Sanal Çağrı Merkezi Nedir? Çağrı Merkezi İşi Kurmak Nasıldır?

Sanal çağrı merkezi iş fikri minimum malzeme ve eğitim ile evden çalıştırabileceğiniz bir iş fırsatıdır. Kendiniz dışında ekstra bir çalışanı gerektirmeyecek de küçük bir iştir. Evden çalışmak isteyen, mükemmel iletişim becerilerine sahip sosyal, ve samimi insanlar için mükemmel bir iştir.

Öncelikle sanal çağrı merkezinin ne olduğunu anlayalım. Temel olarak bir müşteri hizmetleri temsilcisi ve / veya sekreterle aynı role sahip olursunuz. Bu nedenle, telekomünikasyon ve telefon ile en gelişmiş teknolojiye erişiminiz işin anahtar noktasıdır.

Çağrı merkezi yazılımı noktasında sizin için en iyi hangisinin olacağını aramalısınız. Gelen çağrıları ve bilgileri yönlendirmenizi ve düzenlemenizi sağlamaya yardımcı olması için sanal bir asistan da isteyebilirsiniz.

Sanal Çağrı Merkezi İşine Başlarken

Çoğu şirket, müşteri hizmetleri deyince kaynakları ve personeli rahatsız edecek zor bir iş olduğu için, yardım almayı hemen kabul edecektir. Mevcut müşteri hizmetlerinde problem yaşayan veya telefonla çalışma durumuyla ilgili zorluk çeken şirketleri aramalı ve onlara hizmetlerinizi sunmalısınız.

Müşterinin ürünlerinde ve hizmetlerinde çalışanlarının adları, numaraları ve görevleri hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Müşteri hizmetleri ile ilgili en yaygın şikâyet, temsilcinin söz konusu sorunla ilgili hiçbir şey bilmediği ve sorunu çözecek herhangi birine telefonu bağlayamamasıdır.

Sanal Çağrı Merkezini Genişletmek İstiyorsanız

Tüm aramaları cevaplayabilecek bir personel tuttuğunuzdan, tuttuğunuz personellerin kibar olduğundan ve çabuk olduğundan emin olun. Personelinizin görüşmelerini dinlemek her zaman iyi bir fikirdir. Görevlerinde mükemmelleşmeleri için gerekli olan uygun ekipmanı ve eğitimi personelinize sağlamalısınız.

Sanal çağrı merkezi işi her zaman ihtiyaç duyulan bir iştir. Ancak bir firmanın sizi bırakmaması için sunduğunuz ürünün kalitesini en üst düzeye çıkarmanız gerekir.

Çağrı merkezi metriklerini araştırın ve anlayın; böylece çalışanlarınızın yeteneklerini onları ezmeden en üst düzeye çıkarın. İyi bir iş çıkardıklarından ve en yeni bilgilere ve en iyi ekipmana sahip olduklarından emin olun.

Çağrı Merkezi İşine Nasıl Başlanır?

Bir çağrı merkezi kurmayı planlıyorsanız, konumun pek önemli olmadığını bilmelisiniz. Müşterilerle kuracağınız irtibatınızda sizi şahsen ziyaret etmeyeceklerinden dolayı çağrı merkezinin nerede olduğu pek de önemli değildir. Fakat altyapı ve veri depolama gereksinimleri hayati öneme sahiptir. 

Altyapı Gereksinimlerini Belirleyin

Altyapı ihtiyaçlarını belirlemek için bir telekom danışmanıyla birlikte çalışabilirsiniz. Dahili kablolama, telefon sistemi ve bant genişliği gereksinimleri en önemli hususlardandır. Örneğin, standart anahtarlamalı geleneksel telefon hatlarının veya Voice Over Internet Protocol’ın en iyi seçim olup olmadığına karar verin. VoIP’yi seçerseniz, fiber optik şebeke hizmeti için potansiyel bir sitenin önceden kurulup kurulmadığını, kısaca ne kadar masraf ödemeniz gerektiğini kontrol edin. Bant genişliği, veri aktarım hızını belirtir ve bu da internet bağlantınızın hızını ve verimliliğini belirler.

Veri Depolama Ortamını Optimize Edin

Süreyi ve sistem güvenilirliğini sağlamak için, veri ekipmanını ayrı bir klima sistemi ve nem izleme ekipmanıyla donatılmış kapalı bir odaya kurun. Veri merkezi sıcaklığı ve çevre kontrolleri konusunda uzmanlaşmış bir firma olan Avtech Software Inc.; 68 derece ile 75 derece fahrenhayt arası bir ortam sıcaklığı ve yüzde 45 ile yüzde 55 arasındaki bağıl nem seviyesini önermektedir.

Yazılım ve Ekipman Satın Alın

Yazar ve girişimci Vikas Gupta, “Comdex Çağrı Merkezi Eğitim Kurs Kiti” adlı kitabında, tüm yeni çağrı merkezlerinin beş temel teknolojiyle başlamasını öneriyor. Bunlar; bir internet bağlantısı, otomatik çağrı dağıtıcısı, etkileşimli sesli yanıt sistemi, bilgisayar telefon entegrasyonu ve müşteri iletişim araçları dahildir. Odak nokta giden aramalar üzerindeyse, arama yazılımı da gerekir. Her temsilcinin bir bilgisayara ve kulaklığa ihtiyacı olacaktır. Yazılım ve ekipman fiyatları önemli ölçüde değişir, bu nedenle bir alışveriş kararı almadan önce en az üç teklif alın.

Gürültüyü En Aza İndirin

Telefon zilleri, devam eden sohbetler ve çalışan ekipmanlar, gürültülü bir çalışma ortamına katkıda bulunur. Bu, kat planlamasının, düzeninin ve iş yeri tasarımının gürültüyü hayati derecede azaltacak şekilde yapılmasını gerektirir. Bunu başarmak için ses engelleyici paneller eklemek, bir veya iki özel ofis oluşturmak üzere iş istasyonları arasında aralıklar bırakmak gerekebilir. Gürültü önleyici mobilyalar da gürültüyü bir miktar azaltabilir.

Yeni Sanal Çağrı Merkezi İşi Kurmanın Avantaj ve Dezavantajları

Sanal çağrı merkezi, birbirleriyle aynı coğrafi konumda olmadan dünyanın herhangi bir yerindeki çağrıları yanıtlayan ve izleyen temsilcileri içerir. Bu yeni iş fikri; hızlıca ve nispeten ucuza başlatılabilir ve önemli gelir seviyeleri üretme potansiyeline sahiptir.

Sanal Çağrı Merkezi İşi Kurmanın Artıları

Sanal bir çağrı merkezi işini araştırırken dikkate alınması gereken bazı avantajlar aşağıda belirtilmiştir:

 • Başlangıç maliyeti düşüktür ve yüksek kar potansiyeli vardır.
 • Sanal çağrı merkezleri genellikle ev bazlı işletmeler olarak işletilmektedir.
 • İşletmeler arayan müşterileri için canlı yardım almak istediklerinden bu konuda artan bir talep vardır.
 • Konuşmayı ve başkalarına yardım etmeyi seven insanlar için mükemmel bir iştir.
 • İş büyüdükçe başka sanal çalışanları bünyenize katarak işinizi büyüyebilirsiniz.

Sanal Çağrı Merkezi İşi Kurmanın Eksileri

Sanal çağrı merkezi işletmesinin pek çok olumlu yanı vardır, ancak zorluklar da öyle. Potansiyel zorluklarından bazıları şunları içerir:

 • Hoş bir sese, profesyonel telefon görgü kurallarına ve mükemmel örgütsel becerilere sahip olmanız gerekir.
 • Bilgisayar, faks, yazıcı, kaliteli ve çok hatlı bir telefon veya sanal telefon sistemi dahil standart ofis ekipmanlarına ihtiyacınız var.
 • Ev tabanlı çağrı merkezi ekipmanları için yatırıma ihtiyacınız olabilir.
 • Çalışma saatlerinizde esnek olmalısınız. Müşterilerinize farklı saat dilimlerinde uyum sağlamak için akşamları ve hafta sonları çalışmaya istekli olmalısınız
 • En büyük rekabet denizaşırı hizmetlerden kaynaklanır, bu nedenle kendinizi farklılaştırabilecek bir yol bulmanız gerekir.
 • İşletmenizi pazarlamak ve müşteri bulmak zor olabilir.

Daha farklı yeni ve ek iş fikirleri arayanlar için burada paylaşıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir