Turizm Eğlence Sektöründe Franchise Bayilik Veren Firmalar

Günümüzde franchise veya daha çok kullanılan franchising, bir markanın imtiyaz sahibinin sınırlanan koşul ve süre içinde işle ilgili destek sağlanarak belirli bir ücret ödeme koşulu ile bağımsızca yürüten yatırımcının, uzun vadede hesaplanan iş ilişkilerinin tümüne verilen addır. Franchise, marka olmuş firmaların gerçek hak sahibi tadında girişim ruhlu olan kişilerin o marka sahibi gibi davranmasına yarar sağlar. Amerika’da oluşumu başlayan bu sistem, verimli ve kaliteli bir sistem alt yapısı ile dünyaya sunulduğundan dolayı binlerce marka franchise haklarını dünyaya vermektedir. İlk önce ülkede yer alan uluslararası platformda nam salmış markalarca başlatılan bu girişim, sonrasında yerini diğer tüm markalara bırakmaktadır.

Küçük işletmelerin tercih ettiği bu sistemde mantık aslında birden büyümeyi amaçlayan kişilerce tercih edilmektedir. Daha adını bile duymadığımız bir markaya ne kadar güven sağlamak zor olacaksa, bilinen bir markayı tercih etmek bir o kadar kolay olacaktır. Dünya üzerinde de inceleme yaptığımız zaman franchise sistemini en iyi şekilde uygulayan kanallar açık ara bir başarı grafiği sergilemiş bulunmaktadır.

Franchise sistemi, turizm dünyasında da hızlı bir yükselme ivmesi göstermektedir. Karşılıklı anlaşma koşulları sağlanması durumunda o markayı en güzel yerlere götürecek olan franchise firmaları oluyor. Türkiye’de franchise konusunda özellikle otelcilik sektöründe esnek davranıldığı gözlenmektedir. Uzman kişilerin açıklamalarına göre yatırımcıların otelleri yönetme isteği karşısında fırsat tanındığı yönünde ilerlemektedir. Bu istekler karşısında da ülkede bu alanda uzman olan kişiler tarafından eğitimlerin verildiği de söylenmektedir.

İlgili Yazı: Spor Merkezi ve Sağlık Alanında Franchise Bayilik Veren Firmalar

Turizm Sektöründe Franchise Bayilik Şartları

Franachise veren firma öncelikle firmasının adını taşıyacak yerin konumunu incelemektedir. Lokasyon uygunluğuna göre bile tercih etme sebebi olabilir. Çünkü bir yerin konumu, bazı zamanlarda o markayı en üst seviyelere taşımayı da kolaylaştıracaktır. Buna dikkat eden yatırımcılar, kar ve diğer geri dönüşüm faktörlerini de göz önünde bulundurmak zorundadırlar.

Turizmin gelişmişlik gösterdiği ülkemizde franchise konusunda özellikle yatırımcılara destek olunmalıdır. Bunları da birçok çalıştay faaliyetlerinde de dile getiren uzman kişiler tarafından söylenilen bilgiler ışığında görmekteyiz. Yatırımcı, ülkeyi ve o ülkenin turizm konusunda gideceği yolu her ne kadar bilse de içerik olarak hiçbir zaman bu ülkede yaşamadığı için ayrıntıların bilmesine olanak yoktur. Yatırımcıya bu konuda kesinlikle destek olunup, franchise alacak firmanın da rahat olabilmesini sağlamalıyız. Çünkü ortaklıklarda sancılı bir dönem geçirilirse o işten hiçbir geri dönüş beklenmemelidir. Çünkü markayı geliştirmek, iç sıkıntıların çözümü her iki tarafı da bağlayıcı özellik taşıyacaktır. Bu yüzden ortaklıklarda maddi olanaklar yanında stratejik detaylar da büyük önem arz etmektedir. Ortaklar seçilirken kriterlere, lokasyona, sözleşme kurallarının bağlayıcı nitelikte olmasına önem verilmelidir. Sözleşmelerinin her iki tarafında lehine olması franchise sisteminin olmazsa olmazıdır.

Turizm şirketlerinde de bayilik verilmesinin en büyük amacı, iş hacmini artırırken, verimliliğin üst düzeylerde olmasını sağlamaktır. Yaygın izleme politikası geçerli olup, o markayı olabildiğince yukarılara taşımaktır. Franchise veren turizm acentaları da yılın belirli bir döneminde en başarılı işlerini sergilemektedir. Yaz aylarında daha yoğun olacak olan turizm acentaları, bunu göz önünde bulundurarak franchise başvurularını tamamlamalılar. Marka olmuş bir turizm acentalığını satın alan firma, daha çok prestij ve daha fazla getiri hedeflemiş demektir. Verimli bir turizm acentasının reklamları franchise veren firma tarafından yapılmış demektir. Franchise alan firmaya kalan da ek olarak reklam yapmaktır. Bu yüzden tanınmış bir acentanın bayiliği, getiri ve prestij yönünden de sizi tamamlayıcı bir özelliğe sahip olan bir marka olmalıdır.

İlgili Yazı: Takı Aksesuar Franchise Bayilik Veren Firmaların Listesi

Turizm Eğlence Sektöründe Franchise Bayilik Veren Türk Firmaları

Türkiye’de Continent Hotels & Resorts, Armodies Termal & Spa Park, Gönül Davet Salonu, Anı Tur, THY Bilet Acentalığı, GooalStar Event, Minik Apaçiler, Tatilcity, İrem Tur, Melekler Kahvesi franchise veren turizm ve eğlence firmalarından birkaçıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir