Tatilde Para Tasarrufu İçin Tavsiyeler, Ucuz Tatil İçin Öneriler

Hepimizin zaman zaman eğlenceli bir tatile ihtiyacı vardır. Ancak ulaşım, konaklama ve yemek masrafları yüksek olabilir ve dikkatli değilseniz kısa bir süre içinde bankanın yolunu tutmak zorunda kalabilirsiniz.

Ancak bu, her yıl ihtiyaç duyduğunuz muhteşem tatili inkar etmeniz gerektiği anlamına gelmiyor; sadece “daha akıllı” bir tatil yapmak için bazı şeyleri bilmek durumundasınız. Ucuza nasıl tatile çıkılacağına dair önerilerimize başlayalım.

 1. Bir Otelde Kalmak Yerine Oda Kiralamak

Birkaç günden fazla bir yerde kalacaksanız, bir otel odasına ödeme yapmak yerine bir daire ya da oda kiralamak daha ucuz olabilir. 

Yalnız seyahat ediyorsanız veya bir otelden daha az lüks olan bir odada kalmaya açıksanız, üniversite bulunan kasabalardaki yurt müdürlükleri yaz tatili sezonunda yurt odalarını kiralayabilmektedirler.

Pansiyonlar, her yaştan seyahat edenler için konaklama imkânı sunmaktadır ve genellikle yemek yemek için ortak bir restoran içerirler. 

 1. Ev Takasını Düşünün

Ev değişimi olarak adlandırılan  kaynaklar, karşılıklı tatil amacıyla iki tarafın evlerini takas olarak kabul ettiği düzenlemedir. Ödeme genellikle aynı anda gerçekleşir. Bu topluluğun bir parçası olmak için bir üyelik ücreti alınabilir, ancak tasarruflar genellikle seyahatinizdeki konaklama masrafları ile telafi edilmekten daha fazladır.

 1. Yiyecekleri bir yolculuğa veya hava yolculuğu sırasında paketleyin

Yol kenarındaki lokantalarda durarak beslenme ihtiyacını karşılamak, yiyecek bütçenizi maksimuma çıkarabilir. Bunun yerine yol için atıştırmalık yemekleri ve içecekleri paketlemeyi düşünün. 

Uçuyorsanız, atıştırmalıkları yine paketleyerek havaalanı yiyeceklerinin olağanüstü maliyetinden kaçınmaya çalışın. Havayolu, yemek için ücret alıyorsa, kendi yiyeceklerinizi getirin. Bagajda taşınmasına izin verilen şeyler hakkında havaalanı kurallarını kontrol edin.

 1. Kendi Yerel Bölgenizde Turist Olmayı Düşünün

Tatil bütçeniz bu yıl uygun durumda değilse, kendi bölgenizdeki bir şehri ilk kez görüyormuşçasına keşfetmeyi düşünün. Kasabanıza ve çevrenizdeki bölgelere tamamen yeni bir gözle bakma yolları şunları içerir:

 • Bölgeniz hakkında seyahat bloğu içeren internet sayfalarını gezmek. Size daha önce hiç düşünmediğiniz fikirler verebilir.
 • Yakınlarınız veya yakın arkadaşlarınız bölgenizdeki heyecan verici ve ilgi çekici şeyler hakkında size şaşırtıcı yeni bir bakış açısı verebilirler.
 • Bulunduğunuz yerde yapmadığınız, örneğin yerel bir tarihi müzeyi veya başka cazibe merkezlerini ziyaret etmek gibi yeni bir şey yapmak.
 1. En İyi Tarifeleri Bulmak İçin İnternete Başvurun

Seyahat etmek istediğiniz zaman en ucuz tatili bulmak için seyahat web sitelerini, birçok tur şirketini inceleyin. Seyahat tarihleriniz esnekse, bu sitelerin birçoğu daha düşük tarifeleri belirleyebilir. Bazıları, sizin için daha uygun bir fiyata sahip olabilir. Tur şirketlerinin güvenilirliğini de kontrol etmeyi unutmamalısınız. Ayrıca erken rezervasyon kampanyalarından faydalanın.

 1. Döviz Kurunun Cebinize Uygun Olduğu Bir Zamanda Tatile Çıkın

Yabancı bir ülkeye seyahat ediyorsanız ve döviz kuru aleyhinize çalışıyorsa, belki de dünyanın farklı bir bölgesine ya da kendi ülkenizdeki bir şehre seyahat etmek daha iyi bir fikirdir. Seyahat yeriniz konusunda esnek olduğunuz ve belirli bir ülke ayarlamadığınız hallerde tatil parası için ayırdığınız miktar oranlarınızı faktörlere göre ayarlayın. 

 1. Alternatif Tatil Deneyimlerini Düşünün

Geleneksel şekilde seyahat etmeyi göze alamayacak kadar bütçe sıkıntısı yaşıyorsanız, seyahat deneyiminizi gözden geçirmek paradan tasarruf ettirebilir. Bir tatil için ihtiyacınız olan şey bazen sadece deniz ve kum olabilir… 

 1. Harika Dış Mekanın Tadını Çıkarın

Kamping her zaman geleneksel seyahatten daha ucuzdur. Geceleme kampı, yürüyüş, tekne gezisi veya kayak gibi günlük gezi aktiviteleri için ulusal parkları veya bölgesel doğal kaynakları kontrol edin.

 1. Düşük Fiyatlar Almak İçin Yoğun Olmayan Mevsimlerde Yolculuk

Seçtiğiniz yerde yoğun olmayan mevsimlerde tatil konusunda araştırma yapmak için yerel turizm ofislerine başvurun. Dağılımsız fiyatlandırma, hava durumu, ulusal ve uluslararası tatiller ve diğer değişkenler açısından durum tekrardan değerlendirilebilir. Fiyatların her zaman daha yüksek olduğu tatil sezonları dışındaki tarihlerde seyahat planı yapabilirsiniz. Kalabalıklarla cebelleşmenin vermiş olduğu sıkıntıdan kurtulmak da işin cabası! Hafta içi genellikle hafta sonuna göre daha ucuz tatil sağlamaktadır.

 1. Öncelikli Harcamaları Belirleyin

Paranızdan en iyi nasıl yararlanmak istediğinizi önceden belirleyin. Örneğin İtalya’daki operada sahneye yakın bir yer istiyorsanız, belki de o günkü yemeklere daha az para ayırmalısınız. 

Diğer tasarruf yöntemleri için tıklayınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir