Satışları Artırmak İçin Pazarlamada Ucuz ve Basit Yöntemler

Soru: Küçük bir işletme için çalışıyorum ve insanların mağazamı ziyaret etmeleri için çevrimdışı kullanabileceğim bazı pazarlama fikirlerine ihtiyacım var.

Cevap: Her yıl onlarca iş planını inceliyoruz. Pazarlama bölümünde, bu planların neredeyse tamamı “Şirketimizi sosyal medya aracılığıyla pazarlayacağız” diyor. Bu harika ama birçok cazip müşteri grubu bilgisayarlarında veya akıllı telefonlarında çok fazla zaman harcamıyor. Buna ek olarak, sosyal medyanın aslında yalnızca bazı sektörlerde satış yapmada etkili olduğunun üzerinde duruyor. Başarılı şirketlerin çoğu online ve etkili çevrimdışı pazarlama faaliyetleri kombinasyonu kullanıyor.

Aşağıda, satışlarınızı önemli ölçüde artıracak düşük maliyetli çevrimdışı pazarlama stratejileri verilmiştir:   

 1. Ücretsiz Tanıtım

Medya kaynakları her zaman ilginç hikayelere yer veriyor. Yerel gazetelere, radyo istasyonlarına ve televizyon ağlarına başvurun ve sizinle ilgili ilginç bilgiler, ürünleriniz ve neden işinizi başlattığınız hakkında bilgi verin.  

 1. Düşük Maliyetli Gazete İlanları

Çoğu üniversitenin radyosu gazetesi vardır. Ürününüz bu demografik tabloya hitap ediyorsa, bunlar düşük maliyetli reklamlar için mükemmel kaynaklardır. Ayrıca, daha geniş ölçekte okunan kağıtlara yaklaşabilir ve düşük bir fiyata satacakları herhangi bir reklam alanının olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 1. Medya Hediye Çeki  

Radyo ve televizyon istasyonları, her zaman dinleyicilerine ve izleyicilerine verebilecekleri ücretsiz ürünler arar. Şirketinizle ilgili reklamlar ve tanıtımlar karşılığında ücretsiz ürünleri vermeyi teklif edin.  

 1. Onaylar

Ürününüzü tanınmış yerel, bölgesel ve ulusal bireylere ücretsiz olarak verin. Beğendilerse kullanacaklar ve başkalarına anlatacaklardır.      

 1. Ağ Oluşturma

Önemli iş liderlerini cezbeden kulüplere, iş gruplarına ve derneklere katılın. İşletmenizin potansiyel müşterilerini tanıyabilen bu büyükleri kullanıp kullanamayacağınızı test edin. Sektör büyükleriyle görüşmek faydalıdır.  

 1. Ücretsiz Öğle Yemeği

Potansiyel müşterileri ücretsiz öğle yemeğine davet edin. Birkaç yüz dolara, potansiyel alıcılara ürün ve hizmetlerinizi tanıtabilirsiniz.                                

 1. Bayi Fuarları

Bir stand için para ödemek istemeyebilirsiniz ama bazı ticaret fuarlarında birbiriyle ilgili ürünleri satan başka bir şirketle bir standı paylaşabilirsiniz. Pek çok başarılı girişimci, sadece prototiplerle fuarlara katılır ve yüzlerce ürünü satarlar.

 1. Ticaret Dernek Yayınları

Neredeyse her endüstri birliğinin bir ticaret yayını vardır. Bu yayınların çoğu yeni ürün ve hizmetler içerir ve girişimciler ve sektördeki yeni işletmeler hakkında ilginç hikayeler içerir.   

 1. Kuponlar ve Broşürler

Masaüstü bilgisayar ile çok düşük bir maliyetle profesyonel kuponlar ve broşürler oluşturabilirsiniz. Bunları işyerinizden veya potansiyel müşterilerin bir araya geldiği dağıtım noktalarında dağıtın.  

 1. Ücretsiz Ürünler 

Ürünlerinizi ücretsiz vermek, mükemmel bir düşük maliyetli pazarlama stratejisidir. İnsanların düzenli olarak kullandıkları şeylerle ilgili düşük fiyatlı ürünler satarken bu pazarlama çeşidi iyi çalışır. 

 1. Çapraz Promosyonlar

Çapraz promosyonlar perakendecilikte popüler olmakla birlikte, her tür ticarette kullanılabilir. İlgili ürünleri veya hizmetleri sunan şirketleri bulun ve birbirinizin işini teşvik etme yollarını keşfedin. Bunu, kendi iş yerinizde, ortak reklamlar yoluyla ve birbirlerinin web sitelerine bağlantılar ile yapabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir