Tek Gelirli Ailenin Yapması Gerekenler ve Finansal İpuçları

Tek çalışanın olduğu bazı evlerde finansal yönetim zor olabilir. Tek çalışan ebeveyn sizseniz ve sıkı bir para politikasına ihtiyacınız varsa, şu genel ipuçlarını takip ederek sizin ve çocuklarınızın mali geleceğini korumak ve güvence altına almak için bir eylem planı oluşturun:

İpucu # 1:  Bir Bütçe Belirleyin

Tek gelirli bir evdeyseniz gerçekçi bir bütçe belirleyin ve bu bütçe planını yakından takip ettiğinizden emin olun. Aşağıdakileri içerecek şekilde bir öncelikler listesi hazırlayın:

  • İpotek / kira ve kamu hizmetleri
  • Hanehalkı harcamaları
  • Çocuk bakımı
  • Araç masrafları
  • Tasarruflar
  • Sigortalar

Gelirinize bağlı olarak iki çalışan ebeveynli bir ev gibi para biriktiremeyebilir veya parayı istediğiniz gibi savuramayabilirsiniz. Belki gerektiğinde ek iş fikirleri arayacaksınız. Gelen tüm geliri not edin ve evde bir ay içerisinde neler döndüğüne dikkat edin. Bütçenizin sağlayabileceği şekilde yaşıyor olduğunuzdan emin olun.

İpucu # 2: Çocuklarınıza Hayır Demeyi Öğrenin 

Ebeveynler genelde çocuklarının isteklerini görmek ister ancak işler çocukların her zaman istediği gibi gitmez. İsteklerinden daha önemli ihtiyaçları vardır. Bazı şeylere hayır demeniz sizin için zor olabilir. Çocuğunuzla zaman zaman kişisel muhabbetlerle uzlaşmayı öğrenin. Harcamaları düşürmenize yardımcı olmaları için çocuklarınızla dürüst bir görüşme yapın. 

Çocuğa Para Eğitimi ve Yönetimini, Tasarrufu Öğretme

 

İpucu # 3: İhtiyacınız Olduğunda Yardım İsteyin 

Kendinizi zor bir mali durumda bulursanız, yardım istemekten utanmayın. Borçlanma ya da yardım istemek, faturaların sizi kanser yapmasından daha iyidir. Bazen en büyük sorun para değil, finansal konularda endişe duymaktır.

Aile üyeleri ve arkadaşlar, bebek bakımına yardımcı olmak ve ipin ucunu kavuşturmak için fazladan para harcamamak için iyi kaynaklar olabilir. Gerektiğinde komşularınızdan, yakınlarınızdan ve en önemlisi aile üyelerinden yardım isteyin. Yardım sadece para ile yapılan yardım değildir.

İpucu # 4: Ekonomik Konut Arayın

Yaşadığınız yerde gerçekten yaşayabildiğinizden emin olun. Bazen yaşanılan lüks bir evden çıkıp uygun bir eve yerleşmek, ailenizin maddi güvenliğini tehlikeye atmaktan çok daha iyidir. Evinizi gerçekten bırakmak istemiyorsanız, küçülmeyi önlemek için airbnb.com.tr sistemi ile bir oda arkadaşı bulmaya çalışın.

Daha Ucuza Uygun Fiyata Daire Kiralama Yöntemleri

 

İpucu # 5: Giderleri Azaltıp Tasarruf Edin 

Yerel kütüphanelerden kitap alarak onları okuyun. Markete çıkarken mutlaka bir alışveriş listesi ile gidip gerekmeyen şeyleri almayarak tasarruf edebilirsiniz. Mümkünse, büyümekte olan çocuğunuz için akrabalarınızdan ve arkadaşlarınızdan kullanılmış kıyafetler kabul edin. Kuru temizleme faturalarını önlemek için evde yıkanabilecek kıyafetler satın almaya çalışın.

Nelerden tasarruf edilebileceği hakkında daha detaylı bilgiler için bu kategorimizdeki yazılarımızı okuyabilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir