Sevilecek Mobil Uygulama Yapmak İçin Gerekenler

Önde gelen uygulama mağazalarında yaklaşık 7 milyon uygulama var. İnsanların dikkatini çekmek ve sevilecek bir mobil uygulama yapmak için cazip arayüz oluşturmak artık kolay bir iş değil. Son yıllarda, mobil uygulamalar patlama yaptı ve neredeyse anı yaşadığımız her saniye elimizde telefonla dolaşıyoruz. Bu durum, bu günlerde para kazanmak isteyen yazılımcıların ve işletme sahiplerinin mobil uygulama piyasasına nasıl girileceği konusunda fikir aramaya yönelmesine yol açtı.

2017 yılının ilk çeyreğinde yapılan bir araştırma, dünya genelindeki insanların akıllı telefonlarında günde ortalama 8 ila 12 uygulamayı kullandıklarını söylüyor. Öyleyse, bu seçkin uygulamalar arasına girmek istiyorsanız, rekabetin gerçekliğini görerek insanların talep edeceği ve var olmayan bir şey sunmanın yollarını bulmanız gerekir.

Uygulama geliştirme süreci boyunca akılda tutulması gereken üç ipucu vereceğiz.

Müşterilerin Uygulamanın Değerini Hızlı bir Şekilde Tespit Edebildiğinden Emin Olun

Genel kural olarak, bir veya iki cümlede uygulamanızın amaç ve işlevlerini tam olarak açıklayamıyorsanız, uygulamanız insanlara çok karmaşık geliyordur. Ne tür bir uygulamanın kurulduğuna bakılmaksızın, tüm mobil uygulamalar insan hayatını daha iyi hale getiren bir şey olarak ifade edilmeli ve insanlara bu şekilde pazarlanmalıdır. Ya da en azından uygulama kendisini hemen yararlı olarak kanıtlamalıdır.

Örneğin, CM Security Master’ı kullananlar bilir. Bu şirket, Android telefonların virüslere karşı duyarlı olduğunu biliyor. Böylece, telefonunuzu tarayan ve riskleri gerçek zamanlı olarak tanımlayan, sezgisel bir gizlilik koruma programı oluşturdu. Ardından, virüsleri temizleyip telefonunuzun yüzde yüz verimlilikle çalışabilir olmasını ve değerli verileriniz güvenli kalmasını sağlar. Açıkçası, uygulamanın yaratıcıları statüko içinde bir sorun buldu ve onu çözecek bir araç inşa ettiler. Bu uygulamanın amaç ve işlevi birkaç kelimeyle açıklanabilir.

Bir mobil uygulamanın başarısı, değerini ne kadar iyi ilettiğinize büyük ölçüde bağlıdır.

İlgili Yazı: Mobil Uygulama Yorumlarını Artırma Yöntemleri

İnsanları Birbirine Bağlamanın Yollarını Bulun

Dijital evrende ana temalardan birisi insanları bir araya getirmektir. Uygulamalar, kendi evrelerini tamamlamak için farklı yolları taşımak durumunda. Uygulamayı geliştirme sırasında gerçekleştirilen iyi bir hedefleme, kullanıcıların platformunuzun ilerlemesine katkıda bulunabileceği orijinal bir takipçi yaratmaya yardımcı olabilir. Uygulama geliştiricinin buradaki görevi, insanların başka yerde bulamayacakları paylaşılan bir değer tasarlamak olmalıdır.

Uygulamalar içinde işletmeler kendi reklamlarını, kuponlarını, sadakat programlarını ve satış mağazalarını oluşturabilir ve ücretsiz rezervasyon ve randevu yazılımına erişebilir.

Profesyonel hizmet sağlayıcılar için tasarlanan programlar, hem tüketicilerin hem de kuruluşların ücretsiz çapraz tanıtım fırsatlarının ve müşteri yönetiminin avantajlarından yararlanabileceği sanal bir toplum inşa ederler.

Aynı görüşte, aynı zevklerde, aynı amaçlarda olan insanlarla bağlantı kurmada başarılı olmak için, platformunuzu, herkesin yararlandığı ve aynı değeri paylaştığı benzersiz bir deneyim haline getirmeniz gerekiyor.

Mobil Uygulamayı Basit Tutun

Her şeyden önce, uygulamanızın kullanılabilirliği, hareket halindeyken dahi anlaşılması kolay olmalıdır. Kullanıcıların zamanı çok değerlidir. Bu nedenle, programınızın her yönünün birkaç dakika içinde veya saniye içinde anlaşılabilirliğinden emin olmanız gerekir.

Ünlü bir şirketin başkanı “Başarılı uygulamalarda gördüğüm en yaygın faktörlerden biri basitliktir” diyor. “Hiç kimse, bir uygulamayı nasıl kullanacağını anlamaya çalışmak için saatlerini harcamak istemiyor, uygulamada daima anlık bir tatmin duygusu olmalıdır.”

Bu konsepte göre bugünün en güzel örneklerinden biri Uber. Kurucuları yola çıktığında, basitleştirilmiş bir çözüm yaratmak istediler. Uygulamayı açtıktan sonra, kullanıcı birkaç saniye içinde gerekli sonuçları alabiliyor. Ve nasıl çalıştığını anlayamayan kimse yok.

Akıllı telefonlar insanların hayatlarını kolaylaştırmak içindir. Kullanıcının sahip olduğu ilk izlenim ve programınızın amacının verdiği izlenim aynı olmalıdır.

Bu günlerde bir uygulama oluşturmak sıkıcı bir iş gibi gelebilir. Çoğu kişi, telefonlarındaki mevcut programlarla ilgili ve onları yeni bir uygulama yüklemeye teşvik etmek zor. Bunu göz önünde bulundurarak, bu zorlu engeli aşmak için gerçekten kendinizi odaklamanız gerekir. Her zaman kendinize şu soruyu dile getirin: “Bu uygulama, hayatları nasıl iyileştirecek?” Unutmayın, yalnızca insanların uygulamanızı indirmesini sağlamanız, buzdağının yalnızca görünen kısmıdır. Uygulamayı iyileştirmenin yollarını aramaya devam etmeniz gerekiyor. Hiçbir uygulama mükemmel değildir. Tüm ömrü boyunca değişime açık olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir