Sermaye Para Olmadan Nasıl İş Kurabilirim?

“Bir iş kurmak istiyorum, ancak hiç param yok” İş kurmak isteyen girişimcilerle karşılaştığınızda bu ifadeyi defalarca duyarsınız. Birçok girişimci sağlam fikirlere sahip ancak başlamak için uzun bir iş planına ve çok miktarda paraya ihtiyaç duyduklarını hissediyorlar. Yapacağınız şey konusunda tutkunuz varsa, sermaye olmadan iş kurmanın yolları vardır. Başarılı şirket kurmak için parası olmayan başarılı girişimcilerin kullandığı ipuçları ve anahtar tavsiyeler vardır.  

Çevrenizle Fikir Alışverişinde Bulunun

Patlamaya hazır bir fikriniz var fakat paranız yok. Bu konuda en iyi fikir internette forumlarda ve çevrenizdeki insanlarla görüş alışverişinde bulunmaktır. Hem işin tutup tutmayacağı konusunda size bir fikir verecekler hem de gereken sermaye için yapabilecekleriniz hakkında tavsiyelerde bulunacaklardır.

Yatırıma İstekli Melek Yatırımcı Bulun

Ülkemizde de bulunan bazı melek yatırımcılar, akıllarına yatan yeni bir iş fikri konusunda girişimcilere yardım ederler. Eğer eşsiz ve mükemmel bir iş fikriniz var ve bu iş için yeterli sermayeniz yoksa melek yatırımcılarla iletişim kurmaya çalışmanın tam zamanı!

Sermayesiz Başlanabilen Kurulabilen İş Türleri Nelerdir?

Kullanılmış veya Ödünç Ekipmanlarla İşe Başlayın

Eğer kurmak istediğiniz iş için teknik mal ve malzemeler gerekiyorsa bunun için internette bir araştırma yaparak bu işle ilgili ekipman kiralama yapıp yapamayacağınızı anlamanız yararınıza olacaktır. Çevrenize sorarak kullanılmış ya da ödünç ekipmanlar sağlayabilirsiniz.

Oyuna Girmek İçin Satacak Bir Şeyler Bulun

Eğer oyuna gerçekten girmek istiyorsanız çabalamanız gerekecektir. Yeterli paraları yokken iş kuranların birçoğu ek işler yaparak sermaye biriktirmişlerdir. Örneğin bir bayan el işi sanatları ya da mutfak lezzetlerini satarak birkaç yıl çalışıp sermaye biriktirebilir. Börek ve mantı satışlarından sağlanan gelirle yeni işiniz için sermaye bulmuş olursunuz.

Çok Az Küçük Sermayeyle Günümüzde Yapılacak İşler

 

Devlet Desteği Almaya Çalışın

İşiniz için devlet desteği alıp alamayacağınız konusunda gerekli araştırmaları yapın. Örneğin küçük girişimciler için verilen hibeli geri ödemesiz krediler bile alma imkanı yakalayabilirsiniz. Bunun için şartların neler olduğunu öğrenin.

Özetle, işleri sınırlı kaynaklarla gerçekleştirmenin yolları vardır. Ücretsiz danışmanlık hizmeti verecek kişileri bulmak, potansiyel melek yatırımcıları tanımak, kullanılmış ekipmanlarla işe başlamak, fon yaratmak için satacak bir şeyler bulmak ve yaratmadan önce ürününüzü satmak için danışmanlardan oluşan bir grup bulmak gibi. En önemlisi: ŞİMDİ harekete geçin. Para eksikliği, sizi hayalinizdeki şirketi inşa etmenizi engellemesin.

Düşük Maliyetli İş Kurmak İçin Az Sermayeli Kazandıran İş Fikirleri

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir