Personelin Motivasyonunu Artırmak, Çalışanların Motive Edilmesi İçin Gerekenler

Küçük işletme yöneticisi olarak kullanabileceğiniz en değerli becerilerden biri, istihdam ettiğiniz kişilere motivasyon sağlama ve işe katılımını kontrol becerisidir. Ne zaman doğru ekibinizi iyi yönetirseniz, sonuç olarak onlardaki üstün performansı gözler ve işletmenizin büyüdüğünü görürsünüz. Öte yandan, çalışanlarınızı motive etmekteki başarısızlık, istenmeyen ciroya neden olabilir ve genellikle işinizin sürekli bir değişim ve kaos ortamında olmasına yol açar.

Bütün çalışanların motivasyonunu korumak için, küçük işletme sahipleri çalışanlarını iş ortağı olarak işe katılmaya teşvik edebilir. Bu, şirkette müşterek mülkiyet sahibi oldukları anlamına gelmez, ancak sizin için çalışan herkesin şahsen şirketin başarısı ve büyümesine odaklandığı anlamına gelir.

Çalışanlar, getirdiği yeni becerilere, yeteneklerine ve sundukları fikirlerine saygı duyulduğunda, bulaşıcı olabilecek bir motive edici etkiye sahiptir ve iş arkadaşları arasında bir ortaklık hissi oluşturur. Motive edici bir yöneticinin diğer özelliklerinden bazıları şunlardır: Her düzeyde çalışanlar arasında güven inşa etmek, kararlara işçilerin de katılımını sağlama ve açık iletişim.

  1. Tutarlı Geribildirim Sağlayın

Çalışanlara işyerindeki performansları hakkında ne hissettiğinizi bildirerek başlayın. Övgü müthiş bir motivasyon kaynağıdır, ancak yapıcı eleştiri de çalışanları biraz daha fazla dikkat edebilecek alanlarda iyileştirmeler yapmaya iter.

Övgü ve yapıcı eleştiri sık sık sunulmalıdır çünkü işle, atanan görevlerle ve çalışanlarla ilgilendiğinizi gösterir.

  1. Şirketi Etkileyen Sorunları Bildirin

Bazen en iyi çözümler yöneticilerden gelmez. Çoğu zaman, siperlerde beraber savaştıklarımızdan gelir. Bu nedenle, sorunlar ortaya çıktığında herkesi bilgilendirmek iyi bir fikirdir.

Yine güven, anahtardır. Bazen, çalışanları küçük işletme sahipliğiniz nedeniyle yaşanan sıkıntılardan korumak için birkaç şeyi saklamayı düşünebilirsiniz. Bunu niyetlerin en iyisiyle yapmak cazip gelse de, önemli bilgileri korumak personel üzerinde moral bozucu bir etkiye sahip olabilir.

  1. Öneriler ve Çözümler İsteyin

Çalışanlara, sağlıklı çalışmayan sistemlerin düzeltilmesi için fikirlerinizi sunun ihtiyacınız olan yeni programlar geliştirin. Onlara küçük işletmenizi daha da iyi hale getirmek için tavsiyeler verin ve onlardan çözümler getirmelerini isteyin.

  1. Çalışanlara Görevlerini Tanımalarına İzin Verin

Bu ilk başta korkutucu olabilir, ama değil. Yeni bir işe giriş yaptıklarında, istihdamda kalabilmeleri için bazı önemli görevlerin yerine getirilmesi gerektiğini (ve iyi yapılmasının önemli olduğunu) anlarlar.

Ama ortaya çıkan o özel görevler ne olacak? İnsanlar, ilgi duydukları bir şey olduğunda rutin olmayan görevleri üstlenme konusunda daha mutlu olurlar.

  1. Çalışanlardan Faydalanmayın

Çalışanlara herhangi bir ödül veya teşvik sunmadan motivasyonlarının sürekliliğini sağlayamazsınız. Bu, tek seçeneğinizin para olduğu anlamına da gelmiyor. Tamamen yaratıcılığınıza bağlı. Esnek zaman, tatile gönderme ve tanıma programları (ayın çalışanı gibi) gibi parasal olmayan teşvikleri kullanmak, iyi iş ödüllendirmesi yöntemlerindendir.

  1. Güven ve Saygı Verin, Sert Resmiyetten Kaçının

Motivasyon, çalışanlara değerli insanlar olarak muamele edilen iş yerlerinde yaygındır. Güven, saygı, sivil konuşma (resmi değil) ve personeli dinleme çalışan motivasyonu teşvik eden bir işyerinde geçerlidir.

  1. Nelerin Motive Edeceğini Öğrenme

Çalışanlardan, onları neyin motive edip neyin etmediği hakkında aktif olarak bilgi alın. Çalışanlar, neyi motive edici bulduklarını bilirler ve sormanız halinde size söyleyebilirler. 

  1. Başarıları Paylaşın

Arka tarafta oturan patronun küçük işletmesindeki morali üst düzeyde tutması için yapabileceği çok şey var. Çalışanlarınızın; elde ettiğiniz büyük kazançları onlarla paylaşmanıza ihtiyaçları vardır. Böylece yoğun çalışmalarının olumlu sonuçlarını görebilir ve sağlıklı bir momentumu inşa etmeye motive edebilirsiniz.

  1. Eğlencenin İşyerine Getirilmesi

Keyifli bir çalışma ortamı büyük bir motivasyon kaynağı olabilir. Parasal teşviklerle ekibinizle dostça bir rekabet ortamı başlatmayı veya ödül olarak bir günü tatil yapmayı düşünebilirsiniz. Ya da patlamış mısır makinesi almayı… Hatta cuma akşamı pizza partisi gibi ruh halini hafifletecek bazı kolaylıklar… Motivasyon için yapabileceğiniz o kadar çok şey var ki… 

  1. Personelin Hayatları Hakkında Gerektiği Kadar Bilgi Sahibi Olun

Çalışanları genç çocuklar gibi özel günlerinde (mesela doğum günü) kutlayın.  Tatil gezileri hakkında bilgi alın ve hem kişisel hem de şirket etkinliklerinin çakışıp çakışmadığını sorun. Bu tür çalışanların yaşam etkinliklerine uyum sağlamaya özen gösterin.

Nihai olarak, çalışanlar motivasyonlarını sürdürmek ve pozisyonlarındaki başarıyı korumakla yükümlüdürler. Bununla birlikte, patron olarak işiniz, işyerinizi günden güne koruyan insanların yaşadıkları zorlukları getirdiğiniz yeniliklerle teşvik etmek ve onları ödüllendiren bir ortam yaratmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir