Daha da iyisi, pasif gelir çoğunlukla enflasyona bir şekilde bağlanır, bu nedenle genellikle büyümeye devam eder. Pasif gelir, ek gelir için, ekstra para kazanmak için en kolay yollardan biridir. Pasif gelir kavramını anladıktan ve bu kolay paradan nasıl pay alabileceğinizi öğrendikten sonra, finansal özgürlüğe giden yolda ilerlemelisiniz

Pasif Gelir Örnekleri

Pasif gelir için pek çok örnek vardır. İşte pasif gelir yatırımları ile ek para kazanmanın bazı yöntemleri:

  • Yatırımlar (Mülk, arsa, melek yatırım, finans kar payları, faiz…vs)
  • Telif hakları (kitap, müzik, film, video, yazılım…vs)
  • Franchise’ten Kar (Franchise sistemi kurup yıllık ödemeler alma)
  • İnternet İşi (E-ticaret, blogging site reklamcılığı, youtube video reklamcılığı, hosting işletmesi, freelancer…vb)
  • Evden yapılabilecek ev tabanlı, ev temelli işler

Pasif gelir, bir kişinin bir kiralık mülk sahibi olması, sınırlı ortaklığa girmesi veya aktif ve doğrudan katılımını gerektirmeyen diğer girişimlere katılmasından kaynaklanan bir kazanç türüdür. Pasif gelirin diğer örnekleri şunlardır: hazır web işi, banka mevduatından ödenen faiz, emlak ve mülkten kazanç, hisse sahiplerinden pay, şebeke pazarlaması, yazılım gibi dijital dosyaların pazarlanması geliri, e kitaplar, tacir katılımını gerektirmeyen herhangi bir hizmet…

Pasif gelir türleri nelerdir? Pasif gelirin üç türü vardır: kalıcı, kaldıraçlı ve aktif kaldıraçlı. Bununla birlikte, üçüncüsü tam olarak pasif değildir, ancak daha az kazanç elde etmenin anahtarı olabilir.

İlgili KonuYatarak En Kısa Yoldan Para Kazanma Yöntemleri

Pasif Gelir ve Aktif Gelir Arasındaki Fark

Aktif ve pasif gelir arasındaki farkı açıklayalım. Muhasebeciler, mimarlar, doktorlar, mühendisler ve idare personel görevlileri gibi çalışan yetişkinlerin çoğu aktif bir gelir elde ediyorlar. İhtiyaç duyulan alanda uzmanlıklarını yerine getirmek için harcadıkları zamana göre ücretlendiriliyorlar. Dolayısıyla, gelirlerini aktif bir şekilde elde etmek üzere zamanlarının % 95’ini harcıyorlar.

Girişimci, yatırımcı, işletme sahibi, hisse senedi kâr payı sahibi, internet sitesi sahibi, franchise sahibi ve mülk kiracısı sahibi gibi diğer yetişkinler geliri pasif olarak kazanmaktadırlar. Zaman etkisine göre değil, pasif gelir sürecini kurduktan sonra otomatik olarak ödenirler (kira gibi). Böylece pasif gelir yaratmak için zamanlarının yalnızca % 5’ini harcarlar. Fakat pasif gelirin sürekliliği için süreci hala devam ettirmek, yönetmek zorundalar. 

  • Pasif gelir, çok az çabayla veya herhangi bir çaba sarf etmeden üretilir. Burada, yatırımcı tarafından yapılan yatırımdan gelir elde edilir. Diğer gelirde herhangi bir zaman içinde çalıştığın kadar para alırsın.
  • Gayrimenkul yatırımları pasif gelir üretebilir. Gayrimenkulden ekstra para kazanmanın yollarını arıyorsanız, bir mülk satın alabilir ve satabilirsiniz. 
  • Öte yandan, gayrimenkul yatırımlarından elde edilen gelir yoluyla ekstra para kazanmanın yollarını istiyorsanız, güven eylemlerine yatırım yapabilirsiniz. Vakıf, özel ipotek kredileri gibi. Bu tür yatırım pasiftir çünkü para kazanmak için hesabın yönetimine aktif olarak katılmanız gerekmez.
  • Pasif gelir iş fırsatlarından üretilebilir. Örneğin kaliteli bir hosting firması açarsınız ve aylık yıllık planlarda ve periyotlarda ödemeler alarak çalışanlarınız yardımıyla sizler yatarak para kazanırsınız.
  • Pasif gelir yatırımlarından ekstra para kazanmanın diğer yollarından bazıları, kira amaçlı olarak veya hisse senedi veya tahvil yatırımı olarak kullanmak üzere gayrimenkul yatırımlarını içerebilir. Bu yatırımlardan elde ettiğiniz gelirler de pasif gelirlerdir.

İlgili KonuYattığın Yerden Para Kazanma Yöntemleri Nelerdir?

Pasif gelir elde etmek, herhangi bir işe girip girmediğinize bakılmaksızın, her gün, her ay, her yıl otomatik bir şekilde para kazanma yeteneğidir. Pasif gelir elde etme fırsatını hiç yakalamamış ancak ekstra para kazanmanın kolay yollarını arayan insanlardan birisiyseniz, pasif gelir tekniklerine katılmanın çeşitli yollarını bilmelisiniz. Fırsatı bulmak için biraz araştırma yapın ve çok çalışmadan kolay para kazanma fırsatından yararlanın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir