Seyahatten ve Turistlerden Para Kazanmak İçin İş Fikirleri

Seyahat etmek isteyen kişilere yardım ederek seyahat etmek veya seyahatlerinizde geçirmiş olduğunuz vakitleri ve içinizdeki geziye dair coşkunuzu paylaşarak para kazanmayı hayal edin. Evet bu mümkün. İnternet ve dijital cihazlar, çevrimiçi olabildiğiniz her yerde gerçeklik kazandırır. Çantalarınızı toplayın ve seyahat edin ya da yolculuk yapmak isteyen kişilere yardımcı olan bu altı ev iş fikriyle gün batımına girin.

Seyahat Blogu Açmak

Herhangi bir konuda bloglama, evde iş yapmak isteyenler için harika bir yoldur. Özellikle gezginler için çok eğlenceli olabilir. Bu konuda ülkemizde de yol boyunca yaşadığı maceraları bloglayan seyahatseverler var. Bloglar adeta çevrimiçi dergiler olduğu için geziler hakkında blog yazabilir ve para kazanabilirsiniz.

Tüm bloglar gibi, bir seyahat blogger’ı olarak para kazanmak için gereken; maceralarını öğrenmek isteyen kişilere ulaşmaktır. Blogun para kazanma yolu sponsorlar, reklam beslemeleri (örneğin Adsense ) veya reklam satış alanı ile olabilir. Yaptığınız blog yazısına ve takipçilerin sayısına bağlı olarak, ücretsiz şeyler de kazanabilirsiniz. Örneğin, Asya’da bisiklet kullanıyorsanız, bir bisiklet şirketi size bir bisiklet verebilir.

Gezi Yazarı

Bazı alanlarda seyahat yazımı ve blog yazımı benzerdir.  Gezi yazarlığında yazınızı başkası için satıyorsunuz. Örneğin başkasının dergisi veya başkasının bloğuna gezi yazısı satmak gibi. Çevrimiçi birçok dergi, yalnızca paranızı ödemekle kalmayacak ayrıca eğlenceli yerlerde gezmiş de olacaksınız. 

Çoğu serbest yazım işi gibi burada da bir akış vardır. Editörlerin istediği şeyleri yapmanız gerekir; bu, ilgi alanlarınızdan farklı şeyler bile olsa. Örneğin siz sahil kentlerinde gezmeyi seversiniz fakat editör bir safari turu için yazı isteyebilir.

Gezi Danışmanı

Gezi kitabı hazırlayan seyahat acentelerinin aksine bir seyahat danışmanı, çeşitli seyahat konularında insanlarla birlikte çalışır. Örneğin yurtdışına seyahat edip evlat edinmek isteyen ebeveynlere fikirler vermek, ürünlerinin yurtdışındaki satışında kültürel konularda bilgilere ihtiyaç duyan işletmelere bilgiler sunmak veya çalışanları için uluslararası seyahat ayarlamak isteyen işletmelere bilgi vermek gibi…

Seyahat Acentesi

Expedia gibi kaynaklardan bazıları seyahat acentelerine duyulan ihtiyacın giderek azaldığını düşünüyor. Bununla birlikte, birçok gezgin hala uzman yardımı ve kişisel hizmetten hoşlanıyor. Müşterilerinizi güvenirliğiniz konusunda ikna etmenin bir yolu, Disney tatilleri veya Afrika Safarileri gibi niş bir konuda benzersiz hizmet sunmaktır. Ayrıca, aile seyahatleri, evcil hayvanlarla seyahat veya şirket seyahatleri gibi bir pazara odaklanabilirsiniz.

Tur Rehberi

Evden çalışarak bir tur rehberi olabilmeniz için, insanların ziyaret etmek istedikleri bir yerde ya da bu yerin yakınında yaşamanız gerekir. Örneğin, Akçakoca’yı gezmek isteyenlere rehberlik edecekseniz en azından Alaplı gibi bir yer kadar uzaklıkta bulunmanız gerekir. Bununla birlikte, harika açık alanlarınız varsa doğal yürüyüşler veya kuş turları yapabilirsiniz. Ya da en iyi yemek işletmelerini biliyorsanız, yemek turları ayarlayabilirsiniz.

Yatak ve Kahvaltı

Yatak ve kahvaltı sunan işletmecilikleri düşündüğünüzde turistlere sunmak için en az bir banyoya ve tek bir yatak odasına sahip olan odalara ihtiyacınız var. Temiz bir uyku mekanı ile birlikte gezginler kahvaltı ve belki öğleden sonra aperatif veya çay içmek isteyecekler. Yatak ve kahvaltı sunabileceğiniz küçük işletme iş fikri, yeni insanlarla tanışma, yerel paylaşım ve dünyadaki diğer insanlar hakkında bilgi edinmenin eğlenceli bir yoludur.

Diğer yeni ve ek iş fikirleri ile ilgileniyorsanız tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir