Topraksız Tarım İş Fikri Nedir, Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir?

Para Kazandıran Yeni İş Fikirlerinden Topraksız Tarım Nedir, Topraksız Tarım Nasıl Yapılır, Topraksız Tarım Teknikleri.

Topraksız da Kök Salınır

İngiltere II. Dünya Savaşı’na dâhil olduğunda, Londra semaları Nazi uçaklarından geçilmez olmuştu. Bugün futbolun, modanın ve biranın konuşulduğu Londra’da, o zamanlar tepeden yağan bombalar her köşeyi inletiyordu. Ancak İngiltere yağan onca bombayı vatandaşlarından uzak tutmanın bir yolunu buldu. Londra’nın tam göbeğine ve yerin altına 8 bin kişilik sığınaklar inşa etti. Ranzalı yataklar, tıbbi destek ve gerekli malzemeler ayarlandı. İngiltere savaşta en az sivil kayıp parolasını uygulayabilmiş ülkelerden birisidir.

Peki, bu sığınaklar bugün ne haldeler?

Savaş bitti ve o eski Naziler artık birer ölü. İngiltere’de iki girişimci yeraltındaki bu kullanılmayan yerleri değerlendirmek için ilginç bir fikir ortaya attı; üstelik bunu başarı ile gerçekleştirmesini de bildiler. Güneş ışığının içeri girmedi, hava sirkülâsyonun da kısıtlı olduğu böylesi bir yerde bitki yetiştirmeyi düşünüyorlardı. Üstelik topraksız. 

Hidroponik, dilimize çevrildiğinde Durgun Su Kültürü adını almaktadır. Ancak durumu en iyi anlatan sözcük grubu ‘Topraksız Tarım’ bence. Dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde kullanılan bu bitki yetiştirme yöntemi sayesinde artık çorak toprağı olan ülkeler bile organik besinleri yetiştirme keyfini yaşayabilmektedir. Yılda üretilen 550 milyar ton organik besin sayesinde 500 milyar ton oksijen havaya karışıyorken, neden daha fazla üretime karşı gelelim ki? Temelleri 1900’lü yıllara dayanan, bugün ise Amerika, Hollanda, İsrail gibi ülkelerde sera üretiminin en az %70’inde payı olan topraksız tarım, birçok yönden avantajlı bir yetiştiricilik örneğidir;

• Su kullanımı, topraklı tarıma göre daha azdır.
• Toprağı olmayanlar için ideal bir yöntemdir.
• Yabancı otların verdiği zararlar ortadan kalkmaktadır.
• Topraktan kaynaklanan sağlık sorunları yaşanmamaktadır.
• Gübre israfı olmamakta, dolayısıyla çevre kirliliği sorunu görülmemektedir.
• Topraklı tarıma alternatif bir çözüm sunmaktadır.
• İşçilik masrafı daha azdır.
• Bitkilerin ihtiyacına göre müdahale yapıldığı için daha sağlıklı bir yoldur.

Topraksız tarım sayesinde büyük seralarda hızlı ve güvenilir bir şekilde meyve ve sebze üretilebileceği gibi balkonunuzda da rahatlıkla bu yöntemi kullanabilirsiniz. Toprakla uğraşmak çoğu kişiye huzur verir; önemli olan bir şeylerin oluşmasında insan yüreğinin ortaya konulmasıdır aslında. Çocuğu gibi sever insan, gözü gibi baktığı bitkiyi yetiştirirken. GDO’lu ürünlerin çoğaldığı bu yüzyılda organik tarıma ihtiyacımız her zamankinden daha çoktur.

Organik Yumurta Çiftliği Kurmak İstiyorum Nasıl Kurulur? Devlet Destekleri

Hidroponik, netice itibariyle bir yöntemdir. Bu yöntem bazı durumlarda alternatif konumuna düşerken bazı durumlarda ise gereklilik haline gelebilmektedir. Örneğin; NASA bu tekniğin başka gezegenlerde uygulanabilirliğini araştırıyor. Kızıl Gezegen Mars’ta yaşamak için yapay atmosfer yapılması planı varken, tarımın da topraksız olması fikri hiç de aşırı kaçmıyor. 

Topraksız Tarım Teknikleri

Öncelikle toprağın bitki üzerindeki etkisini bilmek gereklidir. Toprak, bitki için besin kaynağıdır; suyu tutma özelliği vardır ve en önemlisi kökleri sayesinde kendine tutunan bitkiye destek verir. Bu üç özellik farklı bir yolla karşılanırsa, topraksız tarım yapmak mümkün olabilir.

Topraksız tarımda su kullanılacaktır, ışık ise bazen yapay bazense doğal yolla karşılanabilmektedir. Toprağın destek verme özelliğini de kaya yünü, dere kumu, perlit, çakıl gibi besleyici değeri olmayan ancak kökleri tutabilen maddeler vasıtasıyla yerine getirebiliriz. Tüm bunları halletmemize rağmen geriye bir sorun daha kalıyor: topraktaki elementler.

Toprakta; azot, fosfor, magnezyum, kalsiyum, çinko, molibden, klor, potasyum, bakır, manganez gibi elementler bulunmaktadır. Bitkinin bu elementlerden biri ya da birkaçını eksik alması durumunda sağlıklı bir hayat sürdürebilmesi mümkün değildir. Böylesi bu durumda ise “Su Kültürü” adı verilen yöntem imdadımıza yetişmektedir. İhtiyaç duyulan elementler belli tuzlar halinde karıştırılır ve bitki yetişirken uygulanırsa sorun ortadan kalkmaktadır.

Topraksız tarım için pasif ve aktif yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemler neticesinde de çok sayıda sistem gelişmiştir. PVC boruları yardımıyla kurulan sistem, damla sulama sistemi, hava püskürtme esasına dayanan sistem, Besleyici Film Tekniği (NFT), Gel-git sistemi ve yukarıda belirtilen toprağın destek özelliğini sağlayabilecek maddeler yardımıyla kurulan sistem; en çok tercih edilen topraksız tarım sistemleri bunlardır. 

Hayvanat Bahçesi Nasıl Açılır, Açmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Topraksız tarım yönteminin eski çağlarda kullanıldığına dair kanıtlar mevcuttur. Çinlilerin pirinç yetiştiriciliği, Babil’in meşhur asma bahçelerindeki zengin suyun sürekli pompalanması, Eski Mısırlıların milattan önce Nil Nehri’nin sularında topraksız tarım yaptıkları bilinmektedir. Denizaltında çalışan mürettebatlar taze meyve ve sebzeyi yine bu yöntemle yiyebileceklerdir. Gelecekte kullanılması beklenen ‘yüzen tarlalar’ projesi, yine topraksız tarım fikrinin getirdiği büyük ölçekli çalışmalardandır.

İnsan topraksız yaşayamaz belki ama bitkiler yaşayabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir