Sosyal Medya Danışmanlık Hizmeti Vermek İsteyenlere İpuçları

Sosyal Medya Danışmanı olmak için gerekenleri elinde bulundurduğunu düşünüyorsun ve şu anda o harika ve muhteşem ilk sosyal medya pazarlama işini yapmak istiyorsun. Size ilk işi nasıl bulacağınızı göstermeden önce Sosyal Medya Danışmanı Olma konusunda nitelikli olduğunuzdan emin olalım.

Twitter’da İlgi Alanına Dayalı Takipçiler Kazanabilir misin?

Garantili sonuçlardan bahsediyoruz. Danışmanlığını yapacağınız firmanın tek isteği Fcebook’ta Twitter’da takipçiler kazanmak ve onlardan yatırım getirisi elde etmektir. Sadece takipçi sayısı önemli değil, belirli bir konuda ya da ilgi alanındaki takipçiler elde etmek de önemlidir. Arabalara ilgi duyan birine el örgüsü satmaya çalışmanız mantıksız olur öyle değil mi? Kesinlikle önce Facebook’ta, Twitter’da ve diğer sosyal medya platformlarında bir varlık inşa etmeniz ve pazarlayabildiğinizin görsel kanıtı olması gerekir ki firmalar sizi danışman olarak alsın.

İşyerinin Sitesi Alexa’da İyi Bir Yere Sahip mi?

Bir şirketle herhangi bir işlem yapmadan önce web sitesinin Alexa sıralamasını kontrol edin. Nasıl bir şirketle iş yaptığınızı bilmek istersiniz. Sıralaması oldukça düşükse belki talep olmayan bir işletmedir, çalışmanız zor olacaktır.

Çalışmaya karar verdiyseniz işletmeyle; sosyal medyada benzersiz olun, sosyal medya haberlerini eklerken ilgi çekici başlıklar atın. Arada mizah da yapabilirsiniz ama en önemlisi orijinal ve alakalı olun. Uygun sosyal medya optimizasyon becerilerini örneklendirmeniz ve başkalarına liderlik etmeye uygun olduğunuzu göstermeniz gerekir ki Sosyal Medya Uzmanı olasınız.

Genel Bir Sosyal Medya Pazarlama Planınız Var mı? Birçok İş Modeline Uyabilecek mi?

Sosyal medyada sadece standart uygulamalar var. Hayal edebileceğiniz kadar çok kriter içeren kapsamlı bir şirket için ayrıntılı bir eylem planına sahip olmanız gerekir. Bu şekilde, yolunuza gelen her senaryoya hazırlıklı olursunuz. Bir eylem planı geliştirme becerisine sahip olmalısınız.

Temel düzeyde, sosyal medya danışmanlığı kendi başına bir iştir. Bir eylem planı olmadan hiçbir işletmenin gelişemeyeceği bir gerçektir. 

Bununla birlikte sahip olmanız gereken şeyler, bir araç listesi ve bunları hangi farklı hedefler için ne zaman kullanacağınızı gösteren bir form. Kullanabileceğiniz araçlardan bazıları SocialOomph, SEO Quake, TweetDeck, Disqus, WordPress ve daha pek çoğu…

Değerinde Olduğundan Daha Az Fiyata Çalışmaya hazır mısınız? 

Sosyal medya danışmanlığında somut bir deneyime sahip değilseniz, yani hiçbir referansınız veya istihdam geçmişiniz yoksa, başlamak göz korkutucu olabilir. Referans olmaları karşılığında ÜCRETSİZ olarak hizmetlerinizi sunmanız gerekebilir.

SOSYAL MEDYA DANIŞMANLIĞI HİZMETİNE BAŞLAMANIN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI

Sosyal medya, işletmelerde yer alan online pazarlama faaliyetlerinin hızla önemli bir parçası haline gelmektedir. Burada sorun, sosyal medya hizmetlerinin sıkça değişmesi ve birçok küçük işletme sahibinin sosyal medya için ayıracak zamanının ya da tecrübesinin olmamasıdır. Düzenli olarak ortaya çıkan yeni sosyal platformlarla birlikte, sosyal medya pazarlama dünyasında devam etmek genellikle zordur ve zaman alır. Bu nedenle, pek çok işletme sahibi sosyal medya pazarlamasını dışa arz eder.

Eğer bir sosyal medya uzmanı iseniz ve işletmelerin kendi sosyal medya varlığını oluşturmalarına yardımcı olmayı seviyorsanız, o zaman yeni bir sosyal medya danışmanlık işi için mükemmel bir uyumluluğunuz olabilir. İşte başlamadan önce bilmeniz gereken şeyler işin olumlu ve olumsuz yanlarıdır.

Sosyal Medya Danışmanlığı İşine Başlamanın Artıları

Bir sosyal medya danışmanlığı işinin potansiyel faydalarından bazıları şunlardır:

 • Sosyal medya web sitelerinin artan popülaritesi, bu yenilikçi beceri için daha fazla fırsat yaratacaktır.
 • Minimum miktarda ekipman, eğitim ve yatırıma ihtiyaç vardır.
 • İşiniz eve dayalı olabilir.
 • En popüler sosyal medya sitelerinin hepsine destek sağlayabilir veya bunlara odaklanabilirsiniz ve uzman niş servisler sunabilirsiniz.
 • Müşterilerin sosyal medya hesaplarının günlük işlemlerini yönetmelerinde yardımcı olarak devam eden fırsatlar yaratabilirsiniz.

Sosyal Medya Danışmanlığı İşine Başlamanın Eksileri

Bir sosyal medya danışmanlığı işinin potansiyel zorluklarından bazıları şunlardır:

 • Özellikle ülkemizdeki bazı şirketler, sosyal medyanın potansiyel gücünü anlamıyor olabilir.
 • Başarılı olmak için gerekli bilgi ve tecrübeyi kazanmak zaman alabilir.
 • Bu gelişen alanda yeni teknolojilerin oluşturulduğunun farkında olmalısınız.
 • Temsil edeceğiniz şirketin işini öğrenmeye istekli olmalısınız.
 • Bilgisayarların ve pazarlamanın güçlü bir arka planı genellikle gereklidir.

İşte bir özet ve bazı önemli ipuçları:

 • Sosyal Medya’da varlığınızı oluşturun ve uygulayın. Potansiyel müşterilere istatistiklerinizi bildirin ve neler yapabileceğinizi gösterin.
 • Topluluğunuzdaki profesyoneller ile ağ oluşturun. Bu, öğrenmek ve zaten bildiklerinize dayanmak için mükemmel bir yoldur. Bazen çok fazla işi olan ve işinin bir kısmını size verebilecek bir sosyal medya danışmanı bile bulabilirsiniz.
 • Tutkulu olun. Pazarlama tutkunuz, size iş bulmanız için yeterli olabilir. Sosyal medyayı sıkıcı buluyorsan ve moda tabirle bu yolla kolay yoldan zenginleşmeye çalışıyorsan, o zaman yanlış iştesin dostum.
 • Sosyal medya elitlerini izleyin. Bloglara abone olun. Sosyal medya ile ilgili bazı bloglara abone olun ve sosyal medyadaki gelişmeleri takip edin. Artık sosyal medyanın öğretildiği kurslar da var. Üniversitede eğitimi bunun üzerine düşünmüyorsanız kendi başınıza olabildiğince çok şey öğrenmelisiniz.

Diğer yeni iş fikirlerimiz için lütfen tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir