Sermaye Olmadan Nasıl İş Kurulur?

Bir iş kurmak sizi heyecanlandırıyor. Belki bir fikriniz var ya da kendi girişiminizi başlatma ve büyütme düşüncesi aklınızdan çıkmıyor. Mevcut işinizden ayrılıp kendi işinizi başlatmak istiyorsunuz fakat sizi durduran bir engel var: çok paranız yok.

Yüzeyde bu önemli bir sorun gibi görünüyor ancak kişisel sermaye eksikliği, rüyalarınızı takip etmenizi engellememelidir. Aslında ne yaptığınızı biliyorsanız, hiç finansal yatırım yapmadan bir iş başlatmak ve büyütmek tamamen mümkündür.

Neden Bir İşletmenin Paraya İhtiyacı Var?

Önce, bir işletmenin neden ilk etapta paraya ihtiyacı olduğuna bir göz atalım. Bir işletme kurmak için farklı ihtiyaçlar var. Şirketinize fon sağlamak için alternatif yöntemler bulmaya başlamadan önce ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu tahmin etmek önemlidir.

Aşağıdakiler bir fikir verecektir:

 • Lisanslar ve izinler: Bölgenize bağlı olarak özel evrak ve kayıtlar gerekebilir.
 • Gereçler: Hammadde lazım mı? Bilgisayarlara ve / veya diğer cihazlara ihtiyacınız var mı?
 • Ekipman: Özel makine veya yazılımlara ihtiyacınız var mı?
 • Ofis alanı: Bu çok büyük bir harcamadır. İnternet, kamu hizmetleri giderleri, temizlik hizmetleri gibi şeyleri ihmal edemezsiniz.
 • Dernekler, abonelikler, üyelikler: Her ay için hangi yayın ve bağlantıları alacaksınız?
 • İşletim giderleri: Reklam ve pazarlama giderlerini unutmayın.
 • Yasal ücretler: Bir avukata veya hukuk departmanına ihtiyaç var mı?
 • Çalışanlar, serbest çalışanlar: İşinizi tek başınıza yapamayacaksanız, bordro hazırlayacağınız kişilere ihtiyacınız olacak.

Bununla birlikte, daha az para ile iş kurmanın iki temel yolu var: maliyetleri düşürmek veya mevcut kaynakları dış kaynaklarla artırmak. Burada üç seçeneğiniz var:

 1. İhtiyaçlarınızı Azaltın

İlk tercihiniz, yukarıda listelenen ihtiyaçları göz önünde bulundurarak az maliyetli işletme modelinizi geliştirmektir. Örneğin, bir şirketi bir danışman veya serbest çalışan olarak başlatmayı planlıyorsanız, başlangıçta tek çalışan olarak “çalışan” giderlerinizi azaltabilirsiniz. Ofis alanına ihtiyaç duymadığınız sürece, evden çalışabilirsiniz. Daha ucuz kaynaklar bulmak için çalışmalar yapabilir, üretimi çok pahalı olan ürünleri başlarda kesebilirsiniz.

 1. Önyükleme Yığını

Tam teşekküllü işletme moduna girmek yerine yalnızca temel ilkelerle başlayacaksınız. Kar zarar oranının kafa kafaya gelebilmesi için kapsamınızı ve kârınızı azaltarak bir niş hizmet başlatabilirsiniz. Serbest meslek sahibi bir birey olarak başlayabiliyorsanız, en büyük başlangıç ​​masraflarından kaçınırsınız

Biraz gelir elde etmeye başladıktan sonra kendinize yatırım yapabilir, bir defada değil parça parça hayal ettiğiniz işi inşa edebilirsiniz.

Tavsiye Yazımız: Sermayesiz İş Fikirleri, Para Olmadan Yapılacak Ek İşler

Tavsiye Yazımız: Sermayesiz Başlanabilen Kurulabilen İş Türleri Nelerdir?

Tavsiye Yazımız: Çok Az Küçük Sermayeyle Günümüzde Yapılacak İşler

 1. Dış Kaynak Kullanımı

Üçüncü seçenek, dış kaynaklardan para almakla ilgilidir. Sermayenizi artırmak için düzinelerce potansiyel yol var. İşte sizin için birkaç potansiyel kaynak:

 • Arkadaşlar ve Aile: Birden fazla kaynaktan sermaye geliştirmek durumundaysanız, arkadaşlarınızdan ve ailenizden yardım alma olasılığını ekarte etmeyin.
 • Melek Yatırımcılar: Melek yatırımcıları, nesiller boyu iş fikirlerini destekleyen zengin kişilerdir. Bunlar, genellikle şirketin kısmi sahipliği karşılığında yatırım yaparlar; bu da, dikkate alınmaya değer bir fedakarlıktır.
 • Girişimci Kapitalistler: Girişim kapitalistleri melek yatırımcılara benzemektedir, ancak genellikle ortaklıklar veya kuruluşlardır ve halihazırda var olan işletmeleri tarama eğilimindedir.
 • Devlet Teşvikleri ve Kredileri: Örneğin Kosgeb kredileri. Başlamanıza yardımcı olmak için kredi ve bağışlar sunar.
 • Banka Kredileri: Krediniz iyi durumda ise, her zaman bankayla bir kredi limiti üzerinde anlaşabilirsiniz.

Küçük başlamak veya borç almak gibi bazı fedakarlıklar yapmak zorunda kalabilirsiniz, ancak iş fikrinize inanıyorsanız, bu zorluklardan hiçbiri sizi yolunuzdan alıkoymamalıdır. Sermaye üstesinden gelmek için önemli bir engel, ancak hata yapmadığınız takdirde aşılabilirdir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir