Pazarlama Departmanında Kariyer Yapmak, Pazarlamada Çalışmak

Pazarlama departmanında bir kariyer seçeneği sizin için çeşitli yollarla olabilir. Pazarlama birçok yönden farklı etkinliklerden oluşur. Pazarlamada çok fırsatın olduğunu göreceksiniz, ancak bu fırsatların ortak paydası; ürün ve / veya hizmet üzerindeki mülkiyet hissi ve müşterinin ihtiyaçlarını ve arzularını anlama ve ardından bu ihtiyaçları pazarlama iletişim stratejinizdir. Pazarlama iletişimi, pazarlama kariyerinin bir meslek olarak birkaç kapıyı açmasının yollarını barındırır.

Pazarlama mesleğinde, işiniz “jenerik” bir ürün ve / veya hizmet almak ve o ürün veya hizmeti bir marka adı ile ilişkilendirmek olacaktır. Pazarlama, ürün geliştirme ve satış arasındaki aracılık fonksiyonu olarak tanımlanabilir. Bunu, reklamcılık, halkla ilişkiler, medya planlama, satış stratejisi ve daha pek çok şey için depo olarak düşünün. Pazarlama uzmanlarının işi, iş yaratma, yönetme ve markaları geliştirmedir. Bu, tüketicilerin bir ürün veya hizmetin tüketim seçeneklerini tartarken öğrendikleri fiyatın ve işlevin ötesine geçmesini sağlar. Pazarlama kariyerinin önemli bir parçası, ihtiyaçları, tercihleri, tüketicilerin hedef grubunu veya markaya karşılık gelen pazar nişini tanımlayan seçeneklerdir. Bu, pazar araştırmasıyla yapılır.

Fırsatları Bulabileceğiniz 5 Pazarlama Kariyer Seçeneği

Pazarlama her şirkette, her endüstride kullanılır, bu nedenle kariyer potansiyeli sınırsızdır. Takip edebileceğiniz pazarlama kariyer alanları var. Pazarlamada aşağıdaki kategorilerde birçok fırsat bulabilirsiniz:

 • Pazar Araştırması
 • Marka Yönetimi
 • Reklâm
 • Promosyonlar
 • Halkla ilişkiler

Bu kategorilerin her birine daha yakından bir göz atalım ve kişiliğinize en uygun olan kategoriyi bulalım.

 1. Pazar Araştırması 

Bu kariyer, hedefin araştırılmasını içerir. Bu hedef şirketler veya bireyler olabilir. Bir şirketin bir pazar yakalaması için öncelikle bu pazarı anlaması gerekir. Araştırma, tüketiciyi anlamanın ilk sürecini, onun ihtiyaçlarını, satın alma alışkanlıklarını ve kendilerini dünyanın geri kalanına göre nasıl gördüklerini barındıran çalışmadır.

Pazar araştırması, anketler,  odak grupları ve inceleme çalışmalarını kullanarak gerçekleştirilir. Bunu yapmak, araştırmacıların belirli bir markanın hedefi üzerine veri toplamasına olanak tanır. Pazar araştırması şirketin kendi bünyesinde yapılabilir veya şirket araştırma yapacak uzman bir firma kiralayabilir.

Pazar Araştırması Sizin İçin İyi Bir İş mi?

Pazar Araştırması’nda kariyerin tadını  çıkaracağını düşünüyor musun? Pazar araştırması pozisyonu için ideal bir aday, niteliksel ve niceliksel analitik yeteneğe sahip bir kişidir, çünkü iş, insan deneklerinden veri toplama ve sonuçları doğru bir şekilde yorumlama yeteneğinize bağlıdır.

Pazar Araştırmasında Bulunabilecek Bazı Pozisyonlar:

 • Pazar Araştırma Direktörü
 • Pazar Araştırması Müdürü
 • Pazar Araştırması Süpervizörü
 • Pazar Analisti
 1. Marka Yönetimi 

Bu, muhtemelen en çok duyduğunuz kariyer alanlarındandır. Tüketici ürünleri endüstrisinde önemli bir işlevdir. Marka   yöneticileri, genellikle bir marka veya marka ailesi için sorumluluk üstlenmeleri nedeniyle küçük işletme sahiplerine benzetilir. Onlar her zaman büyük resme odaklanırlar. Markanın özünü aşılamak, pazarlama fırsatlarını belirlemek ve o ürünün veya hizmetin benzersiz yararlarını etkili bir şekilde iletebilmek onların görevidir.

Marka  yöneticileri ayrıca, gündemi ve ölçütleri belirleyerek ve ürün-fayda bildirimi, resim, ürün örnekleri ve video klipleri gibi uyaranları seçerek piyasa araştırma ekibine rehberlik etmekten sorumludur. Araştırma tamamlandıktan sonra, toplanan verileri analiz etmek ve daha sonra bir pazarlama stratejisi geliştirmek marka yöneticisinin işidir.

Bu pazarlama stratejisi ile yeni bir reklam kampanyası, yeni ürün geliştirme veya  marka için yeni bir vizyon çağrısı yapılabilir. Ayrıca marka yöneticisinin işi, geliştirilen stratejiyi uygulamak için promosyonlar, pazar araştırması, araştırma ve geliştirme (ar-ge) ve imalat gibi diğer işlevlerin düzenlenmesini sağlamaktır.

Marka Yönetimi Sizin İçin İyi Bir Kariyer mi?

Ürün ve marka yönetimindeki iş, geniş sorumlulukları kolayca elinde tutabilen, diğer insanlarla iyi iletişim kurabilen, bazen seyahat etmek isteyen ve sürekli değişim üzerine gelişen yüksek potansiyelli, iyi motive olmuş kişilerle yapılabilir. 

Marka Yönetiminde Çalışılabilecek Bazı Pozisyonlar:

 • Marka Yöneticisi
 • Ürün Müdürü
 • Ürün Geliştirme Müdürü
 1. Reklamcılık

Reklamcılığın takip etmek istediğiniz kariyer olduğuna karar verdiyseniz, reklamverenlerin stratejiden konsepte, buradan stratejinin uygulanmasına kadar pazarlamanın tüm yönleriyle çalıştığını göreceksiniz.

Reklamın iş dünyasındaki çoğu işinin Hesap Yönetimi, Hesap Planlayıcıları ve Medya Alıcıları olduğunu keşfedeceksiniz.

Hesap yöneticileri, ajansın çeşitli departmanları ve müşteri arasında irtibat görevi görürler. Görevleri, ayrılmış zaman çizelgesi ve bütçe içinde oluşturulduklarından emin olarak reklamların yürütülmesini yönetmektir. Hesap Planlamacıları tüketiciye odaklanır. Görevleri , hedef kitlenin demografik özellikleri üzerine  araştırma yapmaktır. Piyasadaki davranışlarını motive etmek için bu araştırmayı kullanıyorlar. Medya Alıcıları reklam alanı satın alınacak mümkün olan en iyi yer konusunda karar verir. Demografik çalışma kullanarak reklamları yerleştirecek en verimli ve karlı medyayı bulmaya odaklanırlar.

Reklamcılık Konusunda Kariyer Yapmak Size Göre mi?

Reklamcılıkta kariyer, performansa dayalı tazminat, yaratıcılık, seyahat ve başkalarıyla iletişim kurmayı gerektirir. Reklamcılıktaki dört  büyük kariyer yolu hesap yönetimi, yaratıcılık, medya ve araştırmadan geçer.

Reklamcılıkta Çalışılacak Bazı Pozisyonlar:

 • Reklamcılık Yöneticileri
 • Reklam Satış Direktörü
 • Hesap Yöneticileri
 • Hesap Planlamacıları
 • Medya Direktörü
 • Medya Koordinatörü
 • Medya Alıcıları
 1. Promosyonlar

Pazarlama şirketlerinde özel bir promosyon ekibi bulunur. Bu ekip, özel indirimler, kuponlar, örnekler, satın alınan hediyeler, indirimler ve çekilişler gibi teşviklerle satın almak üzere reklamcılığı bunlarla birleştiren programlar oluşturmak için çalışır. Bu programları tanıtmak için promosyon ekibi genellikle  doğrudan posta, telemarketing, mağaza içi görüntüler, reklamlar, ürün  ciroları veya özel açılış etkinliklerini kullanacaktır . Yaratıcılık burada çok değerlidir.

Promosyon Departmanında Çalışılacak Pozisyonlar:

 • Promosyon Direktörü
 • Promosyon Asistanlığı
 • Halkla ilişkiler
 1. Halkla İlişkiler

Medya, tüketiciler, çalışanlar, yatırımcılar ve kamuoyuyla olan iletişimi yönetmek Halkla İlişkiler departmanının sorumluluğundadır. Şirketin sözcüleri olarak kabul edilirler.  Yeni ürünleri tanıtmak veya yatırım ortaklığını iş ortaklıkları, mali sonuçlar veya diğer şirket haberlerinden haberdar etmek için sıklıkla  basın bültenleri yazacaklardır.  Bir Halkla İlişkiler çalışanı tarafından sıklıkla yapılacak işler, şirketi daha güzel bir şekilde tasvir etmek, bir krizde kamusal imajı korumak, şirket ve iş uygulamaları çevresinde olumlu bir ses çıkarmak ve tabii ki ürünleri ve hizmetleri başarılı bir şekilde tanıtmaktır.

Halkla İlişkilerde Çalışmak Sizin İçin Uygun mu?

Halkla İlişkilerde iyi bir iletişim becerisine sahip olmanız, hem yazılı hem de sözlü olarak ifade edebilmeniz, çeşitli insanları anlamanız, kendinize güvenmeniz gerekir. Mesajlarını etkin bir şekilde iletmek için Halkla İlişkiler uzmanları, aynı zamanda hızlı düşünmeli ve ikna edici olmalıdır.

Halkla İlişkiler Bölümündeki Mevcut Pozisyonlar:

 • Halkla İlişkiler Koordinatörü
 • Hesap yönetici
 • Medya ilişkileri
 • Başkan, Başkan Yardımcısı
 • Hükümet Halkla İlişkiler Departmanları
 • Halkla İlişkiler Danışmanı

Pazarlama Benim İçin İyi Bir İş Alanı mı?

Pazarlama genellikle sadece yaratıcı düşünürleri değil aynı zamanda sayısal düşünen istatistikçileri de etkiliyor. Pazarlamada birçok iş çekici olmakla birlikte, uzun saatler çalışmaya ve akşamları ve / veya hafta sonları çalışma konusunda istekli olmanız gerektiğini aklınızda bulundurun. Baskı altında iyi çalışabilmeniz ve belirlenen toplantı tarihlerini aksatmadan hedefleri başarabilmeniz gerekir. Bazı yerlerde seyahatlere de çıkmanız gerekebilir.

Pazarlama, yalnızca ticaret şirketleri için değil, hükümetler, eğitim, din, sosyal hizmet ve  kar amacı gütmeyen kuruluşlar  veya kurumlar tarafından da hayati bir gerekliliktir. Pazarlama, takip etmek istediğiniz kariyer izi ne olursa olsun, size sunulan çok sayıda ve çeşitli iş olanakları sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir