Tasarruf Hesabındaki Parayı, Birikimleri Nasıl Değerlendirmeli?

Çoğu kişinin atacağı ilk mali adım, bir tasarruf (birikim) hesabı açmaktır. Tasarruf hesabı, kişinin birçok nedenden ötürü önemli bir kaynağı olduğu için mali yapının temeli sayılır. Aslında birikimlerinizi sürdürebileceğiniz pek çok hesap türü vardır. Farklı hedeflere ulaşmak için birden fazla hesap kullanmak yararlı olabilir.

İlgili Yazımızı Okuyabilirsiniz: Yatırım Yapmak İstiyorum Ne Yapmalı, Para En İyi Nasıl Değerlendirilir?

Tasarruf Hesapları ve Vadesiz Hesaplar

Vadesiz hesaplar ve tasarruf hesaplarının kullanımı, kişinin mali durumunun önemli bileşenleridir. Her ikisinin de ayrımlarını ve amaçlarını bilmek yararlı olacaktır.

Vadesiz Hesap

Bir vadesiz hesap, tasarruf amaçlı değildir. Bir vadesiz hesap içinde tuttuğunuz para tutarı, faturalarınızı ve masraflarınızı her ay ödemenizi sağlayacaktır. Genellikle, vadesiz hesaptan para çekimi kısıtlanmaz ve bir banka kartı, çek veya ATM’ler aracılığıyla yapılabilir.

Tasarruf Hesabı

Tasarruf hesapları genellikle bankalarda veya kredi birliklerinde tutulur ve piyasa riskine tabi değildir. Banka, garantili bir faiz oranı öder. Tasarruf hesapları, vadesiz hesaplardan daha az para çekme işlemine tabi tutulmalıdır. Tasarruf bakiyesi belirli bir faiz oranı kazanır, ancak geri çekme sıklığı ve asgari bakiye kısıtlanabilir. 

Tasarruf hesapları, aracın değiştirilmesi, ani çıkan eğitim masrafları ve diğer beklenmedik olaylar gibi acil mali durumlar için kullanılmalıdır. Ayrıca, yıllık tatil veya yeni bir ev için peşinat biriktirme gibi kısa vadeli hedefler için de uygundurlar. Çoğu finansal danışman, ihtiyaçlarınızı en az altı ila dokuz ay boyunca destekleyebilecek bir tasarruf hesabında yeterince paranızın olmasını önerir. İşten atılmanız veya hastalık gibi durumlarda ayaklarınızın üzerinde durabilene kadar tasarruflarınızla yaşamanız gerekebilir.

Tasarruf Sağlamak İçin Diğer Seçenekler

Düşünmek isteyebileceğiniz tasarruf için birkaç ek güvenli seçenek vardır.

Para Piyasaları (Money Markets)

Bir para piyasası hesabı sizin için geçerli bir seçenek olabilir. Bakiyeniz için herhangi bir risk yoktur. Minimum mevduat tutarı ve işlem kısıtlamaları gibi bazı şartlar bulunabilir. Para piyasası hesapları, tasarruf hesaplarına göre açılması daha yüksek bir başlangıç ​​tutarı gerektirebilir. Uygulanan ücretleri kontrol ettiğinizden emin olun. Para piyasası hesapları, beş yıla kadar kısa vadeli hedefler için idealdir.

Mevduat Sertifikaları

Mevduat sertifikaları bankalar ve kredi birlikleri için mevcut borçlanma senetidir. Mevduat sertifikası faiz oranları, genellikle para piyasası hesaplarından daha yüksektir. Mevduat sertifikalarının önemli kısıtlaması, genellikle paranızı belirli bir süre boyunca yatırmanızdır. Vade tarihinden önce çekerseniz ceza alırsınız. Mevduat sertifikalarındaki faiz oranları genellikle daha uzun tutma süreleri ve daha yüksek bakiyeler için daha yüksektir. 

Hazine Bonosu

Hazine bonosu devlet tarafından çıkarılır. Bunlar güvenli bir yatırımdır. En fazla 1 yıl vadeye sahiptir. Vade büyüdükçe faiz oranı o kadar yüksek olur. Satın alınan hazine bonosunun vade uzunluğuyla eşleşen kısa vadeli hedefler için bu tür yatırım düşünülebilir.

İlgili Yazımız: En İyi Yatırımı Yapmak İstiyorum, Nereye Yapılır Öneriler

Tasarruf Hesabında Tercih Edilmemesi Gerekenler

Yukarıda verdiğimiz yatırımlar kaybettirmeyen bazı yatırım türleriydi. Tasarruflar piyasa riskine maruz kalmamalı ve kısa vadeli hedefler için mevcut olmalı diyorsanız tasarruf için uygun olmayan hesap örnekleri arasında şunların bulunduğunu hatırlatalım…

Emeklilik Hesapları

Emeklilik hesapları, bir tasarruf hesabı veya acil bir kaynak olarak kullanılmamaları gereken uzun vadeli borçlardır. Emeklilik varlıkları genellikle teminat altına alınmayan ve değerinde dalgalanma gösterecek hisse senedi veya yatırım fonlarına yatırılır. Ek olarak, emeklilik hesaplarından para çekme işlemleri, hesap sahibinin yaşına ve çekilme nedenine bağlı olarak cezalar ve vergi sonuçları doğurabilir. Rahatsız edici emeklilik hesapları olmadan ihtiyaçlarınızı karşılayan özel bir tasarruf bakiyesi toplamak önemlidir.

Yatırımlar

Hisse senedi, tahvil ve yatırım fonları gibi çoğu yatırım risk unsuruna sahiptir ve hisse senedi veya tahvil piyasasındaki dalgalanmalardan etkilenir. Bu tür bir riski tasarrufunuza koymak uygun değildir. Yatırımlar, genellikle on yılı aşkın uzun vadeli hedefler için en uygun seçenektir.

Tasarruf Yapınızı Oluşturun

Tasarruf hesapları, herhangi bir finansal yapının hayati bir parçasıdır. İhtiyaçlarınız ve zaman ufkunuz için en iyi tasarruf stratejisini keşfetmek için kendinize düşünmek üzere zaman ayırın. Tasarruflarınızı kişisel güvenlik ağı olarak düşünün. Tasarruf hesapları gelecekteki herhangi bir hedefi planlamak için sağlam bir kaynak olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir