Sermayesiz Başlanabilen Kurulabilen İş Türleri Nelerdir?

Eğer milyonlarca Türk insanından biriyseniz, sizler de kendi işyerinizi kurmayı hayal ediyorsunuz. Ancak elbette bunu yapmanıza mani olabilecek düzinelerce engeller vardır. Örneğin, işi gerçekten açabilecek kadar motivasyonunuz olmayabilir. Veya başlamak için sağlam bir fikriniz bile olmayabilir henüz.

Ama çoğu insanın engeli paradır. Durduğumuz yerde para kazanmanın zor olduğunu biliyoruz. Bir iş kurmak için sermaye gerektiğini, belirli miktarda para harcanması gerektiğinin farkındayız.

Bu durumda şunları göz önünde bulundurun: Krediler, hibeler, bağış toplama seçenekleri, kitle fonlaması, sponsorlar. Aslında para bir iş kurmak için iyi bir bahane değil. Ve bunun ötesinde, neredeyse hiç para gerekmeden sermayesiz başlanacak bazı işletme türleri vardır.

Bir İşe Başlamak İçin Nelere Gerek Var?

İlk adımınız, bir işletmeyi resmen “başlatmak” için nelere ihtiyaç duyulduğu ve bu öğelerin hangilerinin maliyetinin olduğunu keşfetmektir.

 • Planlama.Elbette bir iş planı ve finansal model hazırlamanız gerekir, ancak bunu kendi başınıza ücretsiz yapabilirsiniz.
 • İşletme lisansı.Bir ortaklık veya kişisel şirket kurmayı planlıyorsanız, birkaç evrak hazırlamanız gerekir ancak ihtiyacınız olan lisansa bağlı olarak muhtemelen birkaç bin TL’den daha fazla maliyet ödemeyeceksiniz. 
 • Bir alan adı.Çevrimiçi markanıza daha erken yatırım yapmanız gerekecek. Mümkün olduğunca profesyonel bir şekilde gitmeyi istemektesiniz. Sizinki asgari düzeyde geçerli bir ürünse, başlatmak için kemik bir yaklaşım da uygulayabilirsiniz. Çoğu zaman, markanızı başlangıçta tanımlamak için akıcı bir etki alanı adı satın alınabilir. Alan adı genelde 30TL-50TL arasında değişmektedir.
 • Bir internet sitesi.Web sitesi üreticileri bu günlerde özgür. İlk sitenizi oluşturmak için hiçbir şey harcamak zorunda değilsiniz. Wordpress gibi yaygın olarak kullanılan bir CMS (web sitesi platformuyla) ile basit şekilde ücretsiz web sitesi kurabilirsiniz.
 • Pazarlama.Pazarlama çok pahalı olma konusunda bir üne sahip olsa da, aslında yalnızca zamanınızın bir kısmını harcayarak gerçekleştirilebilecek çok etkili taktikler vardır. Sosyal medya pazarlaması, SEO ve içerik pazarlaması bu kategori içerisinde hepsine uygundur ve dürüst olmak gerekirse, bunlar gerçekten ihtiyacınız olan en önemli şeylerdir.
 • Ekipmanlar.Ekipmanlar, ofisler ve diğer maddi varlıklar nakit katili olarak bilinse de tüm işletmeler bunlara ihtiyaç duymamaktadır. Kısaca anlatacağımız gibi bazı işletmeler bu şeylerden herhangi birine ihtiyaç duymuyor.
 • Ürünler.Son olarak, tüm işletmeler bir şeyler satmaya ihtiyaç duyuyor ; bu da genellikle ön yatırım anlamına geliyor. Bununla birlikte, pek çok hizmet para yerine zaman yatırımı ile yapılabilmektedir.

Sermaye Olmadan Yapılabilecek İşletme Çeşitleri-İş Fikirleri

Peki, yukarıdaki alanlardan herhangi birinde olduğu gibi maddi bir yük olmadan hangi tür işletmeler açılabilir?

Türkiye’de Ticarette En Çok Para Kazandıran İşler Nelerdir?

 

 1. Kişisel Eserler

Öncelikle sanat ve zanaat gibi kişisel eserler vardır. Örneğin bir ressamsanız, sanat eserlerinizi kendi zamanınızdan başka bir sermaye gerekmeden satabilirsiniz. eBay, Etsy ve Amazon gibi yabancı platformlar olduğu gibi gittigidiyor.com, sahibinden.com ve Letgo gibi yerli platformlar da yaratıcıları ağırlıyor ve işinizden kar elde etmenizi kolaylaştırıyor.

 1. Ev İçi Hizmetler

Evde yapılacak hizmetler hiçbir maliyete gerek duymaz, çünkü bunlar maddi olmayan ürünlerdir. Eğer insanların yoğun olduğu semtlerde yaşıyorsanız işiniz için fiziki bir karargaha ihtiyacınız olmayacaktır. Örneğin, bir bebek bakımı hizmeti, başkasının köpeğine bakım hizmeti, evde beslenen hayvanlara bakım servisi, bahçe peyzaj düzenleme ve çim biçme hizmeti, kar temizleme hizmeti gibi bir iş başlatabilirsiniz.

 1. Onarım veya Beceri Tabanlı Hizmetler

Belirli bir beceriniz varsa, kalifiye iş gücünüzü işiniz için ana gelir katmanı olarak kullanabilirsiniz. Örneğin ev onarımları hakkında fazla bilgisi olmayan ev sahiplerine hitap edebilirsiniz. Evde sunulan hizmetler gibi, bu iş türü de size fiziksel bir kuruluşunuz olmasını gerektirmez ve belki de iş için ihtiyaç duyacağınız araçlar ve ekipman dışında herhangi bir şeye yatırım yapmanızı gerektirmez.

Evde Nasıl Para Kazanılır, Evde Yapılabilecek Ek İşler Nelerdir?

 1. Danışmanlık

Çoğu işçi, birkaç yıl mesleki deneyim kazandıktan sonra girişimci olma düşüncesindedir. Bulunduğunuz endüstriyi ve o dönemde ne kadar öğrendiğinizi düşünün. Profesyoneller veya iş kuran girişimciler muhtemelen uzmanlığınız için size ödeme yapmaktan memnuniyet duyacaklardır. Danışmanlık, üretmek için yalnızca zaman harcadığınız bir hizmettir ve kariyer fırsatı olarak son derece değerli olabilir.

 1. Satış

Satışın arkasındaki fikir basit: Ürün alıyor ve bunları başkalarına satıyorsunuz. Bu eşyaları almak için dropshipping veya toptancılığı kullanabilirsiniz. Dropshipping ile daha düşük bir kâr elde edersiniz ancak başlangıç için gerekli maliyet çok düşüktür. Toptancıyla anlaştığınızda daha fazla sermaye parasına ihtiyacınız olacak, ancak daha fazla kontrole sahip ve daha fazla para kazanıyor olacaksınız.

 1. Mikro Girişimcilik

Elbette, kendi minyatür işinizi mikro girişimcilik ve paylaşılan ekonomi fırsatları aracılığıyla da bir araya getirebilirsiniz. Örneğin, Uber gibi bir hizmet için araba kullanabilir veya evinizi AirBnB aracılığıyla kiralayabilir veya halihazırda olanı kullanan benzer hizmetleri bulabilirsiniz.

İşletmenizi başlattıktan ve kazanç sağlamaya başladıktan sonra, başlangıç ​​sermayeniz zamanla artacaktır. Kârlarınız sayesinde girişiminiz ile ilgili yeniden yatırım yapabilir veya daha büyük bir işletmeye başlamak için kullanabilirsiniz.

Çok Az Küçük Sermayeyle Günümüzde Yapılacak İşler

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir