Şifalı Ot ve Bitki Yetiştiriciliği İşi Yapmak

Günümüzde şifalı otlar ve bitki yetiştiriciliği, özellikle özel gıdaların, yemek pişirmenin ve homeopatik ilaçların popülerliğiyle çok talep görüyor. Çay, mum yapımı, çelenk hazırlama, yiyecek ve hatta alternatif ilaçlar gibi oldukça çeşitli alanlarda ve sektörlerde kullanılmaktalar. Şifalı bitkisel ürünler bakkaliye, aktarlar ve sağlıklı gıda mağazalarında satılmaktadırlar.

Şifalı Otlara Karşı Talep

Şifalı otlar için artan talep, konvansiyonel tıbbın alternatiflerinin halkın ilgisini çektiğini gösteriyor. Amerikan Botanik Konseyi göre, 2009 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde bitkisel ve bitkisel diyet takviyeleri satışı yaklaşık  5,030 milyar dolara ulaştı. H1N1 veya domuz gribi virüsünün küresel bir endişe haline gelmesi nedeniyle soğuk algınlığı ve grip tedavisinde bitkisel takviyeler satan büyük satıcılar oluştu. Alternatif tıbba artan ilgi hem Amerika’da hem de dünyanın geri kalanında bu pazarın genişleyecek bir pazar olmasını sağlamaya devam edecektir. Ülkemizde de bu sektöre olan halk ilgisi gün geçtikçe devam etmektedir.

Ayrıca bitki yetiştiriciliği de dahil olmak üzere organik ve yerel olarak yetiştirilen gıda talebinde güçlü bir artış var ve bu da bitki yetiştiriciliğinin büyümesine katkıda bulunuyor. Fesleğen, frenk soğanı (yaprak soğanı), maydanoz, kekik, nane, biberiye, Fransız lavantası ve daha birçok şifalı ot çeşidi kullanımda. Bir zamanlar Doğu Asya’da yetişen tıbbi bitkiler şimdi Amerika Birleşik Devletleri’nin ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde yetiştiriliyor.

Birçok kişi bitki yağları ve kokularını aromaterapi için kullanmaktadır. Terapötik dereceli aromaterapi yağlarının imalatçıları tipik olarak, bitki çiftliklerinde dünyadaki tüm otları yetiştirmeye çalışır. Örneğin, clary adaçayından (misk adaçayı) elde edilen güçlü aromatik uçucu yağ, parfüm endüstrisinde büyük talebe sahiptir.

İlginizi Çekebilecek YazıEvde Yapılabilecek Ek İşler 2017

Şifalı Ot ve Bitki Yetiştiriciliği İşini Yapmak

Bitkiler neredeyse her mevsimde, serada, güneş odalarında ve / veya açık havada nispeten küçük alanlarda yetiştirilebildiğinden, küçük zamanlı bitki yetiştiriciliği, çiftçiliği sevenler için ideal bir iş olabilir. Kurutulmuş otlar, çelenkler, çiçek düzenlemeleri gibi çiçekçiler için de gerekli olan çiçekler yetiştirilip satılabilir. Bir iş olarak, otlarınızı satarak veya sabun, aromaterapi yağları gibi bitkilerden yapılan yan ürünlerin satışından kolay para kazanabilirsiniz. El kremi ve merhem gibi vücut bakım ürünleri için de şifalı ot yetiştiriciliği harika olacaktır.

İlk adımınız, işletmenin hangi alanını (örneğin, bitkiler, çiçekler, bitki ürünleri, aromaterapi, bitkisel ilaçlar, vb.) istediğinize karar vermektir. Otlarınızı yerel bakkallara, aktarlara, çiçekçilere ve özel yiyecek pazarlarına toptan satabilir, aroma terapistlere, catering lokantaları ve gurme yemek pişirme restoranlarına ve diğer pek çok kanalda uzmanlaşmış lokantalara doğrudan satabilirsiniz.

Sağlamayı planladığınız piyasanın potansiyelini kontrol edin. Aradıkları ve bulmakta zorlandıkları otları yerel aktarlara sorun. Bitkilere, sebzelere ihtiyacı olan bölgenizdeki lokantalara sorun, neye ihtiyaç duyuyorlar? Aromaterapi yağ tedarikçisi olmak isterseniz interneti tarayın ve ilgili firmalara tedarik imkânı bulabilecek misiniz, konu hakkında bilgi alın.

Tavsiye YazımızOrganik Tarım İşi Yapmak Mantıklı ve Karlı mı?

Otlarınızın kalitesi son derece önemlidir. Renkleri, dokuları, tatları, kokularından, ayrıca genel temizlik ve ambalajdan sorumlu olacaksınız, bunları sağlamanız gerekir. Kalitesizlik, işletmeniz için felaketle sonuçlanabilir. Bu nedenle, müşterilerinize yalnızca en iyi ürünlerinizi sağlamaya dikkat edin.

Müşterilerinize bitki ürünlerinizi ne kadar tutarlı bir şekilde tedarik edebileceğiniz, işletmenizin başarısı için kritik önem taşıyor. Bu, pazarlama yapmaya başlamadan önce düşünmeniz gereken önemli bir konu. Ürünlerinizi düzenli ve tutarlı bir temelde teslim etmeniz gerekir. Aksi takdirde, müşteriniz başka bir tedarikçiye yönelir. Bitki ticaretinde çok fazla rekabet var; bu nedenle müşterilerinize verdiğiniz sözü yerine getirmekteki başarınız, işletmenizin başarısını veya başarısızlığını heceleyebilir.

İlaç veya gıda amaçlı otlar yetiştiriyorsanız da, bitkisel ürünleri etkileyen yeni düzenlemeleri takip etmek önemlidir. Gelişmekte olan teknoloji ve düzenlemelerdeki değişikliklerle, baharat veya alternatif tıp alanında herhangi bir gelişmeye ayak uydurmak başarı için zorunludur.

Bitki Yetiştiriciliği Maliyeti

Bitki yetiştirme işi, ölçek ekonomilerine duyarlıdır. Burada, seri üretiminiz ne kadar büyük olursa, bitki yetiştiriciliği o kadar çok tasarruf sağlayacak, para kazanmanızı sağlayacak ve maliyet etkin olacaktır. Büyük bitki çiftlikleri, her birimin üretilmesi daha az maliyetli olduğundan küçük bir çiftlikten daha başarılı olma eğilimindedir. Bu, evinizden küçük ölçekli bir bitki tarım işi başlatırken göz önüne almanız gereken bir şeydir.

Yeni Ev Temelli İş mi Arıyorsunuz?Evden Çalışılabilecek En İyi İşler Hangileri?

Başlangıç ​​maliyetleri, bitki tarımı işinin ölçeğine ve karmaşıklığına bağlı olacaktır. Arka bahçenizden başlayan bir işyerinde size ekipman, toprak ve fidan maliyeti, başlangıç ​​masrafları ile birlikte 4000 TL – 12.000 TL arasında değişir. Tabii ki arka bahçeniz 10 dönüm olmadığı sürece! Tam ölçekli bitki yetiştirme işi, 30.000 TL’den 150.000 TL’ye, artı arazi gibi yer maliyetine mal olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir